Bazylia
Bazylia zalecana jest do stosowania w przeziębieniu i grypie. Pomaga też podczas bolesnych miesiączek i stanach zapalnych żołądka.
Dodawaj świeże listki bazylii do sałatek. Świetnie komponuje się z pomidorami. Przepis na kąpiel: małą garść suszonych listków, zalej 2,5 szklankami wrzącej wody. Przykryj naczynie na 30 minut. Przecedź napar i wlej do wanny. Kąp się nie dłużej niż 20 minut.
Tymianek
Tymianek jest stosowany podczas problemu z drogami oddechowymi, np. podczas astmy lub zapalenia oskrzeli. Zazwyczaj naparem płuczemy jamę ustną. Dodajemy go do potraw z mięs, ryb. Przepis na napar: łyżkę suszonego tymianku zalej szklanką wrzącej wody, przykryj na 10 minut, odcedź. Takim naparem płucz jamę ustną.
Mięta
Działa wiatropędnie, odkażająco i pobudza żołądek do pracy. Poprawia apetyt!!! Zewnętrznie można stosować mięte jako okład na opuchliznę. Polecana przy chorobie wątroby. Przepis na okład: 2 łyżki suszonego nostrzyka i 2 łyżki suszonej mięty zalej wrzątkiem. Papkę przykładaj w płótnie pod ceratką.
Szałwia
Łagodzi bóle dziąseł i bóle gardła. Zwalcza nadmierną potliwość. Przyspiesza gojenie się skóry. Przepis na napar do płukania jamy ustnej: garść świeżutkich liści szałwi zalej szklanką wrzącej wody, odcedź. Naparem płukaj jamę ustną.
Rozmaryn
Wzmaga krążenie i powoduje lepsze ukrwienie narządów. Nie stosuj go podczas nadciśnienia!!! Świeże listki można dodawać np. do ryb. Przepis na kąpiel: 40 g liści rozmarynu zalej 1,5 litrami wrzątku. Przykryj na 20 minut, odcedź. Napar wlej od razu do wanny. Kąp się ok 15 minut.
Każde z tych dobroczynnych ziół, możesz wyhodować we własnym domu. Nawet w doniczkach na parapecie:) Pamiętaj każda z tych roślin ma różne upodobania co do nasłonecznienia i podlewania.