Worki tłuszczowe Malar Bags: jak skutecznie się ich pozbyć?
Procesy starzenia, a także uwarunkowanie genetyczne czy wystawianie skóry twarzy na negatywne czynniki, skutkować może powstaniem worków tłuszczowych Malar Bags. Pojawiają się one poniżej powieki dolnej, na granicy z policzkami, znacznie wpływając na wygląd. Twarz z Malar Bags wydaje się starsza, zmęczona i „smutna”. Jak zatem pozbyć się takiego problemu? Worki tłuszczowe Malar Bags usuwane są z wykorzystaniem kilku metod dostępnych między innymi w ofercie kliniki chirurgii estetycznej Medicine Clinic!
Worki tłuszczowe Malar Bags – czym są zmiany malarowe na twarzy?
Worki tłuszczowe Malar Bags zwane są inaczej workami policzkowymi lub poduszkami. Powstają one poniżej powieki dolnej, na granicy polików, na co wpływa przede wszystkim przewlekły zastój płynu w tkance podskórnej. Warto podkreślić, że u niektórych pacjentów zmiany malarowe widoczne są pod postacią większych obrzęków podskórnych, rozciągających się nawet na powierzchni całej kości policzkowej. Wyróżnić można zatem dwa rodzaje worków tłuszczowych Malar Bags:
- Klasyczny Malar Bags bez zwiotczenia skóry i przemieszczenia mięśnia okrężnego oka.
- Zmiana malarowa typu Festoon, czyli z wyraźnym zwiotczeniem skóry i mięśnia okrężnego oka. W tym przypadku mowa o wystającej tkance tłuszczowej, a nawet o zmianie „hamakowej”.
Niezależnie od rodzaju Malar Bags, znacznie postarzają one osobę cierpiącą na tę przypadłość. Twarz wydaje się smutna, zmęczona i niewyspana. Podkreślić należy, że z takim problemem borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, głównie po pięćdziesiątym roku życia. Warto jednak nadmienić, że czynnikami, które mają wpływ na powstawanie Malar Bags nie są tylko i wyłącznie procesy starzenia oraz uwarunkowania genetyczne!
Jakie są przyczyny Malar Bags?
Worki policzkowe i festony powstają z różnych przyczyn. Mogą też pojawić się u osób młodych! Do najważniejszych przyczyn tworzenia się takich zmian na twarzy zalicza się:
- Naturalne procesy starzenia oraz uwarunkowanie genetyczne. Malar Bags powstają często u osób, które mają słabe mięśnie wokół obszaru pod oczami, a także u tych, które podatne są na szybkie odkładanie się złogów tłuszczu.
- Nadmierną ekspozycję na słońce. Silne promieniowanie UV, w tym korzystanie z solarium prowadzić może do zmian malarowych. Uszkodzona skóra i nieprawidłowa gospodarka wodna oraz lipidowa sprawiają, że na policzkach widoczne są coraz większe obrzęki.
- Wiotkość skóry na twarzy. Pacjenci, którzy ze względów naturalnych mają wiotką skórę na twarzy narażeni są na powstanie Malar Bags, a nawet Festoon.
- Palenie tytoniu i stosowanie innych używek. Używki wpływające na zaburzoną produkcję kolagenu osłabiają strukturę skóry twarzy, co może prowadzić do silnego podkreślenia worków tłuszczowych na policzkach.
- Niewłaściwa dieta i higiena skóry twarzy. Niezdrowa dieta, duże spożycie soli, a także znaczne wahania wagi mogą skutkować powstawaniem przez lata worków policzkowych. Malar Bags szybciej staną się silnie uwidocznione u osób, które nie wdrożyły odpowiedniej dla cery higieny porannej i wieczornej.
Metody leczenia Malar Bags: chirurgiczne i niechirurgiczne
Metoda leczenia Malar Bags dobierana jest po uwzględnieniu wielu czynników, w tym stanu zdrowia pacjenta, jego potrzeb, stopnia zaawansowania zmian oraz ogólnych wskazań/przeciwwskazań do ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Stanowi on jeden z popularniejszych sposobów na szybkie i skuteczne usunięcie worków policzkowych. Inne metody polegają na drenażu płynów w tkance skóry. Należy też podkreślić, że metodą usunięcia Malar Bags nigdy nie jest blefaroplastyka, czyli korekta powiek dolnych – stosowana jest ona w całkowicie innych przypadkach!
Chirurgiczny zabieg na Malar Bags
Do zabiegu chirurgicznego na Malar Bags kwalifikowani są pacjenci z zaawansowanymi zmianami malarowymi, w tym tymi typu Festoon. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do 120 minut. Podczas zabiegu usuwania Malar Bags wykonuje się nacięcie ok 1,5 cm, które następnie jest zszywane szwem śródskórnym, aby zminimalizować widoczność blizny. W przypadku zmiany Festoon ważne jest też usunięcie nadmiaru skóry i zwiotczałego mięśnia: wtedy długość cięcia jest większa i dochodzi nawet do 6-8 cm. O szczegóły warto pytać chirurgów plastycznych, którzy operują w Medicine Clinic w Józefowie.
Niechirurgiczna redukcja Malar Bags
Niechirurgiczna redukcja Malar Bags również dostępna jest w ofercie Medicine Clinic. W takich miejscach wykonywane są specjalistyczne serie zabiegów tropokolagenem, które łączone są z terapią opartą o fale radiowe RF lub laser frakcyjny CO2. Efekty są bardzo satysfakcjonujące zwłaszcza w początkowych stadiach Malar Bags. Zabiegi tropokolagenem nie tylko usuwają worki policzkowe, ale stymulują skórę – staje się ona bardziej elastyczna, zapobiegając nawrotowi problemu!
Usuwanie Malar Bags: rekonwalescencja po zabiegu
Jeśli chodzi o rekonwalescencję, w obu wymienionych przypadkach ważne jest unikanie forsownych czynności, takich jak ćwiczenia i podnoszenie ciężarów, aż do zakończenia procesu gojenia się skóry. Podczas konsultacji chirurg wyznaczy również najlepszą dla pacjenta metodę opieki pooperacyjnej, dopasowaną do stanu zdrowia, uwarunkowań anatomicznych, rodzaju cery oraz w zależności od wybranej metody leczenia. Warto wiedzieć, że chirurgiczne usuwanie Malar Bags wymaga przed całym leczeniem wykonanie u pacjenta podstawowych badań – podobnych jak przed innymi operacjami w znieczuleniu miejscowym.