Zapachnieć różą – woda różana Dr Beta®

7 sierpnia 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Róże ujmują wspaniałym, szlachetnym zapachem. Tworzą niepowtarzalny, ciepły klimat sprzyjający spotkaniom we dwoje. Towarzyszą nam niemal przez cały rok, nastrajając pozytywnie i wywołując uśmiech na twarzy obdarowanej nimi osoby. Te piękne kwiaty uprawiano już w starożytności w Chinach, na Bliskim Wschodzie, Grecji, Rzymie a później też w całej Europie. Róża była bohaterką pieśni, poematów i opowieści mitologicznych. Nazwa wyspy Rodos, na której występowały duże ilości tych niezwykłych roślin pochodzi właśnie od greckiego słowa róża. Kwiat był atrybutem greckiej bogini miłości Afrodyty, a w starożytnym Rzymie zdobił głowy biesiadników. Symbolizował niezniszczalność, cnotę, tajemnicę i dyskrecję.  Róża znalazła swoje miejsce również w tradycji chrześcijańskiej, biała oznaczała czystość, czerwona zaś – męczeństwo. W języku potocznym znajduje się kilka powiedzeń związanych z różą, na przykład: stąpać po różach, oznacza żyć beztrosko, podobnie jak spoczywać na różach, czyli wieść życie wygodne. ¹

fot. Wirginia Bryll

Wyjątkowa i pachnąca towarzyszy nam od wieków nie tylko w formie uroczych kwiatów, które z powodzeniem możemy hodować w przydomowych ogródkach. Jest również źródłem olejku, o wspaniałych, leczniczych właściwościach.

Olejek różany o subtelnym, lekkim, kwiatowym zapachu pochodzi z Bułgarii. Ma działanie uspokajające i odmładzające. Powstaje przez destylację kwiatów róży z parą wodną. Warto zauważyć, iż jeden kilogram olejku otrzymuje się aż z dwóch ton płatków. Substancja ma działanie antyseptyczne, uspokajające, obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca, oczyszcza oraz odmładza skórę, zmniejsza zjawisko pękania naczyń krwionośnych. To także łagodny afrodyzjak. Olejek reguluje menstruację i jest pomocny przy problemach związanych z menopauzą. Zalecany również przy poparzeniach słonecznych. Łagodzi między innymi: depresje, bezsenność, stres i napięcia nerwowe, ból głowy, nadciśnienie i arytmię oraz infekcje.

Możemy używać olejku różanego do kąpieli, sporządzania preparatów do pielęgnacji skóry a także inhalacji w kominku aromaterapeutycznym. Dzięki wszystkim tym zabiegom, a także naturalnym różanym preparatom, gdy tylko zechcemy będziemy mogli naprawdę zapachnieć różą.

Pamiętajmy jednak, aby nie mylić olejku różanego z olejkiem drzewa różanego. Do zabiegów używajmy tylko olejków najwyższej jakości. Warto sięgnąć także po serię różaną Dr Beta®, w której znajdziemy tonik, oliwkę, żel na rozszerzone naczynka, krem, mleczko do demakijażu, żel pod prysznic i niezwykle aromatyczną wodę różaną. Kosmetyki należące do tej serii przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnacji skóry wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami. W ich składzie znalazły się między innymi olejki: różany i neroli.

Receptury Dr Beta® z użyciem olejku różanego:

Bezsenność

Olejek różany 4 krople

Olejek lawendowy 3 krople

Olejek mandarynkowy 3 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Pamiętajmy jednak, żeby nie łączyć kąpieli aromaterapeutycznej z myciem.

 

Maseczka piękności

olejek różany 2 krople

olejek manuka 2 krople

Olejki należy wkropić do łyżki stołowej miodu. Maseczkę nałożyć na skórę twarzy i szyi pozostawiając na 15 minut, a następnie zmyć letnią wodą, zakwaszoną kilkoma kroplami soku z cytryny. Maseczkę stosujemy raz w tygodniu. Taki zabieg odżywia skórę, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia cerę, uspokaja.

 

Stres, napięcie nerwowe

Olejek różany 5 kropli

Olejek bergamotowy 3 krople

Olejek lawendowy 2 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać.

 

DR BETA
¹ por. Władysław Kopaliński, Słownik mitów, tradycji i kultury, 1985, str. 1001-1002

 

UWAGA: nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

www.drbeta.pl

LITERATURA

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...