Po kilku zimowych, chłodnych i pozbawionych dostatecznej ilości światła słonecznego miesiącach, wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje pierwszych objawów wiosny. Coraz dłuższe, jaśniejsze i cieplejsze dni, rozkwitające pąki na liściach, zieleniejące się trawniki i drzewa napawają radością i optymizmem. Niestety, dla alergików uczulonych na pyłki roślin, zmiana pory roku przynosi także nasilenie uciążliwych objawów alergii.
Alergia na pyłki roślin – jak się objawia i co ją wywołuje?
Alergia na pyłki roślin, podobnie jak inne rodzaje alergii np. na sierść zwierząt czy pokarmowa, wywołuje częste kichanie, swędzenie i alergiczny nieżyt nosa oraz łzawienie, pieczenie i zaczerwienie oczu. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych mogą pojawić się także napady kaszlu, duszności, trudności ze złapaniem oddechu. Alergenem, czyli czynnikiem uczulającym, są w tym przypadku pyłki drzew, trawy i chwastów. Pyłki są małe, lekkie i suche, więc mogą przemieszczać się wraz z wiatrem na duże odległości, a ich stężenie w powietrzu może zmieniać się z dnia na dzień.
Porady dla alergików uczulonych na pyłki roślin
Co zrobić, aby pomimo choroby, cieszyć się wiosną, pięknem budzącej się do życia po zimie przyrody i nadchodzącym latem? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą złagodzić objawy alergii.
- Prognozy dla alergików i specjalna aplikacja w telefonie
W sezonie wiosenno-letnim warto na bieżąco sprawdzać prognozy pogody dla alergików. Dla posiadaczy smartfonów, szybkim i wygodnym rozwiązaniem będzie instalacja specjalnej aplikacji mobilnej która umożliwia bieżące sprawdzenia prognoz pylenia w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Aplikacja jest także wzbogacona o informacje i porady, kalendarz pylenia oraz opis najczęstszych alergenów występujących w Polsce.
- Przyjmowanie leków zmniejszających objawy alergii
W łagodzeniu objawów alergii na pyłki roślin skuteczne będą leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Claritine® Allergy. Preparat ten, dzięki zawartości substancji czynnej loratadyny, zmniejszają dokuczliwe objawy uczulenia takie jak: kichanie, wyciek
z nosa, świąd i pieczenie oczu oraz reakcje skórne. Skuteczne leki przeciwhistaminowe, działają już w ciągu trzydziestu minut od przyjęcia i nie powodują senności. Jedna tabletka przynosi ulgę w objawach alergii przez dwanaście godzin.
- Unikanie ekspozycji na zewnątrz, okulary i maseczki
Nie zawsze można zostać w domu, ale warto unikać aktywności na zewnątrz nad ranem, gdy stężenie pyłków jest najwyższe, omijać z daleka parki czy kwiaciarnie, a także nie spędzać letnich weekendów czy wakacji w rejonach, w których pylą szczególnie szkodliwe alergeny. Warto zakładać okulary przeciwsłoneczne, które częściowo ochronią oczy przed alergenami,
a w okresie nasilonego pylenia, nosić specjalną maseczkę.
- Prysznic i zmiana ubrania po przyjściu do domu
Zmiana ubrania, szczególnie jego wierzchniej warstwy, na której osiadły pyłki, i szybka kąpiel po powrocie do domu, także mogą okazać się pomocne.
- Mniej pyłków w domu i w samochodzie
Aby zmniejszyć ilość pyłków w domu i samochodzie należy podróżować z zamkniętymi oknami w aucie, korzystać z klimatyzacji bądź oczyszczaczy powietrza, nie wietrzyć mieszkania w okresie największego pylenia. Regularnie sprzątać, unikać dywanów i innych tekstyliów, w których gromadzą się pyłki.