Zaćma i jaskra – groźni wrogowie ludzkiego wzroku

29 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z wadami wzroku zmaga się coraz większa grupa Polaków, choć więc mamy świadomość tego, jak bardzo mogą być one niebezpieczne, często wykazujemy się skłonnością do ich bagatelizowania. Na liście najgroźniejszych problemów z oczyma od lat królują jaskra i zaćma. Obie wady wzroku nie przez przypadek cieszą się złą sławą, choć bowiem ich leczenie jest możliwe, a sam zabieg nie jest skomplikowany, lekceważenie ich objawów może prowadzić nawet do ślepoty.

photo-1414775838024-666765beb5d9

Jaskra i jej leczenie

Jaskra to jedna z najbardziej tajemniczych chorób oka, choć bowiem znana jest medycynie od stuleci, nadal nie jesteśmy w stanie ustalić jej przyczyn. Co gorsza, w swoich początkowych stadiach jest niemal niezauważalna, jeśli więc nie zostanie wykryta przez przypadek podczas rutynowej wizyty u okulisty, bardzo trudno dostrzec, że z nerwem wzrokowym dzieje się coś niedobrego.

O ile rozwój choroby jest niemal niemożliwy do wychwycenia, o tyle jej pierwszego ataku nie sposób nie zauważyć. Pacjent uskarża się wówczas na wyjątkowo silny ból oka połączony z bólem brzucha, nudnościami i migrenowym bólem głowy. Objawy są na tyle silne, że pacjent na ogół trafia na odział szpitalny, często zdarza się jednak tak, że nawet na tym etapie jaskra nie jest właściwie diagnozowana. Pomylenie jej z zatruciem pokarmowym lub migreną może mieć tragiczne konsekwencje, zmiany zachodzące w nerwie podczas ataku potrafią być bowiem nieodwracalne.

Leczenie jaskry należy zresztą podjąć bez względu na to, czy atak wiązał się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, czy też nie. Po pierwszym może nadejść kolejny, znacznie bardziej brzemienny w skórki. Aby się przed nim chronić należy przyjmować leki przepisane przez okulistę, stosować się do jego wytycznych, regularnie badać wzrok i… unikać stresu.

Zaćma i jej leczenie

Zaćma jest spowodowana zmętnieniem soczewki w oku, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia nie jest wcale małe zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z pacjentami, którzy przekroczyli już sześćdziesiąty rok życia. Trudno się temu dziwić skoro jedną z głównych przyczyn jej powstawania są naturalne procesy, do których dochodzi wraz z upływem ludzkiego życia. Zaćma może być jednak również efektem urazu oraz przyjmowania określonych leków.

W przeciwieństwie do jaskry, zaćma jest chorobą dość łatwą w diagnozie. Pacjent, który się z nią zmaga zwykle uskarża się na pogorszenie się jakości tych przedmiotów, które znajdują się w pewnej odległości od niego oraz na wrażenie zamglenia obrazu. Dla zaćmy naturalne jest również łzawienie, odczuwalnie gorsza jakość widzenia w słoneczny dzień oraz wrażenie „dwojenia w oczach”.
Leczenie zaćmy ma charakter operacyjny. Zabieg trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut i polega na usunięciu zmętnionej soczewki oraz umieszczeniu sztucznego rozwiązania, którego właściwości są porównywalne z naturalnym. Sukces zabiegu, który wykonuje okulista Przemyśl w dużej mierze jest uzależniony od jakości materiałów oraz doświadczenia samego lekarza.

Jednym z najciekawszych ośrodków, w których wykonywane są operacje zaćmy jest przemyska klinika Twoje Oko. Jej mocna pozycja na krajowym rynku usług medycznych wynika między innymi z tego, że jako jeden z nielicznych podmiotów w Polsce umożliwia ona pacjentom leczenie zaćmy z wykorzystaniem soczewek wieloogniskowych, a więc takich, które imitują widzenie zdrowego, młodego oka zarówno z bliska, jak i z daleka.