Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunek? Czy cola rozpuszcza zęby? Rozwiewamy najbardziej popularne wątpliwości związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej.
Groźny dla zębów cukier znajduje się tylko w słodyczach – MIT
Cukier to nie tylko to, co słodkie. Mamy z nim do czynienia częściej, niż nam się wydaje i spożywamy go zdecydowanie więcej, niż jesteśmy tego świadomi. Potrafi skutecznie ukryć się w potrawach, w których się go nie spodziewamy, np. w pizzy, hamburgerze czy sałatce z dressingiem. W codziennej diecie spożywamy średnio około 60 g cukru.
Kondycja zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu – FAKT
Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów, chorób serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w naszym organizmie. W jaki sposób? Chore zęby bądź tkanki je otaczające mogą być pierwotnym ogniskiem zakażenia, które z kolei może przedostać się do innych narządów1.
Należy myć zęby po każdym posiłku – MIT
Specjaliści twierdzą, że zbyt częste szczotkowanie zębów może powodować ścieranie szkliwa. Bardziej zasadne jest mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale za to dokładniej! Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej pasty, która najlepiej ochroni nas przed chorobami zębów, np. Aquafresh® Ochrona przed Cukrami.
Cola rozpuszcza zęby – MIT
Co prawda cola zwiera kwas fosforowy powodujący demineralizację zębów, ale nie jest w stanie im zaszkodzić. Podczas picia napoju nasze zęby są bezpieczne, ponieważ kontakt z kwasem jest na tyle krótki, że nie spowoduje żadnych uszkodzeń2. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umyć zęby odpowiednią pastą, np. Aquafresh® Ochrona przed Cukrami, zawierającą aktywny fluorek, który wiąże się ze szkliwem, by zabezpieczyć zęby przed atakami kwasów powstałych w metabolizmie cukrów.
Jabłko czyści zęby? – MIT
Nie, ponieważ jabłko, jak każdy owoc, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi
w jamie ustnej powodują rozwój próchnicy. Spożywanie jabłek jest jak najbardziej wskazane, ale wyłącznie dlatego, że to zdrowa przekąska, a nie alternatywa dla mycia zębów.
Nie należy myć zębów od razu po wypiciu soku owocowego – FAKT
Po wypiciu soków owocowych nie powinno się od razu myć zębów, ponieważ ich szkliwo jest rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Należy odczekać około pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną wodą3.
Próchnicą można się zarazić przez pocałunek – FAKT
Próchnica to choroba zakaźna, dlatego można zarazić się nią przez pocałunek. Wywołują ją bakterie, które mogę przedostać się do jamy ustnej drugiej osoby ze śliną i drobinkami jedzenia. Te szkodliwe mikroorganizmy podczas metabolizowania cukrów zakwaszają środowisko jamy ustnej, co w konsekwencji prowadzi do demineralizacji szkliwa i powstawania płytki bakteryjnej4. Przed szkodliwym działaniem kwasów cukrowych ochroni nas odpowiednia pasta, np. Aquafresh® Ochrona przed Cukrami.