Zdrowie jamy ustnej jest o wiele ważniejsze, niż może się to wydawać. Już kiedy mama wręczyła nam pierwszą szczoteczkę, dowiedzieliśmy się, że skutkiem braku higieny jamy ustnej są choroby zębów i dziąseł. Tylko czy zdajemy sobie sprawę, że nie dbając o nie, szkodzimy całemu ciału?
Jeszcze kilka lat temu, kardiolog podejrzewający chorobę serca, nie poleciłby Pacjentowi wizyty u stomatologa. Teraz już wiemy, że zdrowie jamy ustnej jest ściśle połączone ze kondycją całego ciała, od układu trawiennego po krwionośny. Jak wygląda to połączenie?
Jama ustna bramą do całego ciała
Jak wiele części naszego ciała, usta przepełnione są bakteriami. Większość z nich jest nieszkodliwa i nie sprawia trudności, jeżeli tylko utrzymujemy zdrowie oraz higienę jamy ustnej. Sytuacja się komplikuje, kiedy nie kontrolujemy kondycji zębów i dziąseł. Wtedy pojawia się na nich zbyt wiele bakterii, które ułatwiają infekcji dotarcie do dziąseł. Na bakterie reaguje szybko nasz naturalny układ odpornościowy, uderza do ataku i odpowiada zapaleniem około-zębowym. Często bez reakcji stomatologa, organizm nie jest w stanie sobie poradzić z infekcją, która atakuje dziąsła i strukturę kości. Rezultatem jest choroba dziąsła, znana jako paradontoza. Nieleczona infekcja błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym ciele i atakuje inne narządy.
Diabetyku, zadbaj o zęby
Najsilniejsze połączenie na linii ciało-jama ustna objawia się we wpływie choroby dziąseł mają na cukrzycę. Stan zapalny dziąsła obniża zdolność organizmu do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Diabetycy maja trudności z przetwarzaniem cukru w energię z powodu braków insuliny, czyli hormonu, który ten proces inicjuje. W konsekwencji, po spożyciu posiłku poziom glukozy we krwi nie może zostać usunięty przez insulinę. Nagromadzenie glukozy prowadzi natomiast do poważnych schorzeń serca, nerek oraz układu nerwowego. W związku między cukrzycą a chorobami jamy ustnej, istnieje także odwrotna korelacja – wysoki poziom cukru we krwi tworzy idealne środowisko do rozwoju infekcji w jamie ustnej.
Pacjencie, chwyć się za serce
Aż do 91% Pacjentów cierpiących na choroby serca ma paradontozę. Taka korelacja wynika z faktu, że stan zapalny w ustach przenosi infekcję do naczyń krwionośnych, od których już blisko do serca. Wspólne są także przyczyny powstawania dolegliwości dziąseł i układu serca, takie jak palenie papierosów, niezdrowa dieta czy nadwaga. To dlatego paradontoza, o którą nie zadbał specjalista, zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca.
Mamo, uważaj na dziecko
Istnieje także bliski związek pomiędzy zdrowiem dziecka w brzuchu mamy i jej jamą ustną. O ile na co dzień, to mężczyźni są bardziej podatni na choroby dziąseł, to u Pań podczas ciąży w wyniku zmian hormonalnych zwiększa się podatność na infekcje. W konsekwencji narażone na zarażenie jest także poczęte dziecko.
Narażony układ trawienny!
Trawienie pokarmów rozpoczyna się w już w jamie ustnej. Dzieje się to za pomocą zębów, języka oraz zwartych w ślinie enzymów. Jedzenie przestaje już być tak przyjemne, gdy gorące lub zimne pokarmy powodują przeszywający ból. Nadwrażliwość często powoduje wstręt do jedzenia. Inne choroby przyzębia, jak paradontoza, skutkują zaburzeniami układu trawiennego m.in. jelit.
Recepta na zdrowie
Podstawą higieny jamy ustnej jest pielęgnacja zębów i dziąseł w domowym zaciszu. Do tego potrzeba także dobrego specjalisty. Zaufany stomatolog nie tylko potrafi uratować z opresji, kiedy przychodzimy z bólem zęba. Przede wszystkim doradza nam w codziennej pielęgnacji, profilaktyce i estetyce. Oto kilka dobrych praktyk, które wykorzystane, przyczynią się do zdrowia zębów i całego ciała:
- szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty,
- używanie nici dentystycznej,
- stosowanie zdrowej diety bogatej w witaminy A i C, które zapobiegają chorobom dziąseł,
- unikanie palenia papierosów,
- regularne odwiedzanie stomatologa na oczyszczanie zębów oraz badania. Lekarz stomatolog jest w stanie najlepiej i najszybciej wykryć choroby dziąseł.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezbędne, jeśli chce się zachować zdrowie organizmu na wiele lat. Choroby dziąseł czy ubytki wpływają na funkcjonowanie wszystkich układów narządów w ciele człowieka. Regularne wizyty stomatologiczne, leczenie chorych zębów i dziąseł, odpowiednia profilaktyka oraz pozytywne nawyki to podstawy zdrowego życia. Twoje ciało wpływa na jamę ustną i odwrotnie. Jak więc o nie zadbasz?