Dieta bezglutenowa nie jest łatwą w stosowaniu dietą. Należy uważać nie tylko na te oczywiste produkty zawierające gluten, ale również na te, w których gluten jest ukryty.
Dla kogo dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa jest rodzajem szczególnej diety, którą stosują przede wszystkim osoby cierpiące na celiakię oraz w profilaktyce tej choroby. Czym jest celiakia? Celiakia jest chorobą immunologiczną o podłożu genetycznym. Trwa całe życie. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu. Gluten jest zapasowym białkiem, który zawarty jest w zbożach. Poprzez toksyczne działanie glutenu przez organizm, wchłanianie pokarmów jest zaburzone, a nawet upośledzone. Następstwem tego jest wystąpienie różnych objawów klinicznych. Jak można leczyć celakię? Jedyną metodą leczenia jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.
Dieta bezglutenowa może być również stosowana przez osoby, które są nadwrażliwe na gluten oraz mają alergię na pszenicę. Dieta bezbiałkowa może być pomocna przy chorobach autoimmunologicznych, jak na przykład przy stwardnieniu rozsianym oraz zaburzeniach o charakterze neurologicznym, jak ADHD czy autyzm. Należy jednak pamiętać, że dieta ta może być stosowana tylko i wyłącznie z zalecenia lekarza i pod jego stałą kontrolą.
Warto wspomnieć, że dieta bezglutenowa nie jest polecana dla osób zdrowych, a zwłaszcza odchudzających się ze względu na jej restrykcyjny charakter. Stosowana w celu zgubienia zbędnych kilogramów może prowadzić so niedoboru ważnych składników pokarmowych, czego konsekwencją może być anemia lub osteoporoza.
Na czym polega dieta bezglutenowa?
Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu z diety produktów zawierających gluten. Prościej mówiąc, z codziennej diety należy wykluczyć pokarmy, z dodatkiem przetworzonych lub naturalnych zbóż, takich jak: pszenica, żyto czy jęczmień.
Zapobieganie chorobie trzewnej polega na wyeliminowaniu glutenu z diety już u niemowląt. Należy także pamiętać, że gluten jest obecny w produktach spożywczych, które na co dzień dostępne są w sprzedaży. W tym przypadku gluten może być jednym ze składników produktu, na przykład zagęszczacz na bazie skrobi pszennej.
Co jest niedozwolone na diecie bezglutenowej?
-
mąka pszenna
-
mąka żytnia
-
otręby pszenne
-
pieczywo wszelkiego rodzaju
-
produkty zawierające mąkę pszenną
-
makarony zwykłe
-
kasza manna
-
kasza jęczmienna
-
kawa zbożowa
-
ciastka, herbatniki, słodycze, w których składzie jest mąka pszenna
-
piwo
-
lody
-
gotowe sosy, w tym ketchup i majonez
-
produkty zawierające sód
Jakie produkty można spożywać na diecie bezglutenowej?
-
przede wszystkim żywność oznaczona nazwą: “produkt bezglutenowy” bądź graficznym znakiem, który przedstawia przekreślony kłos
-
mąka kukurydziana
-
płatki kukurydziane
-
makaron bezglutenowy
-
pieczywo bezglutenowe
-
kasza gryczana palona i niepalona
-
amarantus
-
kukurydza
-
kasza quinoa komosa
-
kasza jaglana
-
jaja
-
mleko i przetwory mleczne (tylko należy sprawdzić, czy nie zawierają glutenu)
-
miody
-
owoce
-
warzywa
-
naturalna kawa i kakao
-
herbaty bez glutenu, herbatki ziołowe, wino gronowe, rum, woda mineralna
-
siemię lniane
-
zioła i jednorodne przyprawy
-
mięsa, ryby, owoce morza
-
orzechy, migdały, mak, galaretki, sezam, czekolada gorzka i mleczna, słodycze bezglutenowe
-
oleje, oliwa z oliwek, tran, masło, margaryna
Pamiętaj, żeby przed przejściem na dietę bezglutenową, skonsultować się z dietetykiem, ponieważ kuracja stosowana bez namysłu i przez długi czas może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne, to jest doprowadzić do niedoboru ważnych składników odżywczych, takich jak: błonnika, żelaza, magnezu, kwasu foliowego i cynku. Konieczne jest też przejście podstawowych badań w celu rozpoznania choroby i sprawdzenia czy nie występują przeciwwskazania zdrowotne do stosowania diety.
Dieta bezglutenowa też może być fajna!