Nareszcie nadeszła tak bardzo wyczekiwana pora roku – wiosna. To nie tylko okres budzenia się przyrody do życia, ale także czas, w którym panie powracają do chodzenia w pięknym i wysokich szpilkach. Niestety, wiele kobiet boryka się z problemem, jakim są pęcherze. Tej nieprzyjemnej dolegliwości można szybko się pozbyć, wystarczy jedynie zastosować kilka sprawdzonych porad.
Jak powstają pęcherze?
Aby wiedzieć, jak zapobiec nawrotom pęcherzy, należy poznać dokładną przyczynę ich powstawania. Istnieją ich dwa typy: pęcherzyki o średnicy do 5mm i większe. Powstają one najczęściej skutek otarcia i ucisku skóry o krawędź buta, oddzielając naskórek od głębszych warstw skóry. Pojawiają się najczęściej w okolicach palców i na piętach. Niektóre z nich wypełniają się płynem i mogą bardzo boleć, inne zaś stosunkowo szybko się wchłaniają i znikają. Bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie przekłuwać powstałego bąbelka, ponieważ można dopuścić do zakażenia. Pęcherze są uszkodzeniem mechanicznym, które nieleczone mogą prowadzić do powstania uciążliwych odcisków, nagniotków i modzeli.
Jak leczyć?
Jak już było wspomniane, pęcherzy nie wolno przekłuwać. Jeśli są dość małe, ich średnica nie przekracza 5 milimetrów, to należy sięgnąć po plastry przeciw pęcherzom, np. firmy Compeed. Ich działanie polega na wchłonięciu płynu oraz złagodzeniu bólu dzięki „otuleniu” zakończeń nerwowych. Unikalna technologia hydrokoloidowa sprawia, iż skóra zostaje głęboko nawilżona. Na rynku można kupić plastry o różnorodnej wielkości o przeznaczeniu: kojące plastry na pęcherze z Aloe Vera, wąskie plasterki dla trudno dostępnych miejsc, a także z opcją Extreme, która zwiększa przyczepność o 25% w stosunku do tradycyjnych plastrów. Ich stosowanie jest bardzo proste: plastrów nie trzeba rozgrzewać, wystarczy na oczyszczone miejsce delikatnie przykleić plasterek i pozostawić do momentu, aż sam nie zacznie się odklejać. Compeed sztyft przeciw pęcherzom pozwala chronić stopy w „otwartym” obuwiu (z widocznym noskiem lub odsłoniętym fragmentem pięty). Już kilka aplikacji preparatu pozwala prewencyjnie chronić skórę przed powstaniem pęcherzy.
Jak zapobiegać pęcherzykom?
Lepiej dmuchać na zimne, dlatego też warto wcześniej zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów chroniących stopy przed pęcherzami:
- należy pod ręką mieć zawsze opakowanie plastrów przeciw pęcherzom; są one małe i dyskretne, a w razie konieczności można po nie sięgnąć;
- w okolicach pięty należy umieścić, tzw. zapiętkę, czyli niewielką naklejkę korkową, która chroni przed obtarciami;
- warto nosić krótkie skarpetki akrylowe lub specjalne wkładki do butów;
- obuwie należy systematycznie posypywać pudrem, który niweluje ryzyko obtarcia;
- jak tylko sytuacja pozwala, należy dyskretnie ściągać buty na kilka minut i pozwolić stopom oddychać.
Jeśli problem pęcherzy nadal nawraca, to warto udać się do dermatologa.