Ziele czystka – właściwości, zastosowania, przeciwskazania
Czystek jest wykorzystywany od wielu lat zarówno w medycynie naturalnej, przemyśle farmakologicznych oraz kosmetologii. O czystku bardzo wiele słyszymy – jest cudownym przeciwutleniaczem, wspomaga odchudzanie, odmładza, wspomaga leczenie leku chorób, uspokaja i relaksuje. Jednak aby wykorzystać w pełni właściwości czystka, należy przede wszystkim stosować go często i regularnie. Jeśli wprowadzimy czystek do naszej diety z czasem zaczniemy dostrzegać coraz więcej efektów oraz korzyści.
Oczyszczanie organizmu – rola czystka
Czystek doskonale oczyszcza organizm i to jedna z jego najważniejszych właściwości. Głównie zawdzięczamy tą cechę dużej zawartości polifenolii, które są świetnym antyoksydantem oraz przeciw utleniaczem. Świetnie radzi sobie z wolnymi rodnikami oraz stopniowo usuwa metale ciężkie z naszego organizmu oraz szkodliwe toksyny. Dlatego jest polecamy dla palaczy, osób żyjących w bardzo zanieczyszczonym środowisku lub pracujących w bliskiej styczności z niektórymi środkami chemicznymi. Nadmiar wolnych rodników w organizmie może przyczynić się do bardzo wielu chorób, najczęstszymi są nowotwory oraz choroby miażdżycowe.
Dzięki oczyszczaniu organizmu, możemy cieszyć się zdrową, młodą i czystą cerą. Czystek przyczyna się do zmniejszenia zmian trądzikowych oraz wągrów z naszej cery, ponadto opóźnia procesy starzenia. Czystek jest polecany również da osób cierpiących na alergie, polifenole odpowiadają za właściwości przeciwhistaminowe czystka, a więc zmniejszają objawy alergii oraz uczuleń, można stosować czystek przy alergiach nawet dla małych dzieci.
Czystek na przeziębienia, alergie oraz wzmocnienie organizmu
Ziele czystka jest częstym składnikiem niektórych leków. Szczególnie pomocny jest przy wszelkich zapaleniach zatok, gardła, alergiach oraz chorobach skórnych. Warto jest parzyć czystek przy przeziębieniach oraz grypach, świetnie radzi sobie w walce z drobnoustrojami, które są przyczyną choroby. Nie należy w tym celu stosować czystka zamiennie od zaleceń lekarza, jednak możemy stosować go dodatkowo, jest naturalną substancją, której nie można przedawkować, dlatego może świetnie wspomagać leczenie.
Działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybicznie dlatego możemy go pić przy wieli chorobach oraz dolegliwościach. Natomiast regularne picie czystka przyczyni się do wzmocnienia organizmu, poprawienia jego ogólnej kondycji oraz lepszego funkcjonowania. Likwiduje wszelkiego rodzaju grzybice, jest środkiem antyalergicznym, pomoże zwalczyć łupież, półpasiec, wirus opryszczki oraz wiele chorób skórnych.
Kolejne zastosowanie w poprawie funkcjonowanie naszego organizmu dzięki substancjom znajdującym się w składzie czystka możemy poprawić stan i higienę jamy ustnej. Kolejnym z zastosowań czystka jest wykorzystanie go jako płukankę zamiast płynu do ust. Również odświeża jamę ustną, chroni szkliwo przed działaniem kwasów oraz pomaga w pozbycie się szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Regularne stosowanie naparu lub płukanki z czystka wpływa na stan zdrowia i higieny jamy ustnej lepiej niż odświeżające, miętowe płyny dostępne w aptekach i drogeriach.
Czystek jako ochrona przed kleszczami
Czystek wielostopniowo chroni nas przed kleszczami, pasożytami oraz chorobami jakie wywołują, takimi jak borelioza. Regularne picie czystka doprowadza do zmiany zapachu ludzkich wydzieli, dla człowieka ta zmiana jest niezauważalna lub nawet odbierana jako przyjemniejsza. Natomiast dla pasożytów jak również leśnych denerwujących owadów ten zapach jest odstraszający, dlatego picie czystka w sezonie nasilonej aktywności kleszczy oraz kiedy planujemy leśne wycieczki czy wyjazdy – jest nawet bardziej niż wskazane.
Kolejną kwestią jest oddziaływanie ziela czystka na krętka wywołującego boreliozę. Nie tylko odstrasza kleszcze i zapobiegawczo nas chroni, ale co więcej badania potwierdziła, że substancje znajdujące się w czystku działają neutralizująco na krętka. Co znaczy, że nawet, jeśli dojdzie do zakażenia boreliozą w początkowym stadiu – możemy całkowicie zneutralizować chorobę zanim zdąży się niebezpiecznie rozwinąć.
Kolejna zaletą czystka, jest to, że możemy stosować go u swoich czworonożnych pupili, aby uchronić ich przed pasożytami oraz chorobami przez nie przenoszonymi. Kiedy wszelkie preparaty nie działają, a lubimy wybiegać psa na łące lub lesie – warto zacząć stosować u niego czystek. Możemy podawać go zarówno doustnie, przygotowując mu wodę z odrobiną czystka, lub zewnętrznie – spryskując sierść zrobionym własnoręczne lub kupionym preparatem.