Wpływ konserwantów na organizm dzieci i dorosłych

11 lipca 2014, dodał: Redakcja

_kubus_waterr1

Często nieświadomie spożywamy produkty z konserwantami, ponieważ nie spodziewamy się, że mogą one je zawierać. A przecież substancje konserwujące spożywane w nadmiarze, podobnie jak inne sztuczne substancje dodatkowe, mogą nadmiernie kumulować się w naszym organizmie, nasilać objawy niektórych chorób u dzieci i rodziców, a nawet powodować powstanie pewnych schorzeń.

Dodanie do produktów konserwantów jest jednym ze sposobów wydłużenia przydatności do spożycia żywności i napojów  _eksp.w przemyśle spożywczym. Pomimo, że istnieją obecnie nowoczesne technologie i inne możliwości konserwowania produktów poprzez np. pasteryzację, na rynku można spotkać wiele produktów, które je zawierają. Substancje konserwujące dodawane do produktów spożywczych znajdują się na tzw. „Liście E”, na pozycjach od E200 do E299. Można je znaleźć w wielu produktach, niestety również w takich, w których się ich w ogóle nie spodziewamy, gdyż kojarzą się nam one tylko z naturalnymi składnikami. A jakie konsekwencje może mieć spożywanie dużej ilości substancji konserwujących?

Konserwanty skumulowane w organizmie mogą nasilać objawy ADHD u dzieci z taką diagnozą. Dodatkowo dzieci, które spożywają w dużej ilości produkty z konserwantami mogą mieć problemy z koncentracją i snem, mogą być nadpobudliwe, czy mieć złe samopoczucie.

Ponieważ substancje konserwujące należą do alergenów pochodzenia sztucznego mogą zaostrzyć nieżyt błony śluzowej nosa, powodować pokrzywkę, czy nawet atak astmy.  Konserwanty mogą wywoływać także objawy alergiczne dotyczące układu pokarmowego oraz układu oddechowego. W przypadku alergii pokarmowych mogą doprowadzić do wzdęć, wymiotów, czy nawet biegunek. Alergie układu oddechowego będą prowadziły do kataru, kaszlu lub duszności.

Spożywanie konserwantów wraz z żywnością może być również szkodliwe dla osób z chorobami nerek i wątroby. Jeśli narządy filtracyjne nie działają prawidłowo, mogą nie być w stanie usunąć substancji konserwujących z organizmu, w rezultacie czego dochodzi do kumulacji konserwantów. Z kolei kumulacja dużej ilości substancji konserwujących może prowadzić do nasilenia innych, niebezpiecznych schorzeń.

W obecnych czasach większość społeczeństwa cierpi na dolegliwości związane z bólami głowy i problemami z koncentracją. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że to właśnie codzienna dieta ma bardzo duży wpływ na te dolegliwości. Spożywanie w ciągu dnia dużej ilości produktów, które zawierają konserwanty w swoim składzie może skutkować wieczornymi atakami migreny i chronicznymi bólami głowy. Dlatego tak ważna jest kontrola naszego codziennego jadłospisu i sięganie w sklepach po produkty, które w miarę możliwości pozbawione są konserwantów.

Jednymi z najczęściej występujących konserwantów są sorbinian potasu (E202) i benzoesan sodu (E211). Konserwanty te mają działanie alergogenne i mogą prowadzić do problemów z układem oddechowym i pokarmowym.
Jeżeli to tylko możliwe powinniśmy unikać konserwantów. Czytając składy kupowanych produktów i dokonując świadomych wyborów działamy z korzyścią dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Podczas zakupów warto też zwracać uwagę na znak lub informację „bez konserwantów”, które pojawią się na coraz większej liczbie etykiet i ułatwiają wybór produktów bez substancji konserwujących.
Zuzanna Antecka  dietetyk i psychologMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Fundacja WOŚP - wielka pomoc dla ch…
Myślę, że w tym roku nie będzie tego wakacyjnego festiwalu, ale za rok...
prezent na imieniny
Ja myślę, że fajnym pomysłem na prezent jest ... taki ze słodyczami!
Powiększanie oraz wypełnianie ust
> kaweczka napisał/a:> > rylka11 napisał/a:> Polecam dr Roberta ale jak szukałam...
Fundacja WOŚP - wielka pomoc dla ch…
Tu musi upłynąć trochę czasu, Orkiestra będzie nadal grała, bo życie płynie dalej...