Biała, czerwona, zielona, ghassoul… Głęboko oczyszczają skórę z toksyn i nadmiaru sebum, dostarczając jej mnóstwa zbawiennych mikroelementów. Leczą, zabliźniają rany, poprawiają wygląd cery. Glinki to naturalne kosmetyki, stosowane przez kobiety od wieków. Pierwsze wzmianki o kosmetycznym zastosowaniu glinek pochodzą z Mezopotamii i starożytnego Egiptu.
Glinki do kupienia TUTAJ
Glinkę wydobywa się z wnętrza ziemi. Jej właściwości zależą od miejsca pochodzenia, jednak wszystkie bogate są w dobrze przyswajalne makro i mikroelementy, takie jak krzem, aluminium, fosfor, potas, żelazo, wapń, magnez, cynk, selen, miedź i wiele innych składników. Przyjmowane z jedzeniem, czy aplikowane zewnętrznie, glinki oddziałują doskonale na cały organizm – uzupełniają niedobory pierwiastków, podnoszą odporność, usprawniają przebieg procesów życiowych, poprawiają krążenie krwi, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dzięki zawartości cynku i selenu sprzyjają wydzielaniu endorfin, zwanych „hormonami szczęścia”.
W kosmetologii stosuje się wiele rodzajów glinek. Używają ich zarówno profesjonalne SPA i salony kosmetyczne, jak i całkiem „prywatne” osoby – glinkę wystarczy wymieszać z odrobiną wody, bądź np. wodą różaną i już mamy wspaniałą, naturalną maseczkę, gotową do zastosowania na twarz i włosy.
Glinka biała (kaolin) – to produkt bardzo ceniony przez kosmetyczki i kobiety na całym świecie. Jest to cenny minerał wydobywany z dna Morza Śródziemnego. Nadaje się do pielęgnacji skóry i włosów, bywa także aplikowana wewnętrznie.Zawiera cenne mikroelementy, takie jak krzem, aluminium, potas, selen, miedź czy mangan. Polecana jest do cery wrażliwej, suchej, naczyniowej. Działa łagodnie, koi skórę i uspokaja – idealna do cery wrażliwej, ze skłonnościami do powstawania zmarszczek. Łagodnie ściąga pory, wspomaga gojenie się ran i stanów zapalnych. Odświeża, odżywia i wygładza skórę oraz poprawia mikrokrążenie skórne. Wzmacnia włosy. Może być stosowana przy rozszerzonych naczynkach.
Glinka zielona – można ją stosować w leczeniu cery łojotokowej i trądziku, bo odkaża i wzmacnia. Dobrze wchłania zanieczyszczenia i wygładza naskórek, delikatnie go złuszczając. Zmniejsza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu. Koi drobne skaleczenia, lekkie oparzenia i ugryzienia komarów.Ma właściwości dezynfekujące, absorpcyjne, gojące i odżywcze. Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości tej glinki oparte są na zasadzie fizycznej absorpcji substancji szkodliwych, a także chemicznej absorpcji wody. Stosowanie na skórę glinki zielonej ma działanie wychwytujące toksyny zgromadzone na jej powierzchni i jednocześnie odżywiają ją. Glinkę zieloną można stosować w leczeniu cery łojotokowej i trądziku, bo odkaża i wzmacnia. Dobrze wchłania zanieczyszczenia i wygładza naskórek, delikatnie go złuszczając. Zmniejsza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu.
Glinka czerwona – Jest bogata w naturalnie występujący dolomit, krzemionkę, tlenek żelaza i inne tlenki mineralne. Doskonale radzi sobie z absorbowaniem nadmiaru sebum, efektywnie oczyszcza i odtruwa skórę. Wysoka zawartość tlenku żelaza to główny sprawca charakterystycznego czerwonego koloru. Związek ten pomaga także rozjaśnić cerę i ożywić jej wygląd. Glinka ta szczególnie dobrze wpływa na cerę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą. Jest najczęściej stosowana w przypadkach łagodzenia objawów trądziku różowatego. Systematyczne nakładanie kosmetyków z czerwoną glinką zapewnia uszczelnienie naczyń krwionośnych i zapobiega ich pękaniu.
Glinka ghassoul – jest bogata w magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit, cynk , posiada właściwości myjące i odtłuszczające. Zapobiega wysuszaniu się i łuszczeniu skóry, poprawia jej elastyczność i strukturę. Działa matująco i odświeżająco. Doskonale pielęgnuje cerę wrażliwą i trądzikową. Można stosować ją jako maseczkę, peeling, środek do mycia ciała i twarzy oraz do golenia. Świetnie sprawdza się także jako szampon do włosów – działa łagodnie, tworząc pianę i delikatnie myjąc. Kąpiele z dodatkiem glinki zwalczają cellulit i rozstępy.
Różne rodzaje glinki znaleźć można tu: