Zdrowy sen – czy wiesz, od czego zależy? Sprawdź!

19 października 2018, dodał: Redakcja

Masz problem ze snem? Rano zdarza Ci się odczuwać ból głowy, a może budzisz się obolały, jakbyś całą noc się męczył, zamiast regenerować? Chciałbyś efektywniej wypoczywać? Zobacz, jak to zrobić!

Jak sobie pościelisz…

…tak się wyśpisz – głosi znane przysłowie. Można je rozumieć bardzo dosłownie, ponieważ Twój komfort zależy w dużym stopniu od jakości pościeli, kształtu poduszki, a także samej wygody łóżka. Naprawdę warto o zadbać, jeśli rano często boli Cię kark lub plecy i rozważasz już wizytę u technika masażysty. Możesz zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną. Najlepszy materiał na poszwę lub poszewkę to len ewentualnie bawełna, ponieważ są przewiewne i wchłaniają pot, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych. Obecnie rzadko spotykane są kołdry i poduszki wypełnione pierzem, ale jeśli taką posiadasz, to uważaj, bo często uczulają. By podczas snu czuć się bardziej komfortowo, zainwestuj w wygodną piżamę lub koszulę do spania. Co to znaczy? Najważniejsze, by była luźna i nie powodowała ucisku np. brzucha czy nóg. To bardzo ważne, by krew mogła bez przeszkód krążyć.

Higiena pomieszczenia

To niezwykle istotny czynnik, który znacząco wpływa na jakość snu, a w dłuższej perspektywie także na Twoje zdrowie. Dbaj o to, by regularnie zmieniać pościel, w której śpisz. Rób to co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co dwa tygodnie lub co tydzień, jeśli jesteś np. przeziębiony. Dlaczego to takie ważne? Otóż pościel staje się siedliskiem różnych drobnoustrojów. Jeśli rzadko dbasz o higienę swojego łóżka, to jesteś bardziej narażony na astmę, egzemę czy alergię. By skutecznie pozbyć się roztoczy, ale też martwego naskórka, wypierz pościel w temperaturze minimum 40 stopni, a jeśli masz dobrą jakościowo pościel, to nawet w 60 stopniach. Kolejną ważną kwestią jest wietrzenie pomieszczeń. Najlepiej, gdyby okno w sypialni było otwarte całą noc. Niestety zimą jest to ryzykowne, ponieważ możesz się przeziębić, dlatego przed położeniem się do łóżka wietrz pokój przez około godzinę. Powtórz tę czynność również po przebudzeniu, ponieważ po całej nocy w sypialni znajduje się dużo dwutlenku węgla, który może powodować ból głowy. Ważne również, by w podczas snu w pomieszczeniu nie było zbyt gorąco.

Głowa wolna od zmartwień

Przed nocą zadbaj o wyciszenie. Godzinę przed planowanym pójściem spać wyłącz laptopa, telewizję, zapal lampkę lub świeczkę i odetnij się od negatywnych myśli, obrazów oraz nadmiaru sztucznego światła. Bardzo często źródłem bezsenności są zmartwienia i trudne emocje np. złość, strach czy smutek, dlatego skup się na pozytywnych aspektach życia. Wypij miętę lub melisę na uspokojenie i weź ciepłą kąpiel. Dzięki temu szybciej zaśniesz.

 

 

 

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak sobie radzicie z trądzikiem?
Dokładnie należy iść do specjalisty i nie działać na własną rękę, trądzik może...
Laseroterapia
Ja aktualnie jestem w trakcie zabiegów, znajoma poleciła mi Klinikę Krajewski po konsultacji...
Najlepsze preparaty na cerę trądzik…
Kosmetyki kosmetykami ale w skrajnych przypadkach chyba jednak warto udać się na konsultację do...
Wszy w przedszkolu
Wszy, niestety zdarzają się wszędzie - w przedszkolach, żłobkach i szkołach. U nas...