Zmiana pracy – kiedy warto się na to zdecydować?

26 stycznia 2016, dodał: Marta
Artykuł zewnętrzny

file1453810086

46 proc. pracowników sektora farmaceutycznego przyznaje, że zmieniało miejsce pracy już trzy-, a nawet pięciokrotnie w swojej karierze – wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie firmy Gedeon Richter[1]. Co determinuje nas do zmiany miejsca pracy? Czy decydują o tym jedynie czynniki finansowe? Jak skutecznie szukać i znaleźć pracę marzeń? Na te pytania odpowiadają eksperci programu „RECEPTA na sukces w farmacji 2”.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób niemal całe swoje zawodowe życie spędzała w jednym miejscu pracy, w tym samym pokoju, często na tym samym stanowisku. A dziś, mimo, że zmiana pracodawcy niewątpliwie wiąże się ze stresem, obawą przed natłokiem nowych obowiązków i utratą stabilizacji, coraz częściej decydujemy się na ten krok. Co nas do tego składnia? Jak pokazuje badanie opinii[2] są to przed wszystkim większe zarobki (niemal 46 proc. wszystkich odpowiedzi), możliwość rozwoju zawodowego (23,3 proc.) oraz elastyczne godziny pracy (17,6 proc.).

Kwestia wynagrodzenia jest i pozostanie jednym z najważniejszych czynników, dla których zmieniamy miejsce zatrudnienia. Jednak w miarę polepszania się sytuacji na rynku pracy na znaczeniu zyskują też inne, kwestie takie jak możliwość rozwoju zawodowego na płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej oraz pakiet szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych. Dużą rolę odgrywa elastyczny czas pracy i tzw. work-life balance, czyli zachowanie równowagi między karierą a życiem prywatnym. Wiele osób ma też już świadomość, że praca w miejscu, w którym nie czujemy się dobrze ze względu na atmosferę w zespole, czy wypalenie zawodowe to istotne powody, dla których warto rozważyć zmianę, zamiast często dosłownie męczyć się u obecnego pracodawcy. Przyczyn naszej decyzji może być wiele, ważne jednak jak się do tej zmiany przygotujemy. Przede wszystkim postarajmy się odpowiedzieć na pytania: Jakie cele chcę osiągnąć w obszarze mojego życia zawodowego? Co zyskam i stracę na tej zmianie? Jakie mam oczekiwania? Czy chcę pozostać w tej samej branży czy całkowicie ją zmienić? Jeśli tak – czy mam jakieś doświadczenie, umiejętności, które są niezbędne do podjęcia pracy w danym obszarze? Dobrym pomysłem jest spisanie tych pytań i zastanowienie się nad odpowiedziami. Jeśli uświadomimy sobie na jakim zawodowym etapie obecnie się znajdujemy i czego nam jeszcze brakuje, łatwiej nam będzie ruszyć do przodumówi Marta Lebuda, specjalista ds. HR, ekspert programu \”RECEPTA na sukces w farmacji 2\”.

 

 

Kilka kroków w stronę zawodowego sukcesu

 

Znalezienie tej wymarzonej pracy to proces, który może zająć kilka a nawet kilkanaście miesięcy, w dodatku wymaga od nas zaangażowania i wysiłku, dlatego warto uświadomić sobie tę kwestię już na samym początku. Do myślenia nad zmianą należy, jeśli oczywiście mamy taką możliwość, zabrać się pracując jeszcze na poprzednim stanowisku. Da nam to komfort finansowy i większe możliwości wyboru. Co jeszcze możemy zrobić?

 

  • Rozejrzyj się na rynku pracy. Pierwszym krokiem jest dokładnie sprawdzenie ofert pracy na większych portalach prowadzących rekrutację pracowników w branży, która nas interesuje. Zorientujmy się, co oferuje rynek, czy nasze kwalifikacje odpowiadają stanowisku, o które chcemy się ubiegać. Zróbmy listę potencjalnych firm, w których w przyszłości chcielibyśmy pracować. Dzięki tej analizie może okazać się, że nasz obecny pracodawca jest jednym z liderów, a zmiana nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Wtedy warto zastanowić się, czy zamiast szukać nowej pracy nie lepiej porozmawiać z aktualnym pracodawcą odnośnie zmiany warunków, które nam nie odpowiadają – mogą być to kwestie wynagrodzenia, ale też np. możliwość rozwoju poprzez uczestniczenie w nowych projektach czy kursach.

 

  • Podnieś swoje kwalifikacje. Jeśli nasze umiejętności i kwalifikacje nie do końca odpowiadają stanowisku, na które chcemy aplikować, przed szukaniem pracy warto je uzupełnić. Zapiszmy się więc na dodatkowe kursy doszkalające, podnieśmy poziom języka obcego. To ważne, ponieważ z badań eyetrackingowych, polegających na śledzeniu ruchu gałki ocznej wynika, że fragment dotyczący naszych kwalifikacji w CV jest, zaraz po doświadczeniu zawodowym, najbardziej istotny dla pracodawców.

 

  • Odśwież informacje w CV. Dopiszmy w dokumentach aplikacyjnych informacje o ostatnich stanowiskach i obowiązkach, pochwalmy się też osiągnięciami, ukończonymi kursami czy cechami, które mogą przydać się w pracy w zespole. Warto rozpocząć swoje CV krótkim podsumowaniem zawodowym – umieśćmy tę sekcję na samej górze co zwróci uwagę rekrutera. Przedstawmy się w 2-4 zdaniach i określmy swój cel zawodowy. Zadbajmy też o aktualne, odpowiednie zdjęcie w CV.

 

  • Zadbaj o swój wizerunek w sieci. Równie ważne jak aktualizacja naszego CV jest też odświeżenie naszych profili na portalach networkingowych, jak GoldenLine czy LinkedIn. Musimy przyzwyczaić się do tego, że przed rozmową rekrutacyjną z przyszłym pracodawcą możemy być sprawdzeni w Internecie nie tylko na tego typu portalach, ale też w serwisach społecznościowych jak Facebook, Instagram czy Twitter. Warto więc zadbać o jakość umieszczanych tam treści, lub ewentualną blokadą przed przeglądaniem profilu osoby z poza sieci kontaktów.

 

  • Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej. Przed planowanym spotkaniem postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat firmy, do której aplikujemy. Dodatkowo usystematyzujmy wiedzę o sobie – nasze słabe i mocne strony, sukcesy i sytuacje, które były dla nas trudne. Przed rozmową możemy śmiało zapytać o charakter spotkania – czy będzie to tylko rozmowa, czy też np. praktyczne sprawdzanie umiejętności w postaci testów. Pamiętajmy, aby mówić prawdę na temat swojego doświadczenia, znajomości języków obcych czy przyczyn rozstania z poprzednim pracodawcą.

 

  • Bądź profesjonalny. Jeśli decydujemy się na szukanie nowej pracy będąc jeszcze zatrudnionym  nie informujmy o tym fakcie naszych współpracowników.  Gdy bierzemy już udział w procesach rekrutacyjnych poprośmy potencjalnego pracodawcę o zachowanie poufności. Poszukiwania pracy nie mogą mieć też wpływu na jakość naszych dotychczasowych obowiązków – do końca zatrudnienia powinniśmy wykonywać swoją pracę profesjonalnie.

 

A co z motywacją?

 

Raz na jakiś czas potrzebujemy zmienić coś w naszym życiu. Ale nic nie dzieje się przez przypadek – musimy poświęcić sporo czasu, aby odnieść sukces, a to wymaga od nas skuteczności w działaniu i ogromnych pokładów motywacji. Wprowadzanie zmian wiąże się też z wyjściem poza naszą strefę bezpieczeństwa i komfortu – często już wtedy górę bierze strach, tracimy wiarę we własne możliwości. To normalne. Zastanawiamy się, czy damy sobie radę,, zaczynamy wątpić w słuszność decyzji, część z nas bardzo szybko się zniechęca. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim skoncentrujmy się na pozytywnych stronach zmian, na tym co zyskamy, a nie stracimy. Jeśli coś wydaje nam się nieosiągalne albo trudne do zrealizowania jak np. otrzymanie wymarzonej pracy, nie poddawajmy się – brak doświadczenia, niektórych kompetencji czy umiejętności potraktujmy jak nowe wyzwania. O tym, jak ważne jest podejmowanie odważnych decyzji i dążenie do wyznaczonych celów z uporem, wyjaśniam studentom na warsztatach „RECEPTA na sukces w farmacji 2”. Spotkania z młodymi, ambitnymi ludźmi są świetną okazją, aby na własnym przykładzie opowiedzieć im, że, tak jak w moim przypadku, nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli, a o marzenia sami musimy zawalczyć wyjaśnia Łukasz Jakóbiak, mówca motywacyjny, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji 2”.

 

 


[1] Badanie opinii przeprowadzone na grupie zawodowej farmaceutów przez zespół badawczy instytutu badań Biostat na zlecenie Gedeon Richter. Zrealizowane za pomocą metody CATI (Computer Assisted Telephone Interview) polegającej na telefonicznym wywiadzie z respondentem, podczas którego ankieter wprowadza odpowiedzi klienta do dedykowanej aplikacji komputerowej, stworzonej na potrzeby badania.

[2] Jw.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.