Zima ma swoje wady i zalety – jedni ją kochają, inni nienawidzą. Na pewno nie działa korzystnie na skórę naszych dłoni i wszystkich innych partii ciała wystawionych na bezpośredni kontakt z mroźnym powietrzem. Zimą warto o nie zadbać.
O delikatnej skórze dłoni
Skóra dłoni jest wrażliwa na wszelkie podrażnienia z dwóch powodów. Po pierwsze jest naturalnie cienka, pod warstwą naskórka i skóry właściwej znajduje się bardzo cienka warstwa tkanki tłuszczowej. Przez to na skórze w tych miejscach szybciej powstają zmarszczki, następuje gorsze regulowanie temperatury, a dłonie szybko przemarzają.
Po drugie dłonie są wyposażone w małą ilość gruczołów łojowych i potowych. Może to prowadzić do częstego przesuszania się skóry, a także do podrażnień. Szorstkość, łuszczenie się, zaczerwienienia czy inne objawy podrażnienia się skóry są skutkiem naruszenia ciągłości warstwy hydro-lipidowej znajdującej się w naskórku. Bardzo łatwo ją uszkodzić, ale odbudowanie jej jest już procesem dłuższym, choć nie niemożliwym.
O problemach dłoni w zimę
Większość problemów ze skórą dłoni jest bardzo podobna zarówno w zimę, jak i w inne pory roku. Ten okres jest wyjątkowy głównie ze względu na naprzemienne oddziaływanie minusowych temperatur na zewnątrz i wysokich w pomieszczeniach, często przegrzanych i suchych.
Pierwszym problemem zimowym dłoni jest zatem ich odwodnienie. Wpływ na to ma ogrzewanie i brak odpowiedniej wilgotności oraz małe nawilżenie organizmu od środka. Ponadto uszkodzenie płaszcza ochronnego skóry sprawia, że woda szybciej odparowuje z tkanek. Rozwiązaniem jest zmiana diety i spożywanie większej ilości płynów oraz stosowanie kremów intensywnie nawilżających lub natłuszczających. Eksperci Mixa wskazują, że najlepsze będę kosmetyki z dodatkiem gliceryny i innych składników odżywczych i nawilżających.
Drugim problemem będą delikatne odmrożenia skóry – z tymi poważniejszymi trzeba zgłaszać się do lekarza. O pierwszym stopniu odmrożenia można mówić, kiedy skóra jest zaczerwieniona, szczypie i lekko puchnie. Wówczas najlepszym sposobem będzie rozgrzanie ciała za pomocą ciepłych płynów i odciążenie dłoni. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji ponownie przydadzą się kremy nawilżające do rąk. Ich regularne wcieranie zabezpiecza skórę. Zakładanie rękawiczek, nawet dwóch par, także pomaga uniknąć odmrożeń.
O świadomej pielęgnacji dłoni
Świadoma pielęgnacja słoni obejmuje wiele czynności i powinno stosować się ją zawsze, niezależnie od warunków pogodowych i pory roku. W okresach takich jak zima czy lato trzeba ją tylko odpowiednio wzbogacać.
Pielęgnacja dłoni nie jest trudna, jej podstawą jest oczywiście nawilżanie. Kremy, balsamy, olejki czy mleczka to produkty, z którymi powinien zaprzyjaźnić się każdy, kto dba o wygląd dłoni. Warto wcierać te produkty codziennie, a szczególnie po kontakcie skóry z wodą i detergentami.
Należy pamiętać także o:
- sprzątaniu i zmywaniu talerzy w gumowych rękawicach,
- myciu rąk w letniej, a nie gorącej wodzie,
- ochrona przed promieniowaniem w lecie (filtry) i przed mrozem w zimie (rękawiczki),
- regularne złuszczanie martwego naskórka,
- robienie odżywczych maseczek, np. z płatków owsianych czy olejku rycynowego.
O specjalnych zabiegach odżywiających
Osoby, które walczą z wyjątkowo zaawansowanym wysuszeniem skóry lub brakiem jej odżywienia, mogą spróbować zabiegów specjalnych, zapewniających dogłębną regenerację tkanek. Część działań możliwa jest do przeprowadzenia w domu, a część – w gabinecie kosmetycznym/medycyny estetycznej. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju maskach i okładach, jak np. słynne okłady z parafiny, które nawilżają, odżywiają i poprawiają kondycję skóry dłoni.
O kremach polecanych do pielęgnacji dłoni w okresie zimowym i jesiennym można dowiedzieć się na stronie: http://www.mixa.com.pl/produkty/cialo/25-lipidowy-krem-do-rak.