Wybieramy buty dla dziecka. Czy materiał ma znaczenie?

27 stycznia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Wybór butów dla dziecka powinien być wypadkową giętkości podeszwy, jakości wykonania zapięć, materiału, a także kilku innych czynników. Dziś podpowiadamy, jak podjąć świadomą decyzję zakupową i nie narazić przy tym malucha na przykre odparzenia.

Kleinkind freut sich über ein Paar Schuhe

 

Dobry i ładny but dziecięcy to nie to samo

 

Dlaczego wybór obuwia dziecięcego wymaga więcej uwagi?

Obuwie ma decydujący wpływ na rozwój kostny dziecka oraz sam sposób jego chodzenia. Dobrze dobrane buty gwarantują bezpieczny i prawidłowy przebieg rozwoju stopy, a przy tym marginalizują ryzyko powstania skoliozy i artrozy.

Z kolei zbyt pobłażliwe podejście do problemu przez rodziców może być efektem, dla którego dziecko będzie narażone na:

  • nadpotliwość stóp,
  • deformacje kośćca,
  • niewłaściwą postawę,
  • nawroty zakażeń grzybiczych.

Przypomnijmy, że  stopa dziecka rośnie od ok. 1,5 do 2 centymetrów rocznie. Buty powinny być zatem wymieniane regularnie na miarę potrzeb i rozwoju malucha tak, aby nie utrudniały mu chodzenia i nie były powodem deformacji kości.

4 determinanty na etapie wyboru obuwia dziecięcego

1. Materiał, z jakiego wykonano obuwie

Dobre buty dziecięce to te, do których produkcji producent wykorzystał naturalne komponenty.

Wśród preferowanych materiałów jest m.in. skóra [uwaga: nie dotyczy skór tzw. ekologicznych, które nie różnią się niczym od tkanin syntetycznych]. Obuwie skórzane swobodnie dopasowuje się do nóżki dziecka, ale nawet starannie zaimpregnowane kiepsko znosi działanie deszczu i śniegu. Dobrym wyborem mogą okazać się modele wyposażone w membranę typu Gore-Tex, która marginalizuje wpływ czynników zewnętrznych na skórę dziecka.

Profesjonalnie wykonane buty skórzane są lekkie, a przy tym zapewniają satysfakcjonujący poziom ciepła i izolacji – to szczególnie ważne w okresie jesiennozimowym.

2. Sposób wykończenia nosków

Obuwie dziecięce nie może ograniczać swobody poruszania palcami przez malucha. Kluczowym jest dobór takiego buta, którego noski są okrągłe i szerokie; spiczaste lub płaskie mogłyby być powodem deformacji stopy dziecka i prowadzić do trwałych wad w rozwoju, np. pod postacią palców młoteczkowatych lub tzw. koślawego palucha. Dobrze, jeśli pięta jest nieco grubsza, a cześć, gdzie uginają się palce – cieńsza.

3. Dodatkowe technologie wiodących producentów.

W zależności od pory roku buty mogą być uzupełnione m.in. o:

  • GORE-TEX : trwałe materiały, które doskonale znoszą niskie temperatury oraz regularne oddziaływanie opadów atmosferycznych chroniąc stopę dziecka przed przemoknięciem w okresie jesiennozimowym,
  • ECCO Comfort Fibre System: wkładki, które ułatwiają utrzymanie stopy w czystości, poprawiają komfort podróżowania nawet przez wiele godzin i doskonale odprowadzają pot z nóżki malucha. Modele z uzupełnione o tę technologię to optymalne buty dla dzieci z nadpotliwością.

4. Estetyka wykonania buta

Poza kwestiami praktycznymi dobry but powinien podobać się także samemu dziecku. Maluchy już na wczesnym etapie chcą się wyróżniać i upodobniać do preferencji rodziców. W obuwiu chłopięcym dominują błękity, odcienie szarości, granatu, bieli i czerni.

Dziewczynki będą czuły się komfortowo w obuwiu o żywych, kontrastujących ze sobą kolorach, które uzupełniono o dodatkowe akcenty, np. pod postacią niewielkich ćwieków.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wirus RSV
Dzieci mają słabą odporność, nam też w tym wieku przyplątywały się choroby...
Samotne mamy - czy to fajne partner…
Niech brat patrzy na charakter, bo są różne kobiety, ale jeśli nie jest materialistką...
Znane pary - wzór do naśladowania?…
Akurat dziś portale plotkarskie donoszą o rozwodzie takiej idealnej do niedawna pary aktorskiej......
Łączenie różnych marek farb do włos…
To trochę ryzykowne, bo to chemiczne mieszanki... Ja bym wolała osobno je rozrobić...