Zmagasz się z nadwagą? Dowiedz się więcej o rękawowej resekcji żołądka

21 października 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

W powszechnej opinii spotkać można się z przekonaniem, że otyłość wynika z lenistwa. W rzeczywistości jest to zdecydowanie bardziej złożony problem, który wykracza daleko poza kwestie estetyki i siły woli. Otyłość to poważna choroba, a nieleczona może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Mimo że wielu osobom zwiększona aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych faktycznie daje satysfakcjonujące rezultaty, w niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Jak wygląda operacja rękawowej resekcji żołądka w KCM Clinic? Kto kwalifikuje się do takiego zabiegu i jak przebiega po nim powrót do zdrowia?

nadwaga

Na czym polega laparoskopowa resekcja żołądka?

Rękawowe wycięcie żołądka to jeden z najpopularniejszych zabiegów bariatrycznych stosowanych w celu redukcji wagi i rozwiązania u pacjenta problemu z otyłością. Operacja polega na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka poprzez usunięcie około 80% jego powierzchni. Pozostałe 20% chirurg kształtuje w wąski rękaw o pojemności około 100 ml.

Operacja korzysta z metody laparoskopowej, dzięki czemu do jej przeprowadzenia wystarczą niewielkie nacięcia na brzuchu pacjenta. Ta nowoczesna metoda pozwala zmniejszyć ryzyko komplikacji, a z powodu zdecydowanie mniejszych ran, niż w przypadku chirurgii tradycyjnej, możliwy jest szybszy powrót do sprawności.

W jakich sytuacjach walka z otyłością wymaga wsparcia chirurgicznego?

Operacje bariatryczne zajmują się przede wszystkim leczeniem pacjentów cierpiących z powodu zaawansowanego stopnia otyłości, u których zawiodły inne metody utraty wagi. Częstym wskazaniem do chirurgicznego zmniejszenia żołądka jest też wystąpienie chorób lub komplikacji zdrowotnych powiązanych z nadmierną masą ciała. Celem zabiegu jest poprawienie komfortu życia i stanu zdrowia.

Kto kwalifikuje się do przejścia zabiegu zmniejszenia żołądka?

Kwalifikacji do podjęcia u pacjenta chirurgicznego leczenia otyłości dokonuje lekarz bariatra na podstawie przeprowadzonego wywiadu, historii medycznej oraz aktualnych wyników badań. Decyzja o wykonaniu operacji następuje dopiero po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych — w razie konieczności lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań.

Jakie są korzyści zmniejszenia żołądka?

Podstawową zaletą przejścia operacji jest ułatwienie procesu odchudzania. Mniejszy żołądek pozwala na spożywanie mniejszej ilości pokarmu, co przekłada się na szybką utratę nadmiarowych kilogramów. Wśród korzyści warto wymienić również poprawę stanu zdrowia u osób z chorobami współistniejącymi, na przykład cukrzycą, ale też zmniejszenie ryzyka pojawienia się kolejnych schorzeń i problemów.

Rękawowa resekcja żołądka to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia otyłości, która pozwala osiągnąć widoczne rezultaty już w ciągu kilku miesięcy po zabiegu. Należy mieć jednak świadomość, że w celu utrzymania jej efektów i uniknięcia powrotu do wcześniejszej wagi niezbędna będzie zmiana swoich nawyków żywieniowych.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...