Zaawansowane chirurgiczne metody korekcji wzroku: TransPRK i FemtoLASIK

4 października 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dzięki nowoczesnym zabiegom TransPRK i FemtoLASIK można skorygować swój wzrok w zaledwie kilka minut. Warto poddać się laserowej korekcji wzroku, by raz na zawsze uwolnić się od takich ograniczeń jak okulary i soczewki kontaktowe.

Dwie nowoczesne metody korekcji wzroku: TransPRK i FemtoLASIK przywracają prawidłowe widzenie i poprawiają komfort życia pacjentów szybciej niż kiedykolwiek. Obie stosowane są w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy, która jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków okulistycznych w Polsce.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi laserowej korekcji wad wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku przeprowadza się u osób w wieku powyżej 21 lat, do 45. roku życia lub nieco starszych, jeśli wada wzroku jest ustabilizowana, czyli nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku. W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy operuje się pacjentów z krótkowzrocznością od -0,5 Dsph do -10,0 Dsph, nadwzrocznością od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph i astygmatyzmem do 6,0 Dcyl. Zabieg umożliwia całkowite wyleczenie wady wzroku na stałe, a gdy wada wzroku jest bardzo duża, udaje się ją znacznie zmniejszyć.

Metody laserowej korekcji wad wzroku – powierzchowna i głęboka

Metody korekcji wad wzroku dzielą się na dwa podstawowe typy: powierzchowne i głębokie.

W metodach głębokich, takich jak FemtoLASIK, tworzy się płatek z rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu. Zaletą metod głębokich jest przede wszystkim skrócony czas rehabilitacji wzroku po zabiegu, a także możliwość korekcji dużych wad wzroku. Metody głębokie, z uwagi na wytwarzany płatek, nie są one zalecane dla osób uprawiających sporty kontaktowe.

W metodach powierzchownych usunięty nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Cechuje je nieco dłuższy czas gojenia oraz mniejszy zakres usunięcia wady. Za to nie wytwarza się płatka, który mógłby ulec uszkodzeniu w czasie urazu, dlatego można je stosować u osób uprawiających sporty kontaktowe.

Czym jest metoda i dla kogo jest przeznaczona metoda TransPRK?

TransPRK (Trans-epithelial Photorefractive Keratectomy) to jedna z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wzroku. Zabieg wykonywany tą metodą trwa zaledwie od 3 do 5 minut dla jednego oka i jest całkowicie bezbolesny.

Oko nie jest w niej dotykane żadnym narzędziem chirurgicznym. W trakcie zabiegu oko dotykane jest jedynie przez rozwórkę, która powstrzymuje powieki pacjenta przed mruganiem. Wszystkie czynności wykonywane są za pomocą lasera AMARIS 750s firmy Schwind. Nie ma tu cięcia i usuwania nabłonka rogówki, tak więc ryzyko ew. komplikacji (bardzo rzadkich) jest niemal zerowe, a wytrzymałość rogówki jest lepiej zachowana.

To metoda polecana osobom aktywnym, tym, którzy uprawiają sporty ekstremalne, sportowcom, policjantom i wojskowym. TransPRK stosuje się głównie w krótkowzroczności, od -1,5 do -9 Dsph.

Dwuetapowy zabieg FemtoLASIK

FemtoLASIK to nowoczesna, bezbolesna i szybka metoda korekcji wad wzroku, która nie wymaga założenia opatrunku. Już po godzinie od zakończenia zabiegu pacjent może opuścić Klinikę OFTALMIKA, a kilka godzin później odzyska dobre widzenie.

W pierwszym etapie metody FemtoLASIK na rogówce tworzony jest płatek, który jest następnie delikatnie odchylany. Dzięki mikroskopijnej dokładności krawędzie tworzonego płatka są idealnie równe i gładkie, co skutkuje lepszymi wynikami pooperacyjnymi. Do wykonania płatka wykorzystuje się laser femtosekundowy FEMTO LDV Z8, zapewniający bezpieczeństwo i przewidywalność zabiegu.

W drugim etapie zabiegu powierzchnia znajdująca się pod płatkiem jest odpowiednio kształtowana przez wiązkę lasera ekscymerowego AMARIS 750s dla zmiany jej mocy ogniskowania i tym samym korekcji wady.

Metodę FemtoLASIK można stosować w przypadku: krótkowzroczności od -1,0 do -9,0 Dsph, nadwzroczności od +1,0 do +5,0 Dsph oraz astygmatyzmu do 5,0 Dcyl. Delikatna procedura laserowa umożliwia korygowanie większych wad wzroku, przy minimalizacji ewentualnych powikłań po zabiegu w postaci efektu aureoli, zespołu suchego oka czy stanów zapalnych.

Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku

Wyboru najodpowiedniejszej metody laserowej korekcji wady wzroku dla danego pacjenta dokonuje lekarz specjalista. Decyzję podejmuje po przeprowadzeniu wywiadu i szeregu specjalistycznych badań okulistycznych – w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.