Zmarszczki – to linie i drobne rysy pojawiające się na skórze wraz z upływem lat.
Kluczową rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają komórki tzw. fibroblasty. Produkują one między innymi kolagen (stanowiący około 70% suchej masy skóry) i elastynę (3%) oraz składniki macierzy pozakomórkowej, wśród których ważne miejsce zajmuje kwas hialuronowy. Utworzone z kolagenu i elastyny włókna budują w skórze swoiste rusztowanie, które sprawia, że jest ona elastyczna i odporna na rozciąganie. Z kolei kwas hialuronowy, dzięki zdolności wiązania dużych ilości wody, zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Z wiekiem metabolizm fibroblastów ulega spowolnieniu. Szacuje się, że z każdym rokiem ilość kolagenu w skórze spada o około 1%. Pozostałe włókna kolagenowe stają się twarde, sztywne i pofałdowane, natomiast włókna elastyny ulegają pofragmentowaniu i zniekształceniu. Zmniejsza się także ilość i jakość kwasu hialuronowego, spada synteza ceramidów (substancji lipidowych uszczelniających naskórek), ograniczeniu ulega produkcja potu i łoju, co łącznie doprowadza do odwodnienia skóry. Z wiekiem skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna, słabiej napięta, wysuszona i pomarszczona.
Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około 25.-30. roku życia. Określane są jako zmarszczki mimiczne, ponieważ powstają w związku z ruchem mięśni mimicznych twarzy, np. kiedy marszczymy brwi lub się śmiejemy. Są to np. zmarszczki wokół oczu, powszechnie określane jako „kurze łapki” czy pionowe i poziome zmarszczki czoła. Z czasem uwidaczniają się zmarszczki nie związane z mimiką, utrzymujące się także w czasie spoczynku – zmarszczki statyczne, np. pogłębione bruzdy nosowo-wargowe czy zmarszczki wokół ust.
Poszukiwanie sposobu na zachowanie młodego wyglądu nie jest zjawiskiem nowym. Już w starożytnym Egipcie kobiety, kąpiąc się w kwaśnym mleku, nieświadomie wykorzystywały wygładzające i nawilżające właściwości kwasu mlekowego. W dawnej Turcji opalano twarz ogniem, aby wywołać efekt złuszczenia i odnowy naskórka. Indianki w celu poprawy kondycji skóry stosowały specjalną papkę złożoną z pumeksu i moczu. Dzisiejsza kosmetologia i medycyna oferują znacznie więcej możliwości utrzymania młodości skóry, niż miało to miejsce w przeszłości, a niejednokrotnie pomagają przywrócić jędrność i gładkość skórze dojrzałej, z już widocznymi oznakami starzenia.
Fillderma
Jest to innowacyjny kosmetyczny system wypełniania zmarszczek oraz podkreślania i powiększania objętości ust.
Zabieg najczęściej poprzedza wykonanie peelingu enzymatycznego lub mechanicznego. Następnie nakłada się serum olejowe zawierające kolagen pochodzenia morskiego i proteiny kiełków pszenicy. Mikrosfery dzięki mikroskopijnym rozmiarom mają zdolność przenikania przez naskórek i umiejscawiania się w jego powierzchownych warstwach. Posiadają silne właściwości absorbowania i utrzymywanie dużej ilości wody. W kolejnym etapie stosowany jest żel aktywujący mikrosfery kolagenu zawierający odwodniony kolagen, kwas hialuronowy, mocznik oraz sfermentowaną słodką czarną herbatę. Mikrosfery zwiększają swoją objętość i wypełniają zmarszczki dając natychmiastowy efekt. Pozostałe składniki zwiększają gęstość skóry i wspomagają procesy regeneracji w jej głębszych warstwach. Fillderma może być nakładana miejscowo lub na całą twarz. Efekty zabiegu powinny być wspomagane stosowaniem kosmetyków Fillderma – terapia domowa.
ten zabieg a także inne zabiegi eliminujące zmarszczki wykonuje:
Consensus Sp. z o.o.
Pl. Szczepański 3, I piętro
31-011 Kraków
012 431 21 81
www.consensus.med.pl