Zdrowie mamy tylko jedno

11 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zbyt wiele osób każdego dnia zdaje się zapominać o tym, że mamy tak naprawdę tylko jeden organizm. Jeżeli nie zatroszczymy się o niego w odpowiedni sposób to nikt może nam już nie dać drugiej szansy – takie są fakty. A tymczasem wszyscy zdają się myśleć, że na pewno przyjdzie jeszcze taki czas, gdzie po prostu wprowadzą zmiany – a wtedy wszystko będzie już dobrze. W szczególności tak podchodzi do tego oczywiście młodzież – to im wydaje się, że mogą teraz stosować dowolne używki i robić co tylko chcą. Przecież są młodzi, więc jest to zrozumiałe. Prawda jest jednak taka, że to właśnie w tym okresie życia możemy niestety narobić sobie najwięcej problemów.

zdrowie mamy tylko jedno

Łatwo jest po prostu zdjąć ze swoich barków odpowiedzialność. Popełniane błędy zrzucamy wtedy na naszych rodziców, szkołę, pracę – wszyscy są winni, ale przecież nie my. My jesteśmy zestresowani i mamy prawo coś z tym zrobić. Szkoda tylko, że zamiast skierować się w stronę sportu – my wybieramy papierosy, narkotyki i alkohol. Istnieją inne sposoby walki z nerwami – zobacz więcej na tej stronie, a poniżej przeczytaj o tym jak zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Dbaj o swoje zdrowie przy pomocy jedzenia

Często zapominamy właśnie o tym, że tak podstawowa czynność, jak jedzenie – ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak wyglądamy. Jeżeli spożywamy głównie przetworzone pokarmy i kompletnie nie dbamy o ich jakość – nie mamy sił do działania i zaczynamy tyć. To z kolei prowadzi do różnych chorób, a niektóre z nich są niestety nawet śmiertelne.

Nadwaga jest bagatelizowana, ponieważ większość z nas wmówiła sobie, że jak tylko zechcemy to przecież damy radę się jej pozbyć w krótkim czasie – a prawda jest taka, że zdecydowana większość nie zrobi tego nigdy. Zawsze znajdziemy sobie dobrą wymówkę, a nasze zdrowie nie będzie czekać na lepszy moment. Na stronie lunguk.org możesz sobie sprawdzić, z jakimi problemami zdrowotnymi walczą osoby w starszym wieku, które nie dbają o to jak się odżywiają.

Jak powinniśmy się odżywiać? Przede wszystkim rozsądnie.

Najlepiej byłoby wykluczyć przetworzoną żywność i wszystko to, co zawiera w sobie duże ilości chemii. Czasami wmawiamy sobie, że takie jedzenie na pewno jest drogie i zwyczajnie nas na to nie stać – ale nie do końca jest to prawda. Możemy przecież odżywiać się w dużej mierze przy pomocy warzyw i owoców – a na te wcale nie wydajemy fortuny. Trzeba tylko chcieć coś zmienić – w takiej sytuacji zawsze znajdziemy jakiś sposób.

 

zdrowie przy pomocy jedzenia

A jeżeli nie mamy pomysłu na to, jak możemy zmienić swoje żywienie – zawsze możemy poprosić o pomoc dietetyka. Tutaj oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami – ale dzięki temu możemy otrzymać dietę, która zostanie dopasowana idealnie do naszych potrzeb i oczekiwań. Specjalista podpowie nam, co obecnie robimy źle i co warto z diety wykluczyć. W większości przypadków jednak szybko okazuje się, że możemy tak naprawdę jeść wszystko – byle by tylko zachować zdrowy rozsądek. To takie podejście zapewnia nam zdrowie na wiele lat.

Uprawiaj sport i nie martw się o swoje zdrowie

Niektórzy ludzie nie chcą przejmować się kaloriami w jedzeniu i wybierają inny sposób na to, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Oni po prostu stawiają na aktywność fizyczną. Czy oznacza to, że faktycznie mogą wtedy spożywać to, co chcą? Tak i nie. Z jednej strony faktycznie raczej nie grozi im wtedy nadwaga, bo spalają codziennie mnóstwo kalorii – ale z drugiej strony to jednak dalej warto wybierać te zdrowsze pokarmy. Chemia w przetworzonym jedzeniu dalej będzie obecna – a im mniej będziemy jej spożywać, tym lepiej dla nas.

Nie bez przyczyny rodzice starają się już w młodych latach namówić swoje dzieci do tego, aby więcej się ruszały – zapisują nas na zajęcia dodatkowe, próbują przekonać do bycia aktywnym w codziennym życiu. To dobry sposób, bo jeżeli nauczymy się czegoś jako dzieci to potem dużo łatwiej będzie nam trzymać się tego nawyku w dorosłym życiu. Dla wielu ludzi sport po prostu staje się wtedy stałym elementem codzienności i tak nam już zostaje.

Sport to tak naprawdę forma leczenia, która nic nas nie kosztuje – wystarczy, że będziemy pamiętać o regularnej aktywności i przez długi czas jesteśmy w ten sposób w stanie najlepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie. Nie można oczywiście w dalszym ciągu wykluczyć tutaj chorób, bo czasami są one po prostu efektem genetyki – ale na pewno sporej ilości problemów sobie w ten sposób zaoszczędzimy.

Warto też pamiętać o tym, że nie chodzi tutaj wcale o ciężkie ćwiczenia siłowe czy wielogodzinne biegi – wystarczy zwykła, wzmożona aktywność. Możesz po prostu codziennie spacerować. Możesz wybrać rower zamiast komunikacji miejskiej, rolki zamiast samochodu. Mamy do wyboru mnóstwo różnych opcji – to od nas zależy, co sprawia nam przyjemność i co chcemy robić. Każda forma ruchu to sposób na to, aby chronić swoje zdrowie.

Odpowiedzialność za zdrowie

Ludzie muszą w końcu wziąć odpowiedzialność za to, co robią w codziennym życiu. Jeżeli sięgamy po papierosy to zdawajmy sobie sprawę z tego, gdzie nas to prowadzi – prędzej czy później pojawią się problemy z płucami, a z czasem grozi nam przecież nawet rozwój ciężkiego nowotworu. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy kupujemy sobie nową paczkę i udajemy, że ta na pewno będzie już ostatnia.

odpowiedzialność za zdrowie

 

Tak samo powinno się podchodzić do ilości spożywanego alkoholu. W naszym kraju wpływ tej substancji na zdrowie jest kompletnie pomijamy, ponieważ tak wiele osób go spożywa i zapomnieliśmy o tym, jak bardzo jest on szkodliwy. Jeżeli jednak chcesz w przyszłości mieć czyste sumienie i nie martwić się tym, że chorujesz “na własne życzenie” – postaraj się jednak ograniczyć ilość spożywanego alkoholu.

Twoje zdrowie jest tylko Twoje. Prawda jest taka, że nie zadba o nie Twój rodzic, partner bądź lekarz. Nie możemy oczekiwać, że ktoś za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat magicznie cofnie wszystko to, co sami sobie zrobiliśmy. Brak aktywności, lata nadużywania szkodliwych substancji i złego odżywiania się zawsze pozostawiają jakiś ślad – czy tego chcemy, czy też nie. Nie musisz wprowadzać wszelkich zmian od razu, bo to na pewno nie będzie łatwe – ale musisz zacząć coś robić, jeżeli już teraz widzisz w swoim zachowaniu błędy. W przyszłości na pewno podziękujesz sobie za to – wtedy przecież tak naprawdę każdy z nas zostaje rozliczony z tego, co robiliśmy w młodych latach.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...