Walter Kraul: „Zjawiska na niebie gwiaździstym. Jak obserwować i rozumieć ruchy ciał niebieskich”
Jako dziecko wielokrotnie obserwowałam rozgwieżdżone niebo, wyobrażając sobie, że tam wysoko, musi toczyć się życie, o którym niewiele wiemy. Z satysfakcją odnajdowałam Wielki i Mały Wóz, Mleczną Drogę oraz Niedźwiedzicę, tworzące stałe układy gwiazd na niebie. Z czasem dowiadywałam się coraz więcej o gwiazdach i planetach, ale swoiste kompendium wiedzy na ten temat odnalazłam dopiero w książce Waltera Kraula. Autor daje tu wyraz swej pasji, którą skutecznie „zaraża” czytelników, szukających w przestworzach tych samych niepowtarzalnych emocji, co on. Piękne lustracje i zdjęcia doskonale uzupełniają tekst, pozwalając nam zwizualizować sobie to, o czym pisze autor.
To świetny przewodnik, zarówno dla osób chcących dla przyjemności obserwować gwiazdozbiory, jak i dla zainteresowanych tymi zagadnieniami ze względów naukowych czy zawodowych. To również doskonała pomoc naukowa dla nauczycieli, którzy chcą zainteresować uczniów astronomią i uczynić swoje zajęcia atrakcyjniejszymi. Fazy Księżyca, czy położenie Gwiazdy Polarnej już nie będą miały przed nami tajemnic. Autor omawia tu m.in. kopernikański układ świata, wskazuje, gdzie przebiega linia zmiany daty, podpowiada, jak oszacować godzinę z położenia Słońca, przybliża zjawisko tęczy oraz cechy komet i meteorów.
To świetny „przewodnik po niebie”, przedstawiający w przystępnej formie informacje przydatne do obserwacji astrologicznych. Zapraszam do poznania tych fascynujących przestrzeni, które możemy obserwować każdej nocy.
Dominika
Książkę poleca Wydawnictwo IMPULS – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja