Wszystko, co musisz wiedzieć o wybieraniu ramy do zdjęcia
Piękne zdjęcie wymaga dobrze dobranej oprawy. Powinna ona pasować nie tylko do kompozycji przedstawionej na fotografii, ale także do wystroju całego wnętrza.
Ramy tradycyjne
Podobnie jak w przypadku obrazów i grafiki, wybierając ramy do zdjęć, należy kierować się kolorystyką oraz treścią fotografii. Oprawa nie może przyćmiewać kompozycji i odwracać od niej uwagi. Ciepła tonacja wymaga zastosowania ramy w ciepłych barwach; chłodna kolorystyka zdjęcia dobrze wyglądać będzie w oprawie utrzymanej w takich właśnie odcieniach. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie ramki z bielonego drewna. Wybierając ramy uwzględnić należy styl wnętrza, w którym wisieć będzie fotografia. Drewno pasować będzie do mieszkań tradycyjnych, klasycznych i rustykalnych. Dobrze wkomponuje się w styl skandynawski, czy też prowansalski. Nowoczesne pomieszczenia wymagają natomiast zastosowania szkła i stali. Na rynku dostępne są także ramy z tworzyw sztucznych w wielu kolorach, mogą one również imitować drewno lub metal. Tradycyjne ramy mogą być wąskie lub szerokie, gładkie lub rzeźbione. W przypadku oprawy zdjęć lepiej zdecydować się na jednolitą powierzchnię ramy, pozbawioną dodatkowych motywów zdobniczych, które mogłyby odwracać uwagę od treści samego dzieła.
Passe-partout
Bardzo dobrym i efektownym sposobem na oprawę zdjęć jest użycie tak zwanego passe-partout, czyli kartonowego obramowania dla przedstawianej sceny. Uzyskane dzięki takiemu zabiegowi szerokie tło (powyżej 5 cm) pozwala na wyeksponowanie treści fotografii. Dobrze dobrany, nierzucający się w oczy kolor passe-partout to klucz do sukcesu. Na rynku znaleźć możemy kartonowe oprawy różnej wielkości, w wielu kolorach. Do wyboru mamy wyroby o powierzchni gładkiej lub pokrytej delikatną fakturą. Bez trudu znajdziemy passe-partout zarówno na pojedyncze zdjęcia, jak i kilka fotografii. Niektóre firmy oferują niewielkie kartonowe oprawy zaopatrzone w nóżkę, umożliwiające ustawienie zdjęć na komodzie lub biurku. Passe-partout umieścić można także pod szkłem lub oprawić w drewniane, metalowe czy plastikowe ramy. W tym przypadku sprawdzą się ramy wąskie lub o średniej szerokości.
Fotografia bez ramy
Niektóre obrazy, grafiki i zdjęcia dobrze prezentować się będą także bez ram. Umieszczone na odpowiednim podłożu i powieszone na ścianie stworzą kompozycję otwartą, która sprawiać będzie wrażenie wykraczającej poza powierzchnię dzieła. Takie rozwiązanie dobrze wyglądać będzie zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych, pozbawionych zbędnych ozdobników. Brak ram sprawi, że nasz wzrok od razu skupi się na treści fotografii. Decydując się na taki sposób wyeksponowania zdjęcia warto pamiętać, że sprawdzi się on w przypadku pojedynczego dzieła – powieszenie kilku fotografii bez ram stworzyć może wrażenie prowizorycznej wystawy, niedokończonej i tymczasowej. Z tego samego względu warto pokusić się o wywołanie jak największego zdjęcia. Malutka fotografia bez ram zniknie pośród innych elementów wyposażenia pokoju.
Wybierając ramy do zdjęć, należy uwzględnić nie tylko kolorystykę i treść dzieła, ale także wystrój wnętrza, w którym ma ono zawisnąć. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się już inne oprawione obrazy lub zdjęcia, warto zdecydować się na identyczne lub utrzymane w jednym stylu ramy.