Gdy tylko poczujemy na skórze pierwsze promienie wiosennego słońca, mamy ochotę powrócić do aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Nic tak nie dodaje energii jak zbliżająca się wizja ciepłych i dłuższych dni. Niestety bez odpowiedniego przygotowania do ćwiczeń, takich jak bieganie, jazda na rolkach czy rowerze, możemy doznać bolesnych kontuzji, które pozbawią nas tych przyjemności. Co zrobić, aby temu zapobiec i jak leczyć urazy, gdy już do nich dojdzie?
Przygotuj ciało na wysiłek fizyczny
Długa zima może przyczynić się do osłabienia organizmu. W tym czasie częściej chorujemy, co negatywnie wpływa na nasz układ immunologiczny. Ponadto mróz, śnieg, wiatr czy deszcz skutecznie zniechęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Przez to tracimy formę, więcej czasu spędzamy na kanapie i zwyczajnie ograniczamy aktywność. Pierwsze promienie słońca budzą w nas ochotę na przejażdżkę na rowerze lub jogging. Aby nie dać się kontuzjom i nie zamienić wiosennej przyjemności w bolesną historię ze stabilizatorem w tle, warto odpowiednio przygotować się na wysiłek fizyczny.
Przede wszystkim nie trzeba zmuszać się do aktywności na powietrzu. Gdy pogoda nam nie sprzyja, można zwyczajnie kilka razy w tygodniu udać się na basen, zajęcia fitness, siłownię lub pograć w siatkówkę na hali sportowej. Dla osób, które nie chcą wychodzić z domu po całym dniu spędzonym w pracy, dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia np. na macie lub rowerku stacjonarnym. Nie ma wymówek! Ruch bardzo korzystnie działa nie tylko na nasze ciało, ale i umysł.
Co robić, by uniknąć urazów i stłuczeń?
Po pierwsze rozgrzewka. Niezależnie czy chcemy pojeździć rekreacyjnie na rowerze, łapiąc pierwsze promienie słońca, czy mamy zamiar przebiec kilkanaście kilometrów, należy przeprowadzić krótką rozgrzewkę. Nie zajmuje ona wiele czasu, a dzięki niej możemy uniknąć kontuzji, które mogą uziemić nas w domu na dłużej. Wystarczy tylko rozgrzać mięśnie, zrobić kilka skłonów, wymachów ramion oraz pobiegać chwilę w miejscu, aby pobudzić krążenie. W tym przypadku nie liczy się ilość, ale jakość. Ćwiczenia powinny być wykonywane dokładnie. Szczególnie przed bieganiem należy zwrócić uwagę na okolice kolan, łydek i kostek. Warto również przed ćwiczeniami stosować kremy i maści rozgrzewające o działaniu miejscowym, które zwiększają efektywność ćwiczeń i zmniejszają ryzyko urazu.
Zdarza się, że podczas biegania czy jazdy na rowerze po dłuższej przerwie pojawia się ból. Wówczas należy skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. Nieleczone urazy, które dają o sobie znać od czasu do czasu, mogą w przyszłości zmniejszyć zakres ruchów, a nawet utrudnić chodzenie. Prawdopodobieństwo doznania kontuzji może zminimalizować dobrze dobrane obuwie. Należy pamiętać, że amortyzacja nie tylko jest lepsza dla stawów, ale również dla kręgosłupa. Stopa musi przylegać do obuwia, w przeciwnym wypadku może grozić nam skręcenie kostki.
Jak radzić sobie z kontuzjami?
Niestety zdarza się, że mimo odpowiedniego przygotowania doznamy kontuzji czy zwyczajnie stłuczemy sobie kolano. Warto wówczas od razu schłodzić miejsce urazu za pomocą lodu lub produktów chłodzących np. DIP Rilif Żel. Jednak po 3 dniach od nieprzyjemnego zdarzenia, kiedy tkanki zaczynają się goić i chcemy szybko wrócić do formy, dobrym rozwiązaniem jest terapia ciepłem. Jedną z wygodnych i skutecznych form leczenia jest stosowanie kremu rozgrzewającego, na przykład DIP HOT. Dzięki rozgrzewającym właściwościom tego typu preparaty zwiększają przepływ krwi przez tkanki, a co za tym idzie – przynoszą ulgę w bólu po skręceniach, stłuczeniach i wszelkich urazach po treningu.
Każdy, kto lubi aktywnie spędzać czas wie, że kontuzje bywają nieuniknione. Aby zminimalizować ryzyko, należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu ciała na wysiłek. Jeśli jednak do urazu już dojdzie – dobrze jest mieć sprawdzony sposób na szybki powrót do formy!
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Hot i DIP Rilif
DIP/LINIA8/Art_Spon/19/04/001
Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony – krem, 1 gram kremu zawiera: 128 mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]