Wynajem samochodu – praktyczne informacje

26 czerwca 2015, dodał: Redakcja

Kiedy myślimy o wynajęciu samochodu zazwyczaj na myśl przychodzi wakacyjny wyjazd kiedy to mamy ochotę zwiedzić najbliższą okolicę, wyspę, etc. Niewątpliwie taka możliwość pozwoli nam na urozmaicenie wyjazdu oraz na zobaczenie miejsc, których pewnie nie udałoby się nam zobaczyć gdybyśmy ograniczali się tylko do miejscowości, w której będziemy stacjonować,  w której wynajem samochodu popularny jest również wśród osób, które same organizują swoje wyjazdy – wynajmują apartamenty, wille lub są ich właścicielami, sami wyszukują dla siebie najlepszych opcji dotarcia do ciekawych miejsc, sami rezerwują loty lub hotele.

http://ottimitravel.com/wp-content/uploads/2014/12/family-car-image.jpg

W związku z tym na miejscu potrzebny jest środek transportu, z których najbardziej popularnym jest właśnie samochód.
Samochód, który daje niejako poczucie wolności i niezależności w przypadku wyjazdu turystycznego. Mając do dyspozycji auto możemy w każdej chwili pojechać na wycieczkę, do miasta, supermarketu, na plażę. Na wielu wyjazdach mamy do dyspozycji wycieczki fakultatywne do najpopularniejszych miejsc w okolicy. Należy zastanowić się tak naprawdę czy rzeczywiście warto z takiej możliwości skorzystać bo z własnych doświadczeń wiem, że wiele tego typu atrakcji wcale nie jest wartych swojej ceny. Jesteśmy uzależnieni od przewodnika, od harmonogramu i często po prostu jesteśmy dla organizatora kolejnym kąskiem i źródłem zarobku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co zrobimy w sytuacji jeśli na tak zorganizowanej już wycieczce jakieś miejsce naprawdę się nam spodoba a nie będzie już czasu na dodatkowe 15 minut przy dobrej kawie lub możliwości zrobienia zdjęć. Wycieczki fakultatywne organizowane są w konkretne, najczęściej odwiedzane miejsca nomen omen sugerowane przez lokalnie współpracujących ze sobą organizatorów. Każdy z nas ma różne upodobania a obok tych popularnych miejsc są tysiące mniej znanych wartych zobaczenia. I właśnie tutaj śmiało można powiedzieć, że dzięki temu, że mamy auto możemy zwiedzić i zobaczyć o wiele więcej i to nie koniecznie za tę samą cenę ale przy dobrym poszukaniu na pewno uda się nam znaleźć naprawdę dobre oferty w cenie często niższej niż gdybyśmy podsumowali właśnie koszty takiej wycieczki. Biorąc również pod uwagę fakt, że możemy wynajmować samochód ze znajomymi koszty na osobę wyjdą jeszcze niższe.

Oczywiście wynajem samochodów to nie tylko urlop i wakacje. Również podróże czy wyjazdy służbowe to także okazja aby skorzystać z możliwości jakie daje wypożyczalnia. Co więcej również firmy zamiast zakupów samochodów często korzystają właśnie z wynajmu, który jest dla nich bardziej opłacalny.

W takim razie gdzie szukać ofert? Gdzie znaleźć dla siebie najlepszą wypożyczalnię? I do tego na co uważać decydując się na wynajęcie samochodu?
Jeśli chodzi o poszukiwania wypożyczalni mamy sporo możliwości. Zapewne jedną z pierwszych opcji będzie porada kogoś znajomego, kto miał już przyjemność korzystania z takiej oferty. Wiele firm i ofert odnajdziemy w Internecie poprzez poszukiwania w wyszukiwarkach. Oczywiście w przypadku wyjazdu urlopowego możemy szukać na miejscu jakiejś lokalnej wypożyczalni lub skorzystać z porad rezydenta. Aczkolwiek wypożyczanie w lokalnej firmie może czasem nieść ze sobą niezbyt przyjemne konsekwencje w postaci niejasnych warunków, zatrzymania depozytu etc. Kwestie związane ze sprawdzeniem samochodu poruszymy w dalszej części. Auto możemy wynająć również dla większego bezpieczeństwa naszego w jednej z większych sieciowych wypożyczalni, które mają swoje oddziały praktycznie w każdym porcie lotniczym – firmy typu Hertz, Avis, Budget, Europcar.
Mamy jeszcze jedną opcję i możliwość, która z punktu widzenia osoby pragnącej znaleźć jak najlepsze warunki wydaje się bardzo atrakcyjna. Taką właśnie alternatywą jest skorzystanie ze możliwości wyszukiwarki ofert.

Taką właśnie możliwość daje np. strona www.travel-experts.com.pl gdzie można wyszukać oferty z ponad 1300 wypożyczalni na całym świecie, w 174 krajach – wreszcie w ponad 30 000 lokalizacji. Oferty i ceny u takiego brokera są niższe niż gdybyśmy chcieli skorzystać z wynajmu bezpośrednio w wypożyczalni. Jest to rozwiązanie pozwalające zaplanować nam wynajem nawet nie wychodząc z domu i co więcej – w wielu miejscach na całym świecie.

 

wypozyczalnia_samochodow
Zasada działania takiego systemu jest taka, iż my jako klienci określamy interesujące nas parametry dotyczące wynajęcia samochodu – określamy miejsce odbioru, miejsce oddania samochodu (możemy również oddawać samochód w różnych lokalizacjach, raczej na terenie tego samego kraju – jest to super opcja dla osób, które tak planują wyjazdy, że odlot z danego kraju jest z innej lokalizacji niż przylot), określamy interesujące nas daty oraz planowane godziny wynajmu. Silnik wyszukiwania daje możliwość określenia dodatkowych parametrów jak klasa samochodu, rodzaj paliwa, wielkość, rodzaj skrzyni biegów etc. Warto tak naprawdę nie ograniczać się do jednej klasy auta gdyż czasem pomiędzy klasami znajdziemy niewielkie różnice w cenie i wyższą będziemy mieli za niewielką dopłatą.
Teraz kilka słów i porad na temat tego na co zwracać uwagę przy ofertach wynajmu tak aby nie dać się wciągnąć w niepotrzebne koszty i po prostu nie dać się oszukać.

Logo-Travel-Experts-vertical

W większości wypożyczalni obowiązują transakcje bezgotówkowe tak więc należy posiadać kartę debetową lub kredytową – na karcie kredytowej wypożyczalnie zabezpieczają kwoty depozytu przy wynajmie auta. Oczywiście znajdziemy też wypożyczalni, w których będziemy mogli pozostawić gotówkę jako depozyt aczkolwiek przy transakcjach bezgotówkowych w razie jakichkolwiek ewentualnych nie przyjemności nasz bank może takie transakcje odzyskać lub pomóc w ich odzyskaniu. Czy taki depozyt jest wymagany w wypożyczalni? Oczywiście tak. Depozyt jest zabezpieczeniem dla wypożyczalni na wypadek uszkodzenia samochodu przez wynajmującego, kradzieży, zniszczenia opon, szyb. Należy być przygotowanym na taki wydatek i jego wysokość zależeć będzie od klasy samochodu, od kraju w którym wynajmujemy i od rodzaju wypożyczalni. Generalnie depozyt blokowany jest na karcie kredytowej i zwolniony po oddaniu samochodu w stanie niezmienionym. Należy więc upewnić się, iż mamy na karcie odpowiedni limit – jeśli jest to wypożyczalnia oferująca możliwość depozytu gotówkowego problemu z limitem nie ma.

Kolejną kwestią na którą należy zwracać uwagę jest udział własny w szkodzie. Wypożyczalnia określa do jakiej kwoty odpowiedzialność ponosi wynajmujący – i zazwyczaj wysokość tej kwoty odpowiada wysokości depozytu jaki wypożyczalnia blokuje na karcie kredytowej. Tak więc w przypadku gdy uszkodzimy samochód odpowiadamy do określonej wysokości a resztę napraw pokrywa wypożyczalnia. Dlatego bardzo istotną sprawą dla wynajmującego samochód jest dokładne sprawdzenie auta przed odbiorem – łącznie nawet ze zrobieniem zdjęć dla własnego bezpieczeństwa. Oczywiście sporządzany jest protokół odbioru natomiast nie podlega wątpliwości – należy poświęcić chwilę czasu na dokładne obejrzenie auta – pozwoli to nam potem oszczędzić w razie czego ewentualnych roszczeń przedstawicieli wypożyczalni o wgniecenia, zarysowania etc. Również warto sprawdzić podstawowe rzeczy typu działanie świateł, poziom oleju – teoretycznie wszystko powinno być sprawne i tak zazwyczaj jest ale – strzeżonego pan bóg strzeże.

Oczywiście istnieją możliwości zmniejszenia udziału własnego w szkodzie poprzez np. wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w wypożyczalni. W takim przypadku następuje zniesienie udziału własnego całkowicie do 0 lub minimum i razie jakichkolwiek zdarzeń nie będziemy ponosili dodatkowych kosztów. Niektóre wypożyczalnie nawet mimo zniesienia udziału własnego do 0 w dalszym ciągu mogą zablokować na karcie kredytowej depozyt natomiast dobrze jest to potwierdzić z wypożyczalnią przed odbiorem auta. Istnieje również alternatywa w postaci ubezpieczenia dodatkowego wykupowanego wraz z ofertą wynajmu samochodu. Firmy pośredniczące mogą zaoferować ubezpieczenie udziału własnego z współpracującym ubezpieczycielem. W takim przypadku wypożyczalnia, z której odbieramy samochód blokuje na karcie cały depozyt, który w przypadku zdarzenia, kradzieży zostaje zatrzymany natomiast potem wynajmujący dochodzi zwrotu od ubezpieczyciela z którym zawiera polisę ubezpieczenia udziału własnego – czynności administracyjne oczywiście zajmują w takim przypadku kilka dni więc zwrot depozytu nastąpi z pewnym opóźnieniem.
Kolejną sprawą na którą warto zwrócić uwagę jest polityka związana z paliwem – w niektórych wypożyczalniach oferowaną opcją jest odbiór z pełnym bakiem i zwrot z pustym bakiem (zazwyczaj przy opcjach wynajmu na kilka dni) – wtedy należy liczyć się z tym, iż wypożyczalnia przy odbiorze samochodu naliczy koszty pełnego zbiornika paliwa – a za niewykorzystane paliwo zostaje potem wynajmującemu zwrócona kwota różnicy.
Oczywiście wypożyczalnie pobierają również opłaty za odbiór w godzinach poza godzinami pracy, za wiek kierowcy poniżej i powyżej określonego pułapu, za odbiór np. na lotnisku. Również klienci mają możliwość zamówienia opcji dodatkowych – np. ubezpieczenie o czym wspominałem wcześniej jak również GPS, fotelik dla dziecka, dla niemowlęcia, łańcuchy na koła, bagażnik na narty etc. Są to opcje dodatkowe płatne na miejscu w wypożyczalni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeżeli chodzi o płatności to w zależności od miejsca gdzie planujemy wynajem – bezpośrednio w wypożyczalni lub u pośrednika spotkamy formy płatności gotówką lub kartą. W przypadku płatności kartą trafić możemy na opcje płatności całości kwoty wynajmu w dniu dokonywania rezerwacji bądź części w dniu dokonywania rezerwacji a części pozostałej w momencie odbioru samochodu w wypożyczalni.
Kiedy już zdecydujemy się na wynajęcie samochodu przez stronę brokera i dokonamy rezerwacji otrzymujemy na podany przy rezerwacji adres mailowy voucher z danymi wypożyczalni, do której należy zgłosić się po odbiór samochodu – jeśli jest to np. port lotniczy to biuro wypożyczalni znajduje się w hali przylotów – parking gdzie odbieramy auto może w zależności od wielkości lotniska znajdować się w pewnej odległości – wtedy dojeżdżamy tam busem lotniskowym lub organizowanym przez wypożyczalnię.
Przy odbiorze należy upewnić się, że wszelkie jeśli są uszkodzenia lub zarysowania ujęte są w protokole odbioru. Należy sprawdzić czy otrzymaliśmy wszystkie dokumenty samochodu. I ruszamy w drogę aby cieszyć się wolnością podróżowania.
Bywa czasem tak, że niestety w naszej podróży jesteśmy uczestnikiem kolizji – należy wtedy zachować spokój, koniecznie czekać na policję aby wszelkiego rodzaju zeznania, dokumenty były poświadczone przez władze danego kraju. Wiadomo, iż nie jest to przyjemna sytuacja, zwłaszcza iż jesteśmy w innym kraju natomiast takie rzeczy czasem się zdarzają. Obecność policji jest konieczna gdyż dzięki temu możemy uniknąć potem nieprzyjemności związanych z niemożliwością odzyskania depozytu etc. W takich przypadkach najbardziej wskazane jest jak najlepsze udokumentowanie całej sytuacji.

Wynajem auta to doskonała alternatywa dla podróżowania i zwiedzania miejsc w czasie urlopu, zaplanowania swojej własnej podróży. To również popularna forma transportu w podróży służbowej lub gdy nagle zostaliśmy bez auta a jest nam ono potrzebne. Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Travel-experts znajdziecie Państwo możliwość wyszukania najlepszych i najtańszych ofert w oparciu o podane przez Was kryteria wyszukiwania. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej strony i skorzystania z wyszukiwarki. Zapraszamy do stosowanego przez nas rozwiązania i mamy nadzieję, iż będziecie brali nas pod uwagę przy okazji poszukiwania auta do wynajęcia.

 

www.travel-experts.com.plMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Wynajem samochodu – praktyczne informacje

  1. avatar Chojnak~Martunia napisał(a):

    Samochód musi być bezpieczny i niezawodny. Dla mnie nie ma różnicy czy będzie to duże czy małe auto, ważny żeby było solidne. Ja korzystam z wypożyczalni Panek S.A. i jestem zawsze bardzo zadowolona.

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Sandały Japanese Beige
Hit tego lata - wymieniaj wstążki i ciesz się co dzień innym kolorem!
Cena:
79,90
Wygodny biustonosz na lato
Biustonosz miękki wykonany z ażurowej czarnej koronki o kwiatowym wzorze
Cena:
59 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Skuteczna metoda na depilacje ?
Uważam, że najlepsza jest depilacja laserowa. Nie ma co się oszukiwać, jeśli używasz...
Depilacja twarzy plastrami
Najlepszym i najtrwalszym sposobem jest zawsze depilacja laserowa. Jestem z Krakowa i jestem...
Depilacja laserowa
Ja byłam w Vici Clinic na zabiegach laserem Light Sheer Duet. Mam jasne...
farbowanie
Ja też dużo farbuje, ale teraz staram sie to robić naturalnymi metodami :)
facebook