Zasady współpracy z nianią. O co powinniśmy zadbać?
Współpraca z nianią jest kluczowym elementem do utrzymania z nią dobrych relacji. Dlatego już na samym początku, powinniśmy jasno i precyzyjnie określić nasze oczekiwania. W przyszłości pomoże nam to uniknąć nieporozumień. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Dlaczego dobre relacje z nianią są tak ważne?
Nasze dziecko spędza ze swoją opiekunką znaczną część dnia. W tym czasie to ona pełni rolę rodziców – pozwala i zakazuje, uczy, bawi oraz dba. Dziecko nie tylko przyzwyczaja się do niani, ale także zaczyna darzyć ją sympatią. Jeśli maluch wyczuje, że pomiędzy nami a nianią nie ma dobrej relacji, może zacząć to przeżywać, złościć się lub martwić.
Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zgadzać się na zachowania opiekunki, które nam nie odpowiadają. Dlatego, jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, niezgodne z naszymi oczekiwaniami, reagujmy! Czasem może to wydawać się krępujące, jednak pamiętajmy, że chodzi o nasze dziecko. Nie możemy udawać, że wszystko jest w porządku, gdy tak nie jest.
Oczekiwania spisane na papierze
Zanim zatrudnimy opiekunkę, warto abyśmy spisali na papierze wszystkie nasze oczekiwania i zasady współpracy z nianią. Następnie przekażmy je opiekunce, jako załącznik do zawieranej umowy. Będzie mogła do nich sięgnąć w dowolnym momencie, zwłaszcza, że pamięć potrafi być bardzo ulotna. . Pamiętajmy, aby nasze wymagania były jasne i precyzyjne, pozbawione niedomówień. Trzymanie się ustaleń jest szczególnie ważne w takich kwestiach jak godzina karmienia czy podania leku, produkty wyłączone z diety lub pora spania.
Wśród wymagań możemy podać też ulubiony sposób zasypiania dziecka, w ulubione zabawy czy o której godzinie dziecko ma zacząć odrabiać lekcje. Powinniśmy też sprecyzować zakres obowiązków niani, wysokość i sposób wynagradzania, wyżywienia w miejscu pracy.
Czy możemy zwracać uwagę niani?
Tak! Współpraca z nianią polega na komunikacji i poruszaniu trudnych tematów. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie: nie krytykujmy niani przy dziecku. Może to podważyć jej autorytet w jego oczach lub nawet sprawić, że dziecko zacznie mieć do niej lekceważący stosunek. Jeśli więc niania nie zrobiła czegoś, co miała w obowiązkach, zwróćmy jej na to uwagę na osobności.
Zwrócenie uwagi nie powinno być reprymendą, ale pytaniem. Być może stało się coś, co zmieniło plany niani? Wysłuchajmy tego, co ma nam do powiedzenia. Warto też, abyśmy brali pod uwagę propozycję zmian zasad, które niania zasugeruje. Pamiętajmy też, aby ją doceniać. To dzięki pochwałom utrzymamy dobre relacje z nianią. A każda osoba, której pracę doceniamy, wykonuje ją chętniej.
Komunikacja do podstawa
Większość spraw, które nas niepokoją lub nam się nie podobają, można omówić. Nie musimy przy tym stresować się czy obawiać reakcji opiekunki. Wszak każdej ze stron zależy na dobrych relacjach. Niani zależy na pracy a nam na osobie do opieki nad dzieckiem. Weźmy też pod uwagę, że na początku współpracy pewne niedociągnięcia zawsze mogą się zdarzyć.
Początek współpracy to także ten okres, kiedy nasze dziecko przyzwyczaja się do niani. Maluch może nie chcieć jej słuchać, co także może spowodować chwilową zmianę panujących zasad. To także czas, kiedy powinniśmy obserwować nianię i dziecko, aby zobaczyć czy zawiąże się między nimi nić porozumienia. W okresie tym powinniśmy też ocenić, czy opiekunka rzeczywiście nam odpowiada.
Jak ułatwić sobie współpracę?
Aby uniknąć rozczarowań zatrudnioną nianią, musimy dokładnie określić nasze oczekiwania. Starajmy się zatrudnić taką osobę, której światopogląd jest zbliżony do naszego. Dobrze, aby dla niani były ważne te same wartości, co dla nas. Dzięki temu będzie ona przekazywać dziecku wiedzę o świecie zgodnie ze swoimi (i naszymi) poglądami. A to bardzo ułatwi dobrą współpracę.
Partnerem materiału jest saynanny.pl miejsce, gdzie znajdziesz dwujęzyczną nianię dla swojego dziecka.