Wiosna jest czasem wyjątkowo trudnym dla alergików, pojawiają się pierwsze objawy świadczące o uczuleniu na pyłki roślin. Schorzenie jest bardzo uciążliwe, ponieważ osoby borykające się z nim bardzo często są również uczulone na roztocza kurzu domowego, pleśnie czy alergeny kota i psa.
Alergia, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu na występujące w otoczeniu alergeny, została uznana za chorobę cywilizacyjną, w samej Polsce cierpi na nią prawie 15 mln osób. Dosyć łatwo stwierdzić objawy typowe dla alergii, ponieważ symptomy są powtarzalne w określonych sytuacjach, np. kichanie podczas sprzątania, nagła duszność podczas głaskania kota, katar, kichanie, łzawienie oczu czy wysypka w okresie pylenia konkretnych drzew, traw czy chwastów. Nie należy lekceważyć żadnego z tych objawów, ponieważ bardzo łatwo schorzenie dróg oddechowych może prowadzić do astmy i najgorszej reakcji organizmu, mianowicie do wstrząsu anafilaktycznego – czyli gwałtownego spadku ciśnienia, problemów z oddychaniem a nawet zatrzymania akcji serca.
TESTY NA OBECNOŚĆ ALERGII
Samo zdiagnozowanie alergii, jest trudne, ponieważ jest mnóstwo alergenów, na które organizm może reagować, i w związku z tym wyodrębnienie czynnika wywołującego reakcje alergiczne jest czasochłonne. Obecnie najpopularniejszą metodą wykrywania alergii są testy skórne. W miejscu nakłutego przedramienia (lub plecach) umieszcza się kroplę roztworu zawierającego konkretny alergen. Wynik odczytuje się po 15-20 minutach. Jeśli pacjent jest uczulony na zaaplikowany alergen, to na jego skórze pojawia się zaczerwienienie wokół nakłucia i bąbel skórny.
LECZENIE
Przede wszystkim alergii nie da się wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy. W zależności od stopnia nasilenia alergii lekarstwa należy przyjmować okresowo bądź na stałe. Wśród leków na alergię najczęściej spotykane są te, które aplikuje się na skórę, do nosa lub worka spojówkowego lub doustnie w postaci tabletek. Jeśli takie leczenie nie przynosi rezultatów, lekarz może zalecić odczulanie, czyli aplikowanie alergenu, który wywołuje alergię. Odczulanie w formie zastrzyku lub tabletki trwa około 5 lat, i też nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, a jedynie do złagodzenia objawów i umożliwienia normalnego funkcjonowania.
JAK UNIKAĆ ALERGENÓW
W przypadku uczulenia na roztocza kurzu niewskazane są przedmioty, na których w dużych ilościach gromadzi się kurz, a więc: kotary, ciężkie firany, suche kwiaty, tapicerowane meble, dywany, wiklina. Odkurzając należy pamiętać o zainstalowaniu w odkurzaczu filtru HEPA, który oczyszcza powietrze z drobnoustrojów. Pokoje powinny być codziennie wietrzone, a pościel prana raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 st. C. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach (ok. 22 st. C) oraz wilgotności powietrza (ok. 45%). Gdy stężenie pyłków jest wysokie, należy unikać spacerów, ale jeśli już się na nie zdecydujemy to koniecznie należy założyć okulary przeciwsłoneczne, aby chronić spojówki, a po powrocie wziąć kąpiel i zmienić ubranie. Podczas sprzątania należy używać gumowych rękawiczek, a sprzęty lub meble należy wycierać wilgotnymi ściereczkami. W sytuacji uczulenia na pleśnie koniecznie trzeba zrezygnować z nawilżaczy powietrza i roślin wymagających częstego podlewania. Owoce i warzywa należy przechowywać w lodówce, aby uniknąć pojawienia się na nich pleśni.
W większości polskich miast prowadzone są pomiary stężenia pyłków roślin. Są one aktualizowane i podawane do publicznej wiadomości, warto więc być z nimi na bieżąco.