Żelazo i mangan występują w wielu postaciach chemicznych. Obecność danej formy żelaza i manganu w materiale geologicznym albo wodzie zależy od różnych czynników środowiskowych. Obserwacja pewnych zjawisk chemicznych zachodzących w wodzie pozwala stwierdzić z określonym prawdopodobieństwem, że w wodzie znajdują się żelazo i mangan.
Dlaczego usuwać żelazo i mangan?
W kontakcie z atmosferą równowaga chemiczna wody ulega zachwianiu. Dochodzi do wytrącania się cząstek żelaza i manganu.
Powoduje to zagrożenie dla instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu. Może dojść do całkowitego zaniku drożności i zapchania się rur hydraulicznych przez warstwę osadzonego żelaza.
Realne ryzyko dla zdrowia stanowią bakterie żelazowe, które w przyjaznym dla nich środowisku (zanieczyszczonej instalacji) potrafią się bardzo szybko rozwinąć.
Żelazo i mangan mają znaczący wpływ na smak i zapach wody. Już przy niewielkich przekroczeniach żelaza, woda zyskuje metaliczny posmak. Nie jest to ani zdrowie, ani apetyczne.
Żelazo i mangan pozostawiają zacieki na armaturze, których praktycznie nie da się usunąć. Ścianki muszli klozetowej, powierzchnia zlewu oraz wanny pokrywa się pomarańczowo-brązowymi zaciekami. Nawet najsilniejsze detergenty mogą mieć problem z doczyszczeniem tego brudu.
Za pomarańczowe plamy na jasnych ubraniach po praniu również odpowiadają te dwa nieszczęsne pierwiastki. Tuż po wyjęciu ubrań z pralki widać szkody, jakie jest w stanie wyrządzić żelazo i mangan.
Jak usunąć żelazo i mangan z wody?
Skontaktuj się z nami http://www.klarsan.pl/ – przebadamy Twoją wodę i dobierzemy odpowiednią metodę uzdatniania, która rozwiąże problemy z żelazem i manganem raz na zawsze.
Rozpuszczalność żelaza i manganu w wodzie
W odniesieniu do reakcji chemicznych należy pamiętać, że z czasem osiągają one poziom równowagi z otaczającym środowiskiem. Gdy warunki środowiska – na przykład woda pompowana z warstwy wodonośnej – ulegają zmianie, równowaga chemiczna zostaje zachwiana. To prowadzi do rozpuszczania albo wytrącania określonych pierwiastków, takich jak żelazo albo mangan.
Zasadniczo woda natleniona zawiera mniejszą ilość żelaza i manganu. Zazwyczaj (zależy to też w dużym stopniu od pH) oba te pierwiastki reagują z tlenem i tworzą cząsteczki nierozpuszczalne w wodzie. Wody gruntowe i płytkie wody powierzchniowe zwykle zawierają wystarczającą ilość rozpuszczonego tlenu, by utrzymać żelazo i mangan w nierozpuszczonej postaci. W wodach powierzchniowych żelazo i mangan zazwyczaj zostają wychwycone przez znajdujące się w wodzie cząstki materii organicznej.
Wody, które nie mają regularnego kontaktu z atmosferą, są zazwyczaj ubogie w tlen. Żelazo i mangan w środowisku ubogim w tlen są względnie rozpuszczalne i mogą występować w wysokim stężeniu. Jednak żelazo występujące w postaci siarczku żelaza jest słabiej rozpuszczalne niż to w postaci węglanu żelaza. Ilość rozpuszczonego tlenu zwykle spada wraz z głębokością, dlatego środowisko ubogie w tlen zazwyczaj występuje w głębokich studniach.
Niekiedy warunki niskiego natlenienia panują w relatywnie płytkich studniach ze stojącą wodą o bardzo wolnej wymianie. Żelazo i mangan najczęściej występują w wodzie pochodzącej ze studni, o wysokim poziomie węglanów i niskim poziomie tlenu. Problem pojawia się, kiedy taka woda zostaje wypompowana na powierzchnię.
Odżelaziacze wody polecane przez specjalistów
Szeroki asortyment gotowych stacji odżelaziających wodę znajdziesz w sklepie http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74