Menopauza, inaczej klimakterium, to naturalny etap w życiu każdej dorosłej kobiety. Wiąże się z nieodwracalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie, którym często towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne. Do najczęstszych dolegliwości, na jakie skarżą się kobiety podczas menopauzy należą: nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, problemy z pamięcią i koncentracją, kłopoty z zasypianiem oraz huśtawki nastroju. Objawy te potrafią być na tyle uciążliwe, że część kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą. Istnieją jednak naturalne sposoby (zioła), które pomogą przebrnąć przez ten okres. Należą do nich: niepokalanek pospolity, koniczyna łąkowa, lukrecja, szałwia lekarska, szyszki chmielu zwyczajnego oraz siemię lniane. Poniżej kilka słów o każdym z nich.
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense L.) – zawiera fitoestrogeny, czyli substancje roślinne o działaniu podobnym do ludzkich estrogenów. Dzięki nim łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy, a szczególnie objawy wazomotoryczne, czyli uderzenia gorąca. Dodatkowo pozytywnie wpływa na przemianę materii, działa moczopędnie oraz rozkurczowo.
Niepokalanek pospolity (Vitex agnus castus) – to zioło, które doceniają przede wszystkim kobiety, gdyż wpływa na regulację ich gospodarki hormonalnej. W składzie zawiera związki czynne, które wpływają na przysadkę mózgową, która z kolei wpływa na regulację układu hormonalnego. Najczęściej jest wykorzystywany w przypadku problemów z nieregularnym i bolesnych miesiączkowaniem oraz w łagodzeniu objawów menopauzy. W związku z wpływem na regulację hormonów, niepokalanek łagodzi wahania nastroju i drażliwość oraz zmniejsza częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca.
Lukrecja (Glycyrrhiza L.) – jednym z jej głównych składników jest kwas glicyryzynowy, który odpowiada za jej słodki smak. Estrogenne działanie lukrecji spowodowane jest obecnością izoflawonów, dzięki którym lukrecja reguluje poziom estrogenów w organizmie. Jeżeli jest za niski, wzmaga ich działanie, jeżeli za wysoki – hamuje. Ponadto roślina ta ma właściwości przeciwzapalne i odtruwające.
Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) – od lat stosowana w przypadku problemów z nadmierną potliwością. Skutecznie niweluje ten problem i zapobiega jego ponownemu powstawaniu. Łagodzi też epizody uderzeń gorąca występujące podczas menopauzy. Dodatkowo poprawia pracę układu pokarmowego oraz wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.
Szyszki chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) – chmiel zawiera fitoestrogeny, dzięki czemu łagodzi objawy klimakterium – zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca. Ponadto wykazuje działanie uspokajające oraz doskonale sprawdza sie u osób cierpiących na problemy z zasypianiem. Dodatkowo ułatwia trawienie i według najnowszych badań, może zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera.
Siemię lniane – zawiera fitoestrogenne lignany, które zmniejszają nieprzyjemne objawy menopauzy. Korzystnie wpływa na trawienie, a dzięki obecności śluzów, ochrania śluzówkę przewodu pokarmowego. Obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 korzystnie wpływa na regulację cyklu miesiączkowego, w tym regulację hormonów w organizmie podczas klimakterium.
Przy takiej obfitości ziół o działaniu fitoestrogennym nie warto od razu decydować się na sztuczną terapię hormonalną. Można też spróbować gotowych preparatów z wyciągami z wymienionych ziół lub izoflawonów sojowych o działaniu fitoestrogennym. Jednak przy ich stosowaniu, warto pamiętać, że pomimo iż są to substancje pochodzenia roślinnego, wykazują działanie podobne do ludzkich estrogenów, czasami tak samo silne. Dlatego też w przypadku stosowania innych leków lub sztucznych hormonów, warto dokładnie czytać etykiety lub skonsultować się z lekarzem.
Milena Szymańska, Dietetyk kliniczny
Sklep Ateraz
tel: (58)350-80-25
tel kom: 664-988-890
mail: [email protected]
Sklep Stacjonarny: ul. Jaśkowa Dolina 9, 80-252 Gdańsk
Sklep Internetowy: www.sklepateraz.pl