Zdrowie i bezpieczeństwo w samolocie – czy jest się czym martwić?

24 listopada 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Lot samolotem, szczególnie ten pierwszy, budzi w wielu z nas niepokój. Martwimy się o to, że staniemy się ofiarami katastrofy, że zemdlejemy w trakcie lotu przez zbyt niskie ciśnienie albo, że zginą nam bagaże. Czy rzeczywiście jest się czym martwić?

zaba

Lot samolotem, szczególnie ten pierwszy, budzi w wielu z nas niepokój. Martwimy się o to, że staniemy się ofiarami katastrofy, że zemdlejemy w trakcie lotu przez zbyt niskie ciśnienie albo, że zginą nam bagaże. Czy rzeczywiście jest się czym martwić?

Podróże samolotem a zdrowie

Na wstępie warto zaznaczyć, że większość osób nie odczuje większych nieprzyjemności w trakcie lotu. Są jednak tacy, którzy ze względu na swoje problemy zdrowotne powinni odpowiednio się zabezpieczyć albo – w skrajnych przypadkach – wybrać inny rodzaj transportu. Latać samolotem nie powinny osoby cierpiące na:
– chorobę wieńcową lub dekompresyjną,
– choroby serca lub płuc,
– choroby zakaźne,
– niedokrwistość.

Do grupy osób, które nie powinny podróżować samolotami zaliczają się też te, które niedawno przeszły zawał serca, udar mózgu lub posiadają świeży gips po zabiegu chirurgicznym. Zakaz podróżowania mają również kobiety w zaawansowanej ciąży.

Pozostałe osoby mogą spokojnie wybierać transport powietrzny – wystarczy, że przygotują się jedynie na pewne niedogodności, jak niskie ciśnienie na pokładzie samolotu, zatykające się uszy czy też stale pracującą klimatyzację, która niekiedy może przysporzyć kataru, a nawet przeziębienia. Zwróćmy też uwagę na niską wilgotność – w zanadrzu zawsze dobrze jest mieć butelkę wody (maksymalnie 100 ml).

Jak się zabezpieczyć?

Warto przed pierwszym lotem udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie i stwierdzi czy jesteśmy gotowi do lotu. Warto też wykonać niezbędne szczepienia, zabrać odpowiedni zestaw leków (takich, które możemy zabrać na pokład), a nawet złożyć wizytę stomatologowi. W przypadku przeziębienia lub grypy najlepiej odłożyć lot do momentu wyzdrowienia. Jeżeli jest to niemożliwe należy pamiętać o zdrowiu innych pasażerów – zakrywając nos, a także unikając bliskiego kontaktu z innymi.

Bezpieczeństwo na lotnisku

Kiedy dojeżdżamy na lotnisko własnym samochodem, warto zadbać o rezerwację miejsca parkingowego np. poprzez porównywarkę cen parkingów przy lotniskach PARKLOT – dzięki temu mamy pewność, że nasz pojazd będzie bezpiecznie czekał na nasz powrót. Z kolei na porcie lotniczym niezbędne jest pilnowanie bagaży i portfela, by nie prowokować kieszonkowców.

Przed pierwszym lotem warto zachować spokój i słuchać lub czytać pojawiające się komunikaty. Wtedy z pewnością wszystko potoczy się po naszej myśli.

zobacz także:

http://www.podajdalej.info.pl/news/lotnisko-warszawa-okecie—jak-podrozowac-wygodnie.html