Zarządzanie praktyką weterynaryjną przez Internet – jak to działa?
Podstawą wygodnego zarządzania praktyką weterynaryjną jest odpowiednio dobrane oprogramowanie. Z jego wykorzystaniem można jeszcze łatwiej zajmować się niemalże wszystkimi aspektami prowadzenia działalności – od wypełniania kartotek pacjentów, poprzez zamawianie leków i karm, a skończywszy na kierowaniu magazynem i personelem.
Obecnie do dyspozycji jest kilka wartych uwagi programów weterynaryjnych w języku polskim, między innymi takich, jak Klinika XP czy Veterinaro. Można podzielić je zasadniczo na dwa rodzaje – programy stacjonarne, które instalowane są na komputerach, a także programy działające w chmurze, czyli dostępne przez Internet. Przy doborze odpowiedniego oprogramowania do praktyki weterynaryjnej warto, wobec tego, zastanowić się nad tym, jak będzie się chciało korzystać z jego możliwości.
Zarządzanie praktyką przez Internet jest dzisiaj coraz popularniejsze – takie oprogramowanie dla lekarza jest przede wszystkim dostępne na każdym komputerze bez potrzeby instalacji i aktualizacji. Ponadto można korzystać z niego na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach. Dostęp do oprogramowania ma miejsce przez przeglądarkę internetową, natomiast dane zapisywane są na zewnętrznych serwerach, dlatego też nie są przechowywane bezpośrednio na komputerach w praktyce. To powoduje, że można uzyskać do nich dostęp z każdego miejsca i dodatkowo są one chronione przed utratą, na przykład w wyniku awarii dysku twardego w gabinecie.
Zakres funkcji oprogramowania stacjonarnego oraz w chmurze jest zasadniczo podobny i często użytkownik ma możliwość wyboru tych funkcji, które najbardziej mu odpowiadają. Programy tego rodzaju mają często budowę modułową, dlatego też, do wykorzystywanych już funkcji mogą być dołączone kolejne.
Rozliczenia za programy stacjonarne oraz internetowe są z kolei inne. W pierwszym przypadku użytkownik płaci zwykle za oprogramowanie z licencją bezterminową lub też odnawianą co rok. Z kolei oprogramowanie w chmurze opłacane jest w formie abonamentowej, na przykład na miesiąc czy z góry na dłuższy czas.