Wylew w oku – przyczyny, objawy, leczenie

15 listopada 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wylew w oku – choć wygląda dość przerażająco – w większości przypadków nie jest groźnym objawem. Zauważalna przez pacjenta czerwona, powiększająca się plama na „białku” gałki ocznej (czyli na twardówce) jest zazwyczaj wylewem podspojówkowym, samoczynnie wchłaniającym się w ciągu 2-3 tygodni od powstania i nie powodującym powikłań. Czy jednak każdy wylew oczny jest niegroźny? Poznaj najważniejsze informacje o tym symptomie i sprawdź, kiedy należy udać się do lekarza.

Wylew w oku

Wylewy do oka – rodzaje i przyczyny

Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje wylewów krwi do struktur oka:

  • pierwszym z nich jest wylew podspojówkowy (wylew krwi pod spojówkę oka). Spojówka jest przezroczystą błoną pokrywającą twardówkę – czyli strukturę, którą wiele osób potocznie określa mianem „białka oka”. Wylew podspojówkowy to nic innego, niż pęknięcie delikatnych naczyń krwionośnych i „rozlanie” się krwi pomiędzy twardówką i spojówką – co dla postronnego obserwatora widoczne jest jako czerwona plama na oku;
  • drugi z nich – znacznie bardziej niebezpieczny – to wylew krwi do wnętrza oka (czyli do struktur wewnątrz gałki ocznej, znajdujących się w tak zwanym przednim lub tylnym odcinku oka). W takiej sytuacji pacjent może nie widzieć zewnętrznych objawów wylewu, natomiast odczuwa je (co zostało opisane poniżej).

Przyczyny obu przywołanych powyżej zjawisk mogą być różne. Wylew podspojówkowy spowodowany jest zazwyczaj silnym odruchem powodującym chwilowy wzrost ciśnienia w gałce ocznej (intensywny kaszel, kichanie, oczyszczanie nosa, wymioty), ale również urazem mechanicznym – wywołanym pocieraniem oka, utkwieniem w rogówce ciała obcego, operacją, wypadkiem. Rzadziej do wylewu podspojówkowego dochodzi na skutek choroby (nadciśnienie, cukrzyca) czy w wyniku przyjmowania leków rozrzedzających krew.

Za wylew do oka o poważniejszym przebiegu odpowiadać mogą operacje, nieleczone i niekontrolowane choroby oczu, powikłania w chorobach ogólnych (nadciśnienie, cukrzyca) czy przyjmowanie niektórych leków oraz poważne urazy (zwykle mające miejsce podczas wypadków lub pobić).

Wylew oczny – objawy

Objawy wylewu do oka również zależą od typu dolegliwości. I tak:

  • w wylewie podspojówkowym u pacjenta obserwuje się po prostu obecność wyraźnie widocznej, odcinającej się od bieli twardówki plamy krwi (może ona powiększać się nawet do 2 dni po odnotowaniu wylewu). Zazwyczaj osoba doświadczająca wylewu podspojówkowego nie uskarża się na ból – może towarzyszyć jej jedynie lekki dyskomfort, przemijające uczucie rozpierania w oku czy też wrażenie drapania i swędzenia;
  • w wylewie do wnętrza oka (zwłaszcza do tylnego odcinka) objawy mogą być różne – od zaburzeń widzenia aż do całkowitej utraty widzenia w jednym lub obojgu oczach, widzenie niewyraźne, dostrzeganie czerwonych „strużek” krwi, a także obecność mroczków przed oczami, pojawianie się plamek, pasków czy kropek w polu widzenia.

Wylew w oku – kiedy udać się do lekarza?

W przypadku wylewu podspojówkowego – bez objawów towarzyszących – nie ma potrzeby umawiania pilnej wizyty u okulisty. Jeśli jednak pacjent niepokoi się swoim stanem (wylew pojawił się nagle, bez wyraźnej przyczyny), a dodatkowo towarzyszy tej sytuacji ból lub zaburzenia widzenia – wówczas jak najbardziej można udać się do specjalisty.

Inaczej wyglądają okoliczności w przypadku wylewu krwi do wnętrza oka – to niebezpieczny stan, przez który zazwyczaj u pacjenta obecne są zaburzenia widzenia. Każdy rodzaj takich zaburzeń (częściowa lub całością utrata wzroku, nagłe pojawienie się mroczków lub tak zwanych mętów przed oczami, niewyraźne widzenie) jest wskazaniem do szybkiej kontroli medycznej. Może się okazać, że przyczyną tych symptomów nie jest wylew, natomiast jeśli tak jest w istocie, to dla procesu leczenia pacjenta kluczowy jest czas upływający od początku zdarzenia do udzielenia mu pomocy.

Źródła:

  1. Dr n. med. A. Pogrzebielski, Wylew podspojówkowy [w:] Medycyna Praktyczna, 02.12.2013
  2. Dr n. med. A. Pogrzebielski, Wylewy podspojówkowe – etiologia, postępowanie [w:] Medycyna Praktyczna, 03.12.2013
  3. Dr n. med. J. Siwiec-Prościńska, Wylew krwawy podspojówkowy – czy to rzeczywiście błahy problem? [w:] Okulistyka po Dyplomie 02/2020
  4. Langwińska-Wośko, Przychodzi pacjent do lekarza z… wylewem podspojówkowym [w:] Lekarz POZ 3/2017, vol. 3

 

Artykuł sponsorowany

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz