Co stosować na paradontozę? Podpowiadamy

26 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Twoje dziąsła są obrzmiałe, zaczerwienione a czasem nawet krwawią? Być może cierpisz na paradontozę – przewlekłe zapalenie przyzębia. Schorzenie wywołuje nie tylko znaczny dyskomfort, ale też grozi powikłaniami i negatywnie wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Wyjaśniamy, co to jest paradontoza, jak wzmocnić dziąsła przy paradontozie i powstrzymać chorobę.

białe zęby

Co to jest paradontoza i jak się objawia?

Mianem paradontozy (inaczej parodontozy lub przyzębicy), określa się zapalenie przyzębia. Brzmi niepokojąco? Jeszcze bardziej niepokoją statystyki! Z badań wynika, że nawet do 70% dorosłych Polaków, nie tylko w podeszłym wieku, cierpi na tę chorobę. Początkowe objawy łatwo można zbagatelizować i wziąć za zwykłą nadwrażliwość dziąseł. Chory zaczyna zauważać lekkie zaczerwienienie i obrzęk tkanek. Z czasem pojawia się krwawienie przy myciu zębów i ból przy posiłkach. Innym objawem towarzyszącym paradontozie jest nieświeży oddech. Jeśli chory w porę nie zareaguje, zęby z czasem zaczyna się chwiać, a po pewnym czasie mogą nawet wypaść. Utrata zębów stałych świadczy o tym, że zapalenie zaczyna obejmować głębsze tkanki jamy ustnej. Wszystkie wspomniane problemy wiążą się z dużym dyskomfortem, ale nie tylko – mają także niebagatelny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Warto więc już po zobaczeniu pierwszych niepokojących oznak podjąć działanie, by powstrzymać paradontozę.

Możliwe przyczyny rozwoju choroby

Paradontoza bywa czasem postrzegana jako schorzenie wieku podeszłego. Nie jest to jednak słuszny pogląd, ponieważ choroba dotyka nawet ludzi młodych (choć z badań wynika, że nasila się po 35. roku życia). Przyczyn paradontozy może być wiele. Niektórzy badacze upatrują ich w uwarunkowaniach genetycznych. Znacznie częściej mówi się jednak o niewłaściwej higienie jamy ustnej. Zapalenie przyzębia to choroba wywoływana przez drobnoustroje, namnażające się w jamie ustnej. Zaczyna się na skutek gromadzenia bakterii na styku dziąseł i zębów, doprowadzając do odkładania się płytki nazębnej. To naturalne, jeśli jednak osad ten nie jest regularnie usuwany, przekształca się w kamień nazębny, który powoduje powstawanie stanów zapalnych, ropni, odsuwanie się dziąsła od zęba, odsłonięcie szyjek zębowych… Paradontoza może również być skutkiem urazu mechanicznego lub towarzyszyć niektórym chorobom hormonalnym i immunologicznym. Na stan zdrowia jamy ustnej negatywny wpływ mają także palenie papierosów i picie alkoholu oraz niewłaściwa dieta.

Jak powstrzymać paradontozę?

To bardzo ważne, aby nie tylko wiedzieć, co to jest paradontoza, ale też znać sposoby skutecznej walki o zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli dopiero zauważasz u siebie objawy, mogące świadczyć o rozpoczynającej się choroby, zastanów się, jak wzmocnić dziąsła przy paradontozie. Koniecznie zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej. Regularnie odwiedzaj stomatologa na kontrolę stanu zdrowia jamy ustnej i usuwanie kamienia nazębnego – doświadczonemu specjaliście nie umkną nawet najdrobniejsze, niepokojące symptomy! Poza tym, dbaj o właściwą higienę i zdrowie jamy ustnej – regularne, dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej. Stosuj też wyprodukowany na bazie ziół preparat, który działa wspomagająco leczenie w paradontozie. Dentosept A, o którym więcej przeczytasz tu: https://efektdentoseptu.pl/dentosept–a/ ma wygodny aplikator, dzięki czemu preparat dociera dokładnie tam, gdzie występuje problem. Ma działanie znieczulające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające, co sprawia, że nie tylko przynosi ulgę, ale także pozwala powstrzymać rozwój paradontozy.

Zdrowy, piękny uśmiech – warto o niego powalczyć!

Pacjenci bagatelizują oznaki paradontozy również dlatego, że te czasami samoistnie mijają lub ulegają czasowemu wyciszeniu. Niestety, nieleczona choroba zawsze po jakimś czasie powraca, nierzadko ze zdwojoną siłą bólu i dyskomfortu. Dlatego warto nie tylko wiedzieć, co stosować na paradontozę, ale i w porę podjąć odpowiednie kroki, by zadbać o zdrowie jamy ustnej. W tej walce o zdrowy, piękny uśmiech liczy się czas działania, ale bez obaw – nawet jeśli przegapisz pierwsze oznaki i Twoje dziąsła zaczną boleć i krwawić, na uratowanie zębów nie jest za późno! Wybierz się do specjalisty, a wcześniej zastosuj specjalistyczny środek, który pomoże Ci pozbyć się dyskomfortu.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz