URODA I ZDROWIE

Wypoczynek w Jastarni – moc atrakcji i czyste nadmorskie powietrze

13 sierpnia 2019, dodał: Redakcja

Jastarnia, wraz z otaczającą ją okolicą, należy do najpiękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. To świetne miejsce zarówno na romantyczny wyjazd, jak i na wakacje z rodziną.

Jastarnia, wraz z otaczającą ją okolicą, należy do najpiękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. To świetne miejsce zarówno na romantyczny wyjazd, jak i na wakacje z rodziną.

W Jastarni, mimo że powierzchnia miejscowości to ledwie kilka kilometrów kwadratowych, turyści nie narzekają na nudę. Spotykają się tutaj piaszczyste plaże, zabytki militarne i typowa infrastruktura nadmorskiej rybackiej okolicy.

Jastarnia – położenie i historia

To niewielkie miasteczko znajduje się na Półwyspie Helskim, w jego środkowej części. Z Jastarnią sąsiaduje rybacka Kuźnica oraz Jurata, znana z położenia tam rządowego ośrodka wypoczynkowego. Już w I wieku naszej ery mieściła się tutaj osada, a od czasów średniowiecza można spotkać wzmianki o wiosce rybackiej. Jastarnia w XX wieku stała się miejscowością uzdrowiskową i turystyczną. Jej nazwa w języku kaszubskim oznacza jasność lub Wielkanoc.

Wypoczynek w Jastarni

Miejscowość słynie z szerokich, pokrytych drobnym, jasnym piaskiem plaż. Kąpieliska są tutaj aż cztery, a w Zatokę Pucką wychodzi molo, z którego piękne widoki roztaczają się o zachodzie słońca.
Ze względu na swoje położenie Jastarnia zapewnia świetne warunki do uprawiania i nauki sportów wodnych. Szukających wrażeń znajdą więc tu niejedną szkołę windsurfingu i kitesurfingu oraz wypożyczalnie sprzętu, a także przystań dla jachtów i łodzi motorowych oraz okazję do zrobienia patentów żeglarskich i motorowych.
Z kolei ci, którzy wolą po prostu cieszyć się widokami, mogą skorzystać z rejsów, statkiem wycieczkowym lub prawdziwym kutrem rybackim.

Jastarnia – atrakcje turystyczne

Oprócz wspomnianego już molo oraz plaż w Jastarni można znaleźć też miejsca, które pozwolą zająć czas w razie niepogody.
Warto zobaczyć, szczególnie gdy w ogóle w tym rejonie nad Bałtykiem jest się po raz pierwszy, Chatę Rybaka. W XIX-wiecznym budynku, którego konstrukcja powstała z drewna pochodzącego z wyrzuconych na brzeg części statków, miejscu się muzeum. W środku miejscu się skansen ukazujący, jak mieszkali i pracowali dawni mieszkańcy. Można dowiedzieć się wiele o dawnych zwyczajach, nie tylko tych związanych z połowem ryb, ale i z codziennym życiem. We wnętrzu autentyczne sprzęty wyglądają tak, jakby wciąż naprawdę ktoś zamieszkiwał chatę.
Ważnym zabytkiem niewielkiej Jastarni jest również skansen fortyfikacji z 1939 roku. Umocnienia, w których skład wchodzą cztery schrony, przed wybuchem II wojny światowej powstały, by odciąć wychodzącą w morze mierzeję od lądu, dając szansę na zatrzymanie nieprzyjaciela. Miejsce to, dzisiaj atrakcja turystyczna, jest położone blisko centrum Jastarni i dobrze opisane na tablicach informacyjnych. W sezonie dostępne jest zwiedzanie wnętrz oraz dostępne różne dodatkowe atrakcje. Przez Jastarnię przebiega szlak historii militarnej – jej wielbiciele znajdą na nim także kilka innych ciekawych miejsc: baterię przeciwlotniczą, punkty obserwacyjne, zaporę minową czy miejsce, gdzie niemieckie bombardowanie zatopiło okręty w porcie.

Aktywnie i blisko natury – atrakcje przyrodnicze w Jastarni

Okolice Jastarni to piękne miejsce dla wszystkich, którzy chcą zaznać także nieco atrakcji przyrodniczych. Praktycznie przez cały rok można tutaj obserwować ptaki, oczywiście w większości gatunki niespotykane na lądzie. Spacer z lornetką jest więc dobrą możliwością gdy w grę nie wchodzi odpoczynek na plaży i pluskanie się w morskich falach. Przez samą gminę Jastarnia przebiega ścieżka rowerowa długości 16 km, która łączy się z większą trasa prowadzącą przez cały półwysep. Wycieczka rowerowa wytyczoną trasą to świetny sposób na dotarcie do najcenniejszych przyrodniczo miejsc. W obrębie danej Jastarni znajduje się ścieżka przyrodnicza „Torfowe Kłyle”, która z kolei częściowo można pokonać wyłącznie pieszo. Kłyle to w języku kaszubskim wyrobiska zalane wodą. Można tu więc podziwiać bagienne krajobrazy, z lubiącymi takie warunki drzewami oraz różnorodnymi gatunkami zwierząt, głównie ptactwa. Ścieżka prowadzi przez opisane punkty: dąbrowę, czyli skupisko dębów, punkt widokowy nad szuwarami oraz brzeg Zatoki Puckiej.

Jastarnia – noclegi i jedzenie

Baza noclegowa w Jastarni to przede wszystkim pokoje gościnne, ale również samodzielne apartamenty i wille, położony przy porcie hotel, a także pełne uroku domki letniskowe. Noclegi w Jastarni zaspokoją potrzeby zarówno urlopowiczów szukających tanich opcji, i ceniących sobie pobyt w luksusowych warunkach. Także zjeść tutaj można nie tylko tradycyjną smażoną rybkę. Miłośnicy lżejszej i nowoczesnej kuchni także mogą być zadowoleni. W miejscowości do wyboru jest wiele miejsc z menu śniadaniowym, obiady i kolacje w najróżniejszym stylu. Prym wiodą podawane na różne sposoby śledzie – regionalna kaszubska specjalność. Nie brak również słodkości, jakie spotkać można we wszystkich turystycznych miejscach, czyli np. pączków i rzemieślniczych lodów.

Jastarnia to miejscowość niewielka, ale obfitująca w atrakcje. Piękne położenie oraz pewne zdrowotnych właściwości morskie powietrze pomogą zregenerować siły po miesiącach spędzonych w dużym mieście. Wielbiciele różnych form wypoczynku mają szansę znaleźć tu coś dla siebie. Dodatkowym atutem jest łatwość dojazdu, gdyż do Jastarni dostać się można również pociągiem.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Magnesy na lodówkę
Ja mam kilka przywiezionych z wycieczek, z motywami z danych miejsc.
On pije. Czy taki związek ma sens?
Sens ma tylko terapia albo odejście... Niestety ale na nałóg nie ma innych sposobów...
Fajne sklepy na zakupy prezentów
Dla każdego coś na prezent znajdziesz tutaj :D https://www.manoki.pl/
Krem ,czy baza?
Wszystko zależy od składy podkładu jaki nakładamy na krem lub bazę