Wybieramy bezpieczną trampolinę ogrodową

27 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ostatnimi czasy, popularną formą aktywności na świeżym powietrzu, stały się trampoliny ogrodowe. Szczególną popularność zyskały zwłaszcza wśród najmłodszych, jako że skakanie od dawna należy, do ulubionych dziecięcych zabaw. Trzeba jednak pamiętać, aby na pierwszym miejscu, zawsze stawiać kwestię bezpieczeństwa i rzetelnie podejść do wyboru odpowiedniego modelu, ale także umiejętnie z niego korzystać.

trampolina ogrodowa

 

Istotne parametry budowy trampoliny ogrodowej

Na rynku istnieje obecnie, cała masa produktów, przeznaczonych do dzikich harców w przydomowym ogrodzie, bądź aktywnego wypoczynku na działce. Nie wszystkie zaś, nadają się do beztroskich pląsów, bowiem tylko te, spełniające szereg istotnych kryteriów, są w stanie maksymalnie ograniczyć ryzyko urazów. Wybierając profesjonalną trampolinę ogrodową, sugerujmy się raczej jej parametrami niż producentem. Kluczowym elementem jest obecność siatki. Być może brzmi to, jako coś oczywistego, ale są też i takie sprzęty, które jej nie posiadają. Siatka pełni rolę asekuracyjną, powinna być trwała i sprężysta. Dobrze, jeśli dodatkowo dystrybutor umieści siatkę wewnętrzną, oddzielającą skaczącego od sprężyn. Z kolei batut ( powierzchnia do skakania), musi być odporny na eksploatację. Stąd najlepiej, żeby tworzywa, używane do jego konstrukcji, cechowała wytrzymałość i elastyczność. Jednym z podobnych materiałów, jest na przykład dość popularny – amerykańskiej produkcji PE mesh. Bezpieczne trampoliny ogrodowe, wyróżnia jeszcze dodatkowo ocynkowanie wewnątrz ramy rurowej i liczne, spawane stężenia i szwy.

Brak zabezpieczenia na sprężynach może prowadzić do skaleczeń i urazów gdy się na nie wpadnie

Mówiąc o rozmiarze trampoliny ogrodowej, warto zastanowić się, ile osób będzie na niej jednocześnie skakało. Średnica wynosi przeważnie od ok. 140 cm do 490 cm, a im jest większa, tym większa frajda ze skakania i analogicznie, większe poczucie bezpieczeństwa. Jednakże mimo to, zaleca się przebywać w środku pojedynczo.

trampolina na plazy

To rozwiązanie zdecydowanie nie należy do bezpiecznych, brak siatki zabezpieczającej przed wypadnięciem oraz brak zabezpieczającego pokrycia na sprężyny

Bezpieczny sposób korzystania z trampoliny ogrodowej

Wiadomo już, że skoki na trampolinie, pozytywnie oddziałuje na zdrowie i samopoczucie dziecka. Niemniej, warto wiedzieć, w jaki sposób to poprawnie robić. Skacząc, dobrze jest trzymać się jak najbliżej, centralnej części maty. Jeżeli znajdują się na niej różnego rodzaju przedmioty, trzeba bezzwłocznie je posprzątać. Nie wolno też zakładać śliskich skarpet i butów, spożywać posiłków i pić napojów w trakcie, nie mówiąc już o żuciu gumy. Wszelkie próby akrobacji, z miejsca odpadają jeśli nie wykonywało się ich wcześniej w specjalnie przeznaczonym do tego celu salach akrobatycznych, tak samo odpada rzucanie się całym ciałem na otaczającą siatkę.

Bezpieczna trampolina ogrodowa fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowanie

Kupujmy więc naszym pociechom, produkty atestowane, z certyfikatem, które bez problemu dostaniemy w specjalistycznych sklepach. Trampoliny z dyskontów, nierzadko są wątpliwej jakości i taki zakup, na dłuższą metę po prostu się nie opłaca. Wybór sportowego ekwipunku, jest obecnie ogromny, dlatego krok po kroku musimy zapoznać się z ofertą. Pamiętajmy, że trampoliny ogrodowe są bezpieczną rozrywką dla dzieci, dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia. Maluchom nie pozwalamy na skakanie.

Ponadto równie ważne jest dbanie o trampolinę, chowając ją w sezonie jesienno-zimowym pod przeznaczonym do tego pokrowcem i czyszcząc specjalnymi środkami do pielęgnacji. Należycie konserwowana, posłuży na wiele sezonów.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Konkurs w Galerii Mokotów!
Ja lubię tam chodzić, są super sklepy...
Marudny bobas-pomocy
Po szczepieniach dzieci są marudne, a jeśli to trwa za długo, to jest to...
Koszty nauki
Mając dzieci trzeba przygotować się na wydatki. Wielu rodziców by chciało, żeby naukę finansowała...
Wątpliwości przed ślubem
Wątpliwości rozstrzyga się na niekorzyść narzeczonego. Po ślubie to już będzie za późno...