„Zakon smoka” – recenzja

23 sierpnia 2012, dodał: Redakcja

Zakon smoka
Aleksandar Tesic

Zakon Smoka ma jedno zadanie: ukrócić plany podboju ludzkości przez monstra cienia wychylające się z mroków Hadesu. Jak głosi przepowiednia trzech Bogiń Fatum zapisana w Kamiennej Księdze, zadanie to zostanie powierzone wybranemu. Książę musi jednak zostać wojownikiem Kosingas, a nauki pobiera u micha Gabriela, który jako jedyny przeżył wizytę w Hadesie. Ich podróż starannie zaplanowana ma na celu szkolenie, a także zdobycie Smoczana tkwiącego na Pływającej Wyspie miecza, który jest w stanie zniszczyć Kulawego Dabę. Samo szkolenie także nie jest łatwe, bowiem książę, chociaż waleczny i odważny, nie wierzy w demony i istoty nadprzyrodzone, a dodatkowo lubi dobrze zjeść i wypić oraz spać. Gabriel natomiast prowadzi niesamowicie ascetyczny tryb życia, jednak jego mądrość i wiedza znacznie przekraczają standardy mnicha, a historie o jego przeszłości i umiejętność radzenia sobie z napotkanymi demonami dobitnie świadczą o tkwiącym w nim wojowniku. Na drodze bohaterów czai się wiele zasadzek, demony starają się bowiem zabić Wojownika Przepowiedni przed nastaniem Wieku Ognia.
Opowieść pisana w formie pamiętnika Gabriela nasączona została przenikającymi się wierzeniami Starego i Nowego Świata, przesądami i serbską mitologią, która wydawać się może obca, a zarazem niezwykle zbieżna z innymi europejskimi kulturami. Autor zasiedla świat mitycznymi i fantastycznymi istotami, spotykamy więc elfy, krasnoludy, todoraki, psiogłowców, krzykaczy, satyry, wywerny, gryfy, wampiry, stukacze, omaje czy cienie. Poznajemy okrutne obyczaje starej wiary, która nie poddaje się nakazom Kościoła. Okrucieństwo równoważone jest jednak pięknymi zwyczajami i rytuałami, czytelnik ma więc okazję poznać zmienne oblicze pogańskiej wiary, głęboko zakorzenionej wśród ludu. Dodatkowo misternie spisywana opowieść mnicha przybliża nam znaczenia i korzenie owych zachowań, odnosząc się do zamierzchłej przeszłości, przedstawia także pochodzenie i wygląd niezwykłych istot, sięgając do mitologii, religii prawosławnej, a nawet wierzeń starożytnego Egiptu i Babilonu.
Powieść jest misterną siecią wzajemnie przenikającej się przygody, historii i legend. Akcja zaskakuje ogromem zdarzeń, a jednocześnie harmonijnie równoważona jest realiami życia podróżników. Nasycona jest specyficznym i oryginalnym spokojem, który cechuje Gabriela, zaskakuje ogromem detali, przedstawień i opisów, które stopniowo odkrywają przed czytelnikiem panoramę stworzonego świata. Systematycznie i logicznie czytelnik jest wtajemniczany w arkany Smoczego Zakonu, a jednocześnie odkrywa zmienne krajobrazy i niezwykle barwną kulturę, która nosząc znamiona realizmu, zaskakuje i intryguje. Autor stworzył świat bliski rzeczywistości, dodając elementy fantazji tak umiejętnie i ciekawie, że poszczególne płaszczyzny łagodnie się przenikają tworząc kunsztowną i oryginalną scenerię. Swoich bohaterów obdarza natomiast odwagą i honorem oraz mądrością, która pozwala widzieć nie tylko teraźniejszość, ale cały ciąg przyczynowo-skutkowy precyzyjnie  zaplanowanej opowieści.
Kunszt kompromisów, przeplatających się religii i metafizyki, prosty a zarazem bogaty język, rozbudowana fabuła i zagadkowość sprawiają, że książka jest swoistym arcydziełem gatunku. Ogromne zaangażowanie autorskie, barwne i ciekawe podłoże kulturowe, autentyzm i fantazja delikatne splecione w oryginalną konstrukcję fabularną to ogromne zalety książki, po którą warto sięgnąć. Polecam z przekonaniem, że spodoba się szerokiemu gronu odbiorców lubiących rzetelną, solidną lekturę wyrastającą z mniej znanych kultur, a jednocześnie pełną realistycznej prawdy, kształtującej historię.
Marta D.
 
Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka, do kupienia tutaj: 

Aleksandar Tesic
Zakon smoka
Tytuł oryginału: Kosingas. The Order of the Dragon
Tłumaczenie: Jakub Małecki
ISBN: 978-83-7839-177-7
Data wydania: 14.06.2012
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 504
Cena detaliczna: 42,00 zł
Cena na stronie Wydawnictwa: 25,20 zł
http://www.proszynski.pl

 
 
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja
Oceń:

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Balsam do ciała z olejem z opuncji figowej
Olej arganowy za 1 grosz - PROMOCJA
Cena:
29,91 zł
Sandały Japanese Beige
Hit tego lata - wymieniaj wstążki i ciesz się co dzień innym kolorem!
Cena:
79,90
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

krem
Kochana, ale szukasz kremu na noc czy na dzień? Ja od lat stosuję...
Zmiana koloru włosów
Adriana a jaki masz kolor włosów swój ? Chodzi za mną jakaś odważna...
szukam zestawu do decoupage'u...
Pełno to może i jest, ale szczerze, to nie każdy zestaw jest dobry...
Tradycyjna reklama firmy
Każda reklama powinna być dobrze przemyślana by przynosiła oczekiwane efekty. Ja na początek...
facebook