Wyniki badań: Jak Polacy dbają o siebie w trakcie pandemii | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wyniki badań: Jak Polacy dbają o siebie w trakcie pandemii 

15 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Częstsze gotowanie i planowanie posiłków z wyprzedzeniem, rozpoczęcie aktywności fizycznej,  delikatniejszy makijaż i domowe zabiegi kosmetyczne – tak Polacy dbają o siebie w trakcie pandemii. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, w trakcie pandemii aż 81 procent badanych uznało, że warto zdrowiej się odżywiać, a prawie 75% że pora zacząć uprawiać sport i ćwiczyć. Jak pandemia zmienia nasze podejście do dbania o siebie i czy wytworzy w nas nowe, zdrowe nawyki, a może to tylko deklaracje bez pokrycia? Na pewno jest nad czym pracować, skoro aż 1/3 badanych przyznała, że przytyła podczas domowej izolacji, a 16 proc. drastycznie zmniejszyło swoją aktywność fizyczną. Wyniki badań komentują ekspertki: dr n.med. Aleksandra Nowicka Jasztal oraz dietetyczka Wioletta Urban.

W okresie społecznej kwarantanny 36% badanych częściej przygotowywało samodzielnie posiłki, 1/3 częściej niż przed pandemią jadła zdrowiej, a 31% częściej planowało posiłki z wyprzedzeniem. Badani deklarują też, że po pandemii będą chcieli zachować te dobre nawyki.

Pozytywny wpływ na nawyki żywieniowe z pewnością miały czynniki, takie jak większa ilość wolnego czasu, którą można było spożytkować na przygotowanie posiłku czy domowy trening. Respondenci deklarowali też, że rzadziej korzystali z gotowych produktów, a niemal 40% rzadziej jadło fast food. Wiele osób w obliczu pandemii zaczęło też bardziej świadomie dokonywać decyzji zakupowych i wzrosło zainteresowanie przepisami z wykorzystaniem produktów, które badani posiadali w domu – komentuje Wioletta Urban, dietetyk, autorka książki i bloga “Okiem dietetyka”.

Ćwiczenia i aktywność fizyczną rozpoczęło w czasie pandemii ponad 18% badanych. Jednak izolacja nie wpłynęła w ten sam sposób na wszystkich respondentów. U pewnej grupy widać było poprawę zachowań związanych ze zdrowym trybem życia, a u innych wręcz przeciwnie. 16% drastycznie ograniczyło aktywność fizyczną, a 33% badanych deklaruje, że w trakcie izolacji przytyło.

Niestety czas pandemii to również czas, w którym dajemy sobie większą dyspensę, jeżeli chodzi o żywienie. Z jednej strony mamy eksperymenty kulinarne, nowe smaki, z drugiej robiliśmy zapasy żywności, w tym również słodyczy i niezdrowych przekąsek. Pandemia to również czas, gdy rzadziej się ruszamy, bo przykładowo zmieniliśmy tryb pracy na zdalnydr n. med Aleksandra Nowicka, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Czas izolacji Polacy przeznaczyli też na pielęgnację cery i włosów (1/3 badanych kobiet w trakcie epidemii sama robiła sobie maseczki do twarzy), zmieniło się też podejście kobiet do makijażu. 1/4 respondentek deklaruje, że po zakończeniu pandemii chce się malować delikatniej.
***
O badaniu:
Badanie “Dieta i pielęgnacja w dobie pandemii” zostało przeprowadzone przez Agencję badawczą SW Research na zlecenie Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku metodą wywiadów online (CAWI) w dniach 29 maja – 2 czerwca 2020 na grupie 1083 osób.
Raport jest dostępny TUTAJMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Wyniki badań: Jak Polacy dbają o siebie w trakcie pandemii 

  1. avatar noir-desire pisze:

    Staram się ostatnio jeść zdrowiej, ale jednak czasem pozwalam sobie na jakaś ulubioną i nie do końca zdrową przekąskę…

  2. avatar andra pisze:

    Ja dzięki zdrowszym nawykom żywieniowym schudłam ok 3 kg podczas pandemii!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...