Witamina C na twarz – jak działa? Laboratorium Dr Ambroziak
Witamina C na twarz – jak stosować, efekty, działanie
Witamina C, zwana także witaminą młodości, to nieodłączny składnik codziennej diety, który można znaleźć w wielu warzywach i owocach. Dobroczynne właściwości witaminy C dostrzeżono także w jej pochodnych tak często wykorzystywanych do produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy. Jak więc rozpoznać niedobory witaminy C i określić, czy skóra potrzebuje wzmocnienia kosmetykami na bazie tejże witaminy, jak działa witamina C na cerę, i jak ją stosować w codziennej pielęgnacji?
Niedobory witaminy C – czym się charakteryzują?
Witamina C odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Poza wzmacnianiem układu odpornościowego witamina ta odpowiedzialna jest także za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Witamina C może pobudzać produkcję kolagenu – białka łączącego ze sobą komórki, będącego podstawowym budulcem m.in. naczyń krwionośnych, tkanek skóry, czy włosów.
W momencie wystąpienia w organizmie niedoboru witaminy C, na twarzy można dostrzec zmiany, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z wyglądem zmęczonej osoby. Wiotka, nienapięta skóra, szary odcień, liczne przebarwienia i mocno widoczne naczynia krwionośne to podstawowe objawy deficytu witaminy C.
W przypadku dostrzeżenia na cerze niepokojących zmian, przede wszystkim należy skonsultować się z dermatologiem, który zleci odpowiednie badania i pomoże w znalezieniu przyczyny niedoborów. Ponadto warto do diety wprowadzić owoce i warzywa zawierające witaminę C, a urozmaicenie codziennej pielęgnacji w kosmetyki zawierające pochodne witaminy C może pomóc w osiągnięciu zdrowej, promiennej cery.
Właściwości i działanie kosmetyków z witaminą C – efekty stosowania
Kosmetyki, które zawierają w swoim składzie witaminę C i jej pochodne mogą spowalniać procesy starzenia się tkanek, których skutkiem zwykle jest wystąpienie licznych zmarszczek i ogólne zmniejszenie napięcia skóry twarzy. Jak wcześniej wspomniano, witamina C może wzmacniać syntezę kolagenu (tworzenie się białka), co pomaga zachować młodą skórę, niwelując ewentualne pojawianie się popękanych naczynek.
Warto podkreślić, że stosowanie witaminy C na twarz może pobudzić produkcję melaniny – pigmentów, odpowiedzialnych za prawidłowy kolor cery. Wówczas kosmetyki z witaminą C mogą wspomóc wyrównywanie kolorytu twarzy, rozjaśniając przebarwienia i niwelując szary odcień, tym samym przywracając cerze zdrowy i promienny wygląd.
Jeśli jesteś zainteresowany skutecznym kremem nawilżającym, który zawiera właśnie te korzystne właściwości witaminy C, zdecydowanie polecam Light Face Cream dostępny na stronie Dr Ambroziak: https://drambroziak.com/p/light-face-cream-krem-nawilzajacy-na-dzien/
W jakich kosmetykach występuje witamina C?
Kosmetyki zawierające składnik aktywny (substancję, która może wykazywać określone działanie na skórę) w postaci witaminy C lub jej pochodnych zwykle polecane są osobom zmagającym się z utratą jędrności cery i występowaniem licznych przebarwień. Z tych też względów preparaty zwykle stosowane są przez osoby z cerą dojrzałą, skłonną do wiotczenia i szarzenia.
Do najczęściej wybieranych możemy zaliczyć serum z witaminą C oraz kremy do codziennego stosowania. Warto podkreślić, że dostępne na rynku kosmetyki z witaminą C zwykle wzbogacane są dodatkowymi składnikami, aby zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia pożądanych efektów. Zwykle preparaty te zawierają także substancje nawilżające i zmniejszające ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, a także substancje tworzące na skórze swego rodzaju ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Witamina C i jej formy
Choć nazwy pochodnych witaminy C są na pierwszy rzut oka skomplikowane, warto mieć je pod ręką przy wyborze odpowiedniego preparatu do codziennego stosowania. Czytając skład produktu, zdecydowanie łatwiej będzie dobrać kosmetyk do potrzeb skóry twarzy. Witamina C występuje pod nazwami:
- Kwas L-askorbinowy (znany jako Ascorbic Acid) – czysta witamina C;
- Palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate) – jest pochodną witaminy C rozpuszczalną w tłuszczach, przy kontakcie z tkankami skóry szybko przekształca się w czystą witaminę C;
- Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) – pochodna witaminy C w połączeniu z glukozą;
- Tetraizopalmitynian askorbylu (Tet (Ascorbyl Tetraisopalmitate)) – pochodna o najmocniejszym działaniu;
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate) – pochodna stosowana w kosmetykach dla skóry wrażliwej;
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phospate) – pochodna stosowana w kosmetykach przeznaczonych dla cery wrażliwej i trądzikowej;
- 3-O Etylowy kwas askorbinowy (3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – pochodna zwykle wykorzystywana w kosmetykach w dużym stężeniu ze względu na małe prawdopodobieństwo podrażnienia cery.
Która forma witaminy C jest najskuteczniejsza?
Spośród wszystkich pochodnych witaminy C na szczególne wyróżnienie zasługuje Tetraizopalmitynian askorbylu. To pochodna, która według ekspertów wykazuje najsilniejsze zdolności przyswajania, a dzięki swojej olejowej budowie może przeniknąć w głębsze warstwy skóry w porównaniu do innych form witaminy C. Najczęściej występuje w stężeniu 2%, traktowanym za najodpowiedniejsze przy codziennej pielęgnacji.
Jak stosować witaminę C do twarzy?
Stosowanie witaminy C należy przede wszystkim uzgodnić z dermatologiem, który pomoże w dobraniu odpowiednich preparatów. W przypadku serum z witaminą C zwykle zaleca się stosowanie codziennie wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy. Po nałożeniu preparatu warto go delikatnie wklepać, aby lepiej się wchłonął. Wybierając krem z witaminą C, zaleca się stosowanie codziennie rano, również po uprzednim oczyszczeniu cery. Po aplikacji kremu należy pamiętać, aby unikać natychmiastowej bezpośredniej ekspozycji na słońce, co mogłoby wywołać podrażnienia.
Przeciwwskazania do stosowania witaminy C
Przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków zawierających witaminę C jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników znajdujących się w wybranym preparacie. Ważne jest więc, aby przed zakupem kosmetyku dokładnie przeczytać jego skład i ocenić, czy zawarte w nim substancje będą odpowiednie dla skóry. W przypadku niejasnych informacji warto skonsultować swój wybór z dermatologiem.
Jak przechowywać kosmetyki z witaminą C?
Witamina C i jej pochodne nie są zbyt odporne na działanie światła i wysokiej temperatury. Kosmetyki zawierające składniki aktywne mogą pod wpływem światła tracić swoje właściwości, a wysoka temperatura sprzyja rozwojowi bakterii. To dlatego zaleca się przechowywanie preparatów w ciemnym i chłodnym miejscu. Ponadto należy zadbać o to, aby kosmetyki po otwarciu zostały szczelnie zamknięte, gdyż w kontakcie z powietrzem może dochodzić do reakcji utleniania, która z kolei powoduje wysychanie preparatów i zmianę ich zabarwienia.
Podsumowanie
Witamina C i jej pochodne stosowane przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy to składniki, które mogą wykazywać się dobroczynnym działaniem na cerę. Poza przywracaniem skórze naturalnego koloru witamina C może przyczynić się do poprawienia jędrności cery i zapobiegania szybszemu starzeniu się tkanek. Przed wyborem preparatu do codziennego stosowania warto wcześniej skonsultować się z dermatologiem w celu oceny wyglądu skóry. Ponadto nie należy zapominać o stosowaniu witaminy C od wewnątrz – można ją znaleźć w wielu warzywach i owocach.