Zgaga? Pożegnaj ją domowymi sposobami raz na zawsze
Zgaga to dolegliwość, której każdy z nas w życiu doświadczył nie raz. Przejawia się występowaniem dyskomfortu i uczuciu pieczenia w gardle. Może być powiązana z innymi schorzeniami np. refluksem żołądkowo-przełykowym, ale zwykle jej przyczyną jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co prowadzi do podrażnienia błony śluzowej i dalszych powikłań. Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się jej! Przeczytajcie artykuł do końca.
Dolegliwość zgagi pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy zostanie zaburzona praca zwieracza dolnego przełyku. W tym momencie mięsień przestaje funkcjonować prawidłowo i dochodzi do refluksu żołądkowo-przełykowego. Wówczas pojawia się palący ból w klatce piersiowej, któremu towarzyszy gorzki smak w ustach. Głównym objawem choroby refluksowej może być właśnie zgaga, występująca min. dwa razy w tygodniu (najczęściej w nocy).
Jakie są przyczyny występowania zgagi?
Na występowanie zgagi ma wpływ wiele czynników takich jak nadwaga, zła dieta czy brak ruchu. Często jednak zgagę czujemy bezpośrednio po zjedzeniu obfitego i niezdrowego posiłku, spożyciu ostrych przypraw lub niedokładnym przeżuciu pokarmu. Uczucie pieczenia w przełyku może również występować po wypiciu alkoholu czy paleniu papierosów.
Jak skutecznie pozbyć się zgagi?
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się zgagi w tym imbir i migdały niesolone. Wystarczy żuć je przez kilka minut i wtedy pieczenie powinno szybko ustąpić. Skutecznie zadziałać może również mleko lub kefir zobojętniając kwasy w przełyku. Największą rolę w wyeliminowaniu uciążliwego problemu może odegrać jednak zmiana stylu życia. Aby skutecznie uchronić się przed zgagą należy unikać częstych ćwiczeń fizycznych, używania podwyższonej poduszki przed pójściem spać, noszenia obcisłych ubrań, jedzenia obfitych posiłków i palenia papierosów. Innym naturalnym sposobem radzenia sobie ze zgagą mogą być zioła wpływające na regulację układu pokarmowego i złagodzenie występujących objawów. Niektórzy sugerują również zjedzenie kisielu, który działa ochronnie na żołądek i pomaga w jego regeneracji.
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Niekiedy jednak dolegliwość może mieć podłoże chorobowe. Gdy zgaga nie ustępuje po upływie dłuższego czasu i nadal borykasz się z tą dolegliwością należy niezwłocznie skonsultować się z specjalistą. Lekarz może zalecić wtedy badania radiologiczne, endoskopowe, laboratoryjne lub testy diagnostyczne na obecność helicobacter pylori. Przyczyną występowania zgagi może być zapalenie przełyku, choroba wrzodowa i dróg żółciowych. Ważne jest, aby terapia była jak najbardziej skuteczna.