Zatwardzenie u niemowlaka – kiedy należy udać się do lekarza?

26 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nowonarodzone dziecko jest niezwykle kruchą i delikatną istotą, którą należy otoczyć opieką i miłością. Jako rodzic na pewno doskonale znasz obawę o dobro i zdrowie swojego maluszka. Kiedy pojawia się taki problem jak zatwardzenie, zastanawiasz się, jak pomóc dziecku i być może od razu chcesz biec do lekarza. Ale czy to dobre rozwiązanie? Kiedy faktycznie jest czas na wizytę?

dziecko

 

Zaparcia u niemowląt – co trzeba wiedzieć?

Zaparcie, zwane też zatwardzeniem, to przykra dolegliwość. Dziecko, które się z nią zmaga, odczuwa duży dyskomfort, jest płaczliwe i rozdrażnione. Na szczęście najczęściej zaparcia nie są groźnym schorzeniem i możesz uporać się z nimi przy pomocy kilku prostych domowych sposobów.

Kiedy możesz stwierdzić zatwardzenie u maluszka? Otóż warto widzieć, że częstotliwość wypróżnień nie jest tutaj miarodajnym kryterium. Dzieci w pierwszych miesiącach życia, gdy ich układ pokarmowy dopiero się rozwija, mogą wypróżniać się bardzo nieregularnie. Niektóre maluszki robią to nawet kilka razy dziennie, inne zaś zaledwie raz na tydzień.

Pamiętaj o tym, że rzadkie wypróżnianie nie musi od razu oznaczać zatwardzenia. Jeśli stolec jest miękki, a dziecko wypróżnia się bez trudu, nie może być mowy o zaparciu. Możesz je stwierdzić dopiero, gdy niemowlę wykazuje wyraźną trudność podczas defekacji, płacze, krzyczy, jego brzuszek jest bardzo napięty, a stolec jest twardy, zbity i suchy. Czy to powód, by udać się do lekarza?

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Zaparcia u dzieci w różnym wieku zdarzają się często. Zazwyczaj mijają dość szybko i nie wiążą się z poważnym problemami zdrowotnymi. Wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna. Czasem nawet, zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań, gdy w przychodniach aż roi się od chorych pacjentów, lepiej pozostać w domu i wykorzystać dostępne domowe sposoby leczenia, niż narażać się na „złapanie” jakichś wirusów. Jeśli mimo zaparcia dziecko czuje się stosunkowo dobrze i nie zauważasz innych nietypowych, niepokojących objawów, spróbuj sięgnąć po owe domowe sposoby. Co na zaparcia u noworodka i niemowlaka?

Przede wszystkim przyjrzyj się diecie maluszka. Wprowadź do niej więcej płynów. Najlepiej, aby była to czysta woda, ale naprzemiennie możesz też podawać rozcieńczone soki i kompoty. Płyn sprawi, że konsystencja stolca będzie luźniejsza, a tym samym dziecku będzie łatwiej go wydalić. Zadbaj o to, by w codziennej diecie znalazło się dużo warzyw i owoców, które są bogatym źródłem błonnika. Jeśli karmisz dziecko kaszką, kleikiem, ryżem i tym podobnymi produktami, spróbuj je zastąpić czymś innym lub zmniejszyć ich ilość, bo to właśnie one mogą odpowiadać za nawracające zatwardzenie.

Gdy maleństwu wyraźnie dokucza ból brzucha, wykonuj delikatny masaż. Zaktywizuj dziecko, bo aktywność fizyczna to świetny sposób na zaparcia! Jeśli dziecko jest jeszcze maleńkie i nie potrafi się samodzielnie poruszać, wykonuj z nim „rowerek”. Nigdy nie podawaj żadnych leków na własną rękę, bez wiedzy i zgody specjalisty.

Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą poprawy, udaj się do lekarza. Zrób to także wówczas, gdy zauważysz niepokojące objawy, takie jak m.in. spadek masy ciała, krew w stolcu, wymioty żółcią. To sytuacje, w których nie należy czekać.

Bibliografia:

 

1. Dr n med. Dziechciarz P., Jakie są kryteria rozpoznawania zaparcia u noworodków, niemowląt i dzieci do 4. roku życia? Jakie są najczęstsze przyczyny zaparcia w tej grupie wiekowej?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.10.37., data dostępu: 31.01.2020

2. Dr n med. Dziechciarz P., Zaparcia u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65370,zaparcia-u-dziecka, data dostępu: 31.01.2020