Ząbkowanie u niemowląt, kiedy się zaczyna, ile trwa? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ząbkowanie u niemowląt, kiedy się zaczyna, ile trwa?

25 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ząbkowanie u niemowląt to proces wyrzynania się zębów mlecznych. Wyróżniamy trzy fazy ząbkowania: przederupcyjna (podczas której kształtuje się korona zębowa niewidocznego zęba), przedfunkcyjna (od pojawienia się zęba do kontaktu z zębem przeciwstawnej szczęki, wytworzenie korzenia i kieszonki zębowej) i funkcyjna (czyli zakończenie kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej). Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się około 6. miesiąca życia, natomiast trwa nawet do 31. miesiąca życia. Warto jednak zaznaczyć, że dziecko może zacząć ząbkować znacznie później, aczkolwiek jeśli do czasu pierwszych urodzin dziecka nie pojawią się pierwsze zęby, warto udać się na konsultację do lekarza.

dziecko2

Jakie są typowe objawy ząbkowania?

Objawy ząbkowania u dziecka zazwyczaj pojawiają się już kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszych zębów. Według większość rodziców – już 2 miesiące wcześniej można zorientować się, że zbliża się okres ząbkowania u dziecka. Wyrzynanie zębów u dzieci zazwyczaj trwa wiele miesięcy, zazwyczaj kończy się około 3. roku życia (tu znajdziesz więcej informacji).

Wśród typowych objawów ząbkowania u dzieci wyróżnia się przede wszystkim obfite ślinienie. To objaw ząbkowania, który występuje praktycznie u każdego dziecka. Innym charakterystycznym objawem jest gorączka przy ząbkowaniu. Warto jednak podkreślić, że gorączka u ząbkującego dziecka zazwyczaj nie przekracza 38°C i trwa nie dłużej niż 3 dni. Pamiętaj: jeśli temperatura u dziecka jest wyższa, a dodatkowo pojawiły się inne dolegliwości – zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Opuchnięcie i rozpulchnienie dziąseł to kolejny charakterystyczny objaw, który pojawia się u większości ząbkujących dzieci. Innym charakterystycznym objawem ząbkujących dzieci jest wkładanie rączek i innych przedmiotów w zasięgu ręki do buzi. Biegunka, brak apetytu – to kolejne objawy ząbkowania. Dzieci podczas okresu ząbkowania bywają również nad wyraz płaczliwe, marudne i zmagają się z problemami ze snem.

Sposoby na bezbolesne ząbkowanie

Ząbkowanie to bolesny okres praktycznie dla każdego dziecka. Jednak na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby dziecko przeszło przez ten czas w miarę bezboleśnie. Jednym z nich jest smarowanie dziąseł dziecka specjalnym preparatem (np,: Gengigel®), który złagodzi objawy ząbkowania. Na rynku jest szeroki wybór produktów – między innymi żel na ząbkowanie. Takie preparaty jak żele na ząbkowanie zazwyczaj zawierają substancje łagodzące – np. aloes, substancje znieczulające, powlekające, jak kwas hialuronowy oaz odkażające.

Okres ząbkowania u dziecka to czas, kiedy warto również sięgnąć po takie leki jak paracetamol czy ibuprofen w dawkach, które są dostosowane do masy ciała dziecka. Innym rozwiązaniem, które przynosi ulgę ząbkującym dzieciom, są gryzaki i smoczki.

Jakie są nietypowe objawy ząbkowania?

Podczas okresu ząbkowania mogą występować różne nietypowe objawy, jak katar czy kaszel, które czasem mogą się nasilać, a okresowo łagodnieć, kiedy dziecku wychodzą zęby. Co ważne: ząbkowanie u dziecka to czas, kiedy należy być czujnym i w razie jakichkolwiek podejrzeń np. infekcji należy udać się jak najszybciej do pediatry.

Podsumowanie

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele objawów ząbkowania. Niezaprzeczalnie okres ząbkowania nie należy do najłatwiejszych, aczkolwiek jest on niezbędny. Dlatego trzeba przez ten okres przejść – można pomóc dziecku poprzez różnego rodzaju smoczki, gryzaki, czy też stosując specjalny żel na ząbkowanie dostępny na rynku.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz