Zrób to sam! Naturalne odświeżacze powietrza, które odmienią zapach w domu

dodał: Marta Dasińska
Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie, przytulnie i komfortowo. Zapach wnętrza ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, a kobiety szczególnie zwracają uwagę na przyjemną atmosferę w mieszkaniu. Zamiast sięgać po chemiczne aerozole, coraz więcej osób wybiera naturalne odświeżacze powietrza, które są nie tylko skuteczne, lecz także zdrowe dla domowników i przyjazne środowisku.
Suszone zioła i świece
Naturalne zapachy wspierają dobre samopoczucie, pomagają się wyciszyć lub dodają energii. Co więcej, ekologiczne odświeżacze są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci i zwierząt domowych. Jednym z najstarszych i najbardziej eleganckich sposobów na naturalny zapach w domu są woreczki z suszonymi ziołami i kwiatami, zwane potpourri. Lawenda, rumianek, róża czy rozmaryn nie tylko pięknie pachną, ale również działają uspokajająco na układ nerwowy. Wystarczy umieścić mieszankę suszu w lnianym woreczku lub ozdobnej miseczce i ustawić w salonie lub sypialni.
Coraz popularniejsze są także naturalne świece wykonane z wosku sojowego lub pszczelego, wzbogacone o czyste olejki eteryczne. Świece z lawendą, eukaliptusem, wanilią czy cytrusami wprowadzają przyjemny aromat bez szkodliwych substancji, które często zawierają zwykłe świece parafinowe. W domowym można wykonać taką świecę samodzielnie, mieszając wosk z kilkoma kroplami ulubionego olejku, co jest nie tylko ekologiczne, ale i satysfakcjonujące.
Prosty sposób na codzienny zapach w domu to gotowanie skórek cytryny, pomarańczy z dodatkiem goździków czy cynamonu. Ten naturalny odświeżacz szybko wypełnia dom przyjemną, apetyczną wonią, neutralizując zapachy kuchenne. To prostota, łatwość wykonania i odrobina przytulnej atmosfery w każdym domu.
Odświeżacze domowe w sprayu lub żelu
Domowy odświeżacz powietrza w formie sprayu przygotujesz błyskawicznie. Wystarczy do szklanej butelki z atomizerem wlać 200 ml przegotowanej wody, 1 łyżeczkę spirytusu lub alkoholu i 20-30 kropli ulubionego olejku eterycznego, np. grejpfrutowego, rozmarynowego lub miętowego. Taki spray neutralizuje nieprzyjemne zapachy, działa odświeżająco, a przy okazji ma właściwości antybakteryjne.
Spray ze skórek owoców to jeden z najprostszych, a jednocześnie najbardziej naturalnych sposobów na piękny zapach w mieszkaniu. Skórki cytrusów (pomarańczy, cytryn, limonek lub grejpfrutów) zawierają naturalne olejki eteryczne, które nadają powietrzu rześkość i lekkość. Taki odświeżacz jest całkowicie bezpieczny, tani i łatwy do przygotowania. Do szklanej butelki należy włożyć świeże skórki pomarańczy, cytryny lub limonki (około 1/3 objętości butelki). Następnie zalać skórki przegotowaną wodą i dodać łyżeczkę alkoholu (np. wódki), aby naturalny zapach utrzymywał się dłużej. Opcjonalnie można dodać kilka kropli olejku eterycznego cytrusowego lub miętowego dla wzmocnienia efektu. Pozostawić na 24 godziny do lekkiego macerowania w lodówce, następnie przefiltrować przez sitko i przelać do butelki z atomizerem.
Można również zaparzyć mocny napar z ziół takich jak mięta, rozmaryn czy melisa i ostudzić. Następnie połączyć 150 ml naparu z 50 ml soku z cytryny i 10 kroplami olejku cytrusowego. Taki spray daje świeży, naturalny zapach i lekko odświeża powietrze. Natomiast jeśli zmieszamy 100 ml octu jabłkowego lub spirytusowego z 100 ml wody oraz 15-20 kroplami olejku o przyjemnym zapachu, np. lawendy lub mięty otrzymamy idealny spray do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Każdy z tych sprayów warto przechowywać w ciemnej butelce szklanej, w chłodnym miejscu, i zużyć w ciągu 2-3 tygodni.
Inne pomysły na odświeżacze
Dla osób preferujących bardziej dekoracyjne rozwiązania, doskonałym wyborem będą żele zapachowe na bazie agaru lub żelatyny. Wystarczy do gorącej wody dodać żelatynę, ulubione olejki eteryczne i niewielką ilość barwnika naturalnego (np. sok z buraka lub kurkumę), następnie całość przelać do ozdobnych słoiczków. Żel pięknie pachnie przez kilka tygodni i może zdobić kuchnię lub łazienkę, zachowując świeżość pomieszczenia.