URODA I ZDROWIE

Złoto dla zdrowia?

2 stycznia 2013, dodał: dietetyk medyczny

Paracelsus, ojciec medycyny nowożytnej zalecał stosowanie preparatów złota do terapii chorób wenerycznych, trądu, trudno gojących się ran oraz padaczki. Nieco później sole złota wykorzystywano do leczenia kiły, chorób zakaźnych i pasożytniczych, serca oraz gruźlicy.

Awicenna, lekarz, filozof i przyrodnik żyjący na przełomie X i XI wieku, wierzył, że złoto usuwa nieprzyjemny zapach z ust. Ludwik XI kurował się nalewką ze złota. Królowa Francji Izabela Bawarska zamawiała u znajomego aptekarza specjalnie sprowadzane powidła z solami złota na… otyłość. Angelo Sala, wenecki filozof, alchemik, który żył na przełomie XVI i XVII wieku stosował sole złota przeciw odrze i puchlinie wodnej. Kolejna królowa Francji, Maria Medycejska używała złota na bóle zębów. Znacznie później, bo w I. połowie XX wieku leczenie złotem promował Edgar Cayce, uznawany za proroka i duchowego uzdrowiciela. Uważał on, że kuracja złotem jest pomocna przy leczeniu: nowotworów, reumatyzmu, zapalenia naczyń i węzłów chłonnych, stwardnienia rozsianego, niedoczynności tarczycy, bielactwa, choroby Alzheimera i Parkinsona, jak również alkoholizmu, głuchoty i chorób psychicznych. Jakby tego było mało łagodzi objawy menopauzy, leczy niepłodność, usuwa szumy w uszach, zanik mięśni i paraliż!

W Arabii wciąż uważa się, że złoto wzmacnia serce, Chińczycy swego czasu gotowali ryż wraz ze złotą monetą w celu uzupełnienia niedoborów tego pierwiastka. Jak jest obecnie? Okazuje się, że dawni medycy niewiele się pomylili. W aptekach można dostać preparaty ze złotem bez recepty, mają one jednak minimalną jego zawartość, leki o większej mocy są dostępne na receptę i powinny być stosowane pod opieką lekarza. Jeśli chodzi o przemysł spożywczy Unia Europejska zezwala na stosowanie złota jako dodatku spożywczego, ma on symbol E-175 i ma właściwości antyalergiczne. Kogo jednak na to stać? 1 gram jadalnego złota kosztuje ponad 300 zł.
Złoto koloidalne zostało wprowadzone do powszechnego użytku w medycynie w XX wieku, obecnie jest wykorzystywane jest w leczeniu chorób zakaźnych, wenerycznych, padaczki, cukrzycy, bielactwa, reumatyzmu, stanów zapalnych oraz niektórych nowotworów. Wspomaga także leczenie alkoholizmu, narkomanii, nerwicy, depresji oraz stanów lękowych. Przyspiesza gojenie się oparzeń i ran, zmniejsza potliwość oraz łagodzi objawy menopauzy (uderzenia gorąca).Roztwór złota regeneruje, odbudowuje, ma korzystny wpływ na układ krążenia i pokarmowy
(wspomaga leczenie otyłości oraz problemów trawiennych), stymuluje odporność oraz odmładza zapobiegając powstawaniu zmarszczek (wpływa na aktywność kolagenu), hamuje również zmiany łuszczycowe i wypadanie włosów oraz niszczy roztocza (jest zatem pomocne w leczeniu astmy),

Uwaga, nadmiar złota jest wydalany z żółcią, potem oraz moczem, jednak duże jego dawki, jak wszystko w nadmiarze mogą szkodzić. Nadmiar tego pierwiastka może odkładać się w nerkach i wątrobie, powodując białkomocz, zespół nerczycowy, metaliczny połysk w ustach, sinienie skóry, pokrzywkę, zaczerwienienie twarzy oraz świąd. Niektóre kwasy roślinne przyśpieszają eliminację złota z ustroju. Złoto jest wydalane z żółcią, moczem i potem. Preparatami ze złotem nie powinny także leczyć się osoby uczulone na złoto oraz kobiety w ciąży i karmiące, osoby z niewydolnością nerek i anemicy.

Justyna Marszałkowska-Jakubik – www.e-prolinea.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz