URODA I ZDROWIE

Zioła – to nie tylko herbatka miętowa

15 grudnia 2019, dodał: pinkmause

Zioła to bezpieczne, naturalne substancje lecznicze, które pomogą zwalczyć ból, infekcje, a także kaszel czy gorączkę, a także wzmocnią odporność, dodadzą energii i pomogą przy wielu innych chorobach. Zioła to naturalny sprzymierzeniec zdrowego organizmu.

Nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd w dużej mierze zależy od nas samych. Gdy zmagamy się z różnego rodzaju dolegliwościami, większość z nas sięga po leki chemiczne. Warto jednak pomyśleć nad terapią ziołoleczniczą, która często okazuje się tańsza, zdrowsza, a nawet efektywniejsza. W przypadku wielu różnych dolegliwości nie zawsze trzeba od razu sięgać po syntetyczne leki i farmaceutyki chemiczne pod postacią tabletek, ale skutecznie można wspomóc funkcjonowanie organizmu ziołami i mieszankami ziołowymi. Zatem podczas przeziębienia warto sięgać po herbatkę lipową zamiast paracetamolu.

Pojęcie „zioło” pochodzi od łacińskiego wyrazu herba i oznacza trawę lub roślinę zielną. W mowie potocznej określenie dotyczy rośliny, która ze względu na zawartość specyficznych związków czynnych, wpływających na metabolizm człowieka, ma wartość kulinarną i leczniczą. Natura wspiera naukę, często uzupełniając, a nawet zastępując syntetyczne leki. Zioła w naturalnej medycynie wykorzystywane są od tysiącleci, ponieważ w dawnych czasach farmakologia nie była jeszcze znana, dlatego też zioła stanowiły wówczas główny sposób na leczenie wielu nieprzyjemnych dolegliwości oraz chorób. Obecnie zioła stanowią idealne uzupełnienie codziennej diety, ponieważ w ich składzie znajduje się wiele witamin, minerałów, a także innych substancji, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Każda roślina lecznicza bądź mieszanka ziołowa jest zatem lekiem ekologicznym (tzw. ekolekiem) regulującym mechanizmy samokontroli organizmu człowieka.

Udowodniono, że rośliny lecznicze mogą nie tylko zapobiegać wielu chorobom, zwłaszcza wśród dzieci, młodzieży i osób starszych, lecz także skutecznie leczyć, jeśli będą stosowane w sposób właściwy. Wykazano też, że liczne preparaty roślinne współdziałają korzystnie z wieloma syntetykami. W praktyce lekarskiej zarówno same zioła, jak i wyciągi oraz specyfiki roślinne są stosowane bądź jako leki podstawowe, bądź jako środki pomocnicze. Zioła są najczęściej stosowane w chorobach kobiecych, przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych, górnych dróg oddechowych, układu krążenia oraz skóry. Ponadto zioła są wielce pożyteczne jako środki doraźnej pomocy w warunkach domowych, jako środki zapobiegające i ogólnie wzmacniające. Stosuje się je jako środki pobudzające, bowiem korzystnie wpływają na pracę mózgu, pamięć i koncentrację, a także jako środki uspokajające, wyciszające i pomagające w zasypianiu. Moc ziół jest wszechstronna.

Jesień zazwyczaj zaskakuje nas deszczami, spadkiem temperatury, oraz nagłym obniżeniem energii. Komu nie chce się rano wstawać z łóżka, a w ciągu dnia narzeka na brak koncentracji i ochoty do działania, powinien wypróbować działanie ziół. Niektóre zioła pomagają też uporać się z problemami układu pokarmowego, takimi jak biegunki, wzdęcia czy też gazy, natomiast inne poprawiają wygląd skóry, eliminując z jej powierzchni różnego rodzaju niedoskonałości. W zależności od danego zioła możliwe jest obniżenie złego poziomu cholesterolu we krwi, usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, wzmocnienie włosów i paznokci, obniżenie poziomu glukozy we krwi czy też załagodzenie podrażnienia skóry. Niejeden sklep zielarsko-medyczny czy apteka ma w swojej ofercie bardzo duży wybór różnego rodzaju ziół i to tych najwyższej jakości.

Zioła w odróżnieniu od tradycyjnych leków są bezpieczne dla zdrowia, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami. Warto także pamiętać, że aby zioła miały możliwość prawidłowo zadziałać muszą być stosowane regularnie (kilka razy dziennie) i długofalowo (2-3 miesiące).

Obecnie powoli następuje spadek zaufania do leków syntetycznych i suplementów i powrót do naturalnych środków leczniczych. Zioła w większości są znacznie bezpieczniejsze, działają łagodniej i wolniej od leków syntetycznych, charakteryzują się przy tym małą toksycznością. Są też coraz częściej wybierane przez szerokie grono konsumentów, a ich dostępność na rynku na bieżąco się rozwija. Można je kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Bogaty wybór ziół wspiera profilaktykę wielu dolegliwości, a ich regularne stosowanie ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie i pracę organizmu. Zioła są także cenione ze względu na swoje walory smakowe oraz za to, że nie da się ich zastąpić substancjami syntetycznymi. Dlatego warto korzystać z bogatej i sprawdzonej od tysiącleci uzdrawiającej mocy ziół.

Powrót do ziół to naturalne przywracanie równowagi i zdrowia. Człowiek korzystając z darów natury odkrywa swoje połączenie z przyroda, doświadcza jej mocy i działania, bowiem nawet najnowocześniejsza cywilizacja nie da nam takiej siły i mądrości jaką niesie sama przyroda.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zioła – to nie tylko herbatka miętowa

  1. avatar Anna Serwa pisze:

    Bardzo lubię wasze artykuły bo przede wszystkim są merytoryczne. Nie lanie wody, tylko fakty i super porady!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie się zatrzymać w Gdańsku?
Ja zdecydowanie mogę polecić apartamenty Sun&Snow. Korzystamy z nich od kilku lat i zawsze...
Odchudzanie przed świętami
Czy przed świętami, czy też po zawsze warto poświęcić odrobinę czasu na ruch, polecam
Jeździcie w kaskach na stoku?
Dobry kask to podstawa, nie warto ryzykować
Fitness w domu
na dobry początek ćwiczeń w domowym zaciszu polecam aerobik