Zdrowy sen – czy wiesz, od czego zależy? Sprawdź!

19 października 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Masz problem ze snem? Rano zdarza Ci się odczuwać ból głowy, a może budzisz się obolały, jakbyś całą noc się męczył, zamiast regenerować? Chciałbyś efektywniej wypoczywać? Zobacz, jak to zrobić!

Jak sobie pościelisz…

…tak się wyśpisz – głosi znane przysłowie. Można je rozumieć bardzo dosłownie, ponieważ Twój komfort zależy w dużym stopniu od jakości pościeli, kształtu poduszki, a także samej wygody łóżka. Naprawdę warto o zadbać, jeśli rano często boli Cię kark lub plecy i rozważasz już wizytę u technika masażysty. Możesz zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną. Najlepszy materiał na poszwę lub poszewkę to len ewentualnie bawełna, ponieważ są przewiewne i wchłaniają pot, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych. Obecnie rzadko spotykane są kołdry i poduszki wypełnione pierzem, ale jeśli taką posiadasz, to uważaj, bo często uczulają. By podczas snu czuć się bardziej komfortowo, zainwestuj w wygodną piżamę lub koszulę do spania. Co to znaczy? Najważniejsze, by była luźna i nie powodowała ucisku np. brzucha czy nóg. To bardzo ważne, by krew mogła bez przeszkód krążyć.

Higiena pomieszczenia

To niezwykle istotny czynnik, który znacząco wpływa na jakość snu, a w dłuższej perspektywie także na Twoje zdrowie. Dbaj o to, by regularnie zmieniać pościel, w której śpisz. Rób to co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co dwa tygodnie lub co tydzień, jeśli jesteś np. przeziębiony. Dlaczego to takie ważne? Otóż pościel staje się siedliskiem różnych drobnoustrojów. Jeśli rzadko dbasz o higienę swojego łóżka, to jesteś bardziej narażony na astmę, egzemę czy alergię. By skutecznie pozbyć się roztoczy, ale też martwego naskórka, wypierz pościel w temperaturze minimum 40 stopni, a jeśli masz dobrą jakościowo pościel, to nawet w 60 stopniach. Kolejną ważną kwestią jest wietrzenie pomieszczeń. Najlepiej, gdyby okno w sypialni było otwarte całą noc. Niestety zimą jest to ryzykowne, ponieważ możesz się przeziębić, dlatego przed położeniem się do łóżka wietrz pokój przez około godzinę. Powtórz tę czynność również po przebudzeniu, ponieważ po całej nocy w sypialni znajduje się dużo dwutlenku węgla, który może powodować ból głowy. Ważne również, by w podczas snu w pomieszczeniu nie było zbyt gorąco.

Głowa wolna od zmartwień

Przed nocą zadbaj o wyciszenie. Godzinę przed planowanym pójściem spać wyłącz laptopa, telewizję, zapal lampkę lub świeczkę i odetnij się od negatywnych myśli, obrazów oraz nadmiaru sztucznego światła. Bardzo często źródłem bezsenności są zmartwienia i trudne emocje np. złość, strach czy smutek, dlatego skup się na pozytywnych aspektach życia. Wypij miętę lub melisę na uspokojenie i weź ciepłą kąpiel. Dzięki temu szybciej zaśniesz.

 

 

 

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...