Znasz symbolikę obrączek ślubnych? Zobacz koniecznie!

24 lipca 2019, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Są namacalnym symbolem małżeństwa oraz pięknym dowodem miłości. Nieprzypadkowo mają właśnie taki, a nie inny kształt. Co więcej, zwyczaj wręczania sobie obrączek ma swe korzenie w starożytności. Jeśli nie znasz jeszcze historii ani symboliki obrączek ślubnych, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Skąd idea obrączek ślubnych?

Przyjrzyjmy się najpierw kształtowi obrączek. Są okrągłe. Doskonale okrągłe. I choć różnią się motywami oraz finezją wykonania, to każda z nich zachowuje wierność oryginałowi, jakim jest okrąg. To nie przypadek, że są właśnie okrągłe, bo okrąg symbolizuje nieskończoność. Nie ma wszak końca, ale trwa wiecznie, tak jak wieczne powinno być małżeństwo.

Okrąg zachowuje ponadto jednorodność. Nie ma kątów, nie ma narożników. Każda jego część jest gładka. Wszystko jest klarowne. Małżeństwo też powinno być takie – zawsze klarowne i jednorodne. Wzajemna wierność oraz oddanie.

W symbolikę obrączek ślubnych wpisana jest jeszcze jedna wartość, kluczowa dla każdego związku. Chodzi mianowicie o trwałość. Spróbuj kiedyś chwycić ją w palce i spróbować zgnieść. Nie da się tego zrobić gołymi rękami. Związek między małżonkami też ma być trwały. Oboje przysięgają sobie miłość, wierność i uczciwość, a także trwanie przy sobie aż do śmierci. Obrączki mają przypominać o przysiędze, symbolizować jej trwałość.

Przeczytaj także: Pełna historia obrączek ślubnych

Czy obrączki są zawsze ze złota?

W Polsce przyjęło się uważać, że obrączki ślubne muszą być złote. Jednak nie zawsze i nie w każdej kulturze złoto towarzyszyło zaślubinom pary młodej. Dzięki pracom archeologicznym wiemy dziś, że w starożytnym Egipcie symbolem przysięgi małżeńskiej były obrączki wykonane ledwie z trwa i pędów roślin!

Rzecz jasna nie były one trwałe, dlatego z biegiem czasu zaczęto stosować najpierw kość słoniową, a następnie metale. Rozwój metalurgii, a wraz z nią sztuki rzemieślniczej i jubilerskiej, zaowocował powstaniem obrączek z metali szlachetnych.

Po złoto jako pierwsi sięgnęli Izraelici. Ponieważ w wyniku podboju kraj ten stał się częścią cesarstwa rzymskiego, moda na złote obrączki mogła wyemigrować poza granice Palestyny. Zwyczaj tak silnie zakorzenił się w kulturze łacińskiej, że przetrwał upadek cesarstwa, po czym przyjmował się w kolejnych państwach dołączających do zachodniego kręgu cywilizacji. W ten sposób złote obrączki trafiły na tereny państwa polskiego.

Obrączki na prawej czy na lewej ręce?

Rytuał wymiany obrączek stał się tradycją kościelną w XIII wieku, dzięki czemu w chrześcijaństwie symbolikę obrączek ślubnych rozszerzono o wymiar religijny. Mimo to jeszcze w XX wieku noszenie obrączek przez oboje małżonków nie było takie oczywiste. Przed I wojną światową złoty krążek wkładały na palec tylko kobiety. Mężczyzna otrzymywał połowę obrączki żony, gdy wyruszał na wojnę, co w obliczu możliwości odniesienia ran i śmierci miało szczególne znaczenie.

Co ciekawe, Polska należy do grona tych krajów, w których obrączki ślubne nosi się na prawej ręce. Na lewej ręce noszą je mieszkańcy m.in. Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czech, Słowacji, Włoszech, Słowenii, Turcji, Brazylii, Egiptu, Meksyku, USA i Kanady. Zwyczaj ten sięga czasów rzymskich, gdzie wierzono, że z palca serdecznego do serca biegnie „Vena amoris” – żyła miłości.

Dużą ofertę obrączek znajdziesz na: https://auroria.pl/

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nasze mniejsze i większe kłamstwa:)…
Ja najczęściej unikam decyzji, jak ktoś pyta o coś niewygodnego dla mnie...
Jak sprawdzić fachowców od remontu?…
Myślę, że w czasie remontu warto pokazać to, co już zrobili komuś zaufanemu,...
Opieka medyczna
W ogóle chyba idziemy w tę stronę co USA, wydaje mi...
Zbieractwo i zakupoholizm
Tego nałogu się nie kontroluje, wolna przestrzeń jest dla takiej osoby brakiem, trzeba ją wypełnić...