Mając do wyboru plecak za 100 zł a za 400 zł, większość rodziców natychmiast wybiera tańszy. Tymczasem w tym przypadku nie zawsze „mniej znaczy więcej”. Po pierwsze, gorszy jakościowo model może i kosztuje mniej, ale będzie służył krócej. I nie jest to kwestia wyłącznie słabszego wykonania czy dobranych materiałów – jego główny posiadacz po prostu nie będzie o niego tak dbał, jak dbałby o wymarzony plecak. Po drugie, sztywny i umiarkowanie wygodny tornister może i sprawdzi przez rok na zajęciach szkolnych, ale niekoniecznie na krótkich, szkolnych wycieczkach albo na treningach czy pozalekcyjnych zajęciach sportowych. Można zainwestować w zakup kolejnej torby sportowej lub małej walizki… albo wybrać jeden porządny, wielofunkcyjny plecak (np. Coocazoo model SOLID), który okaże się na dłuższą metę strzałem w dziesiątkę.
Moda, wyrażanie siebie i czas dojrzewania
Choć dla rodziców liczy się głównie aspekt finansowy i praktyczny, to młody, dorastający człowiek widzi zakup plecaka trochę inaczej. Z jednej strony chciałby się pozytywnie wyróżnić na tle kolegów i koleżanek (albo przeciwnie, wpasować w tłum, posiadając to samo, co inni) i wyrazić siebie np. demonstrując na nim logo ulubionego klubu piłkarskiego lub stawiając na modny design, który spodoba się koleżankom. Najwyższą nagrodą w grupie rówieśniczej może być pytanie… gdzie można dostać taki plecak. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie chcieliby widzieć, że inni noszą identyczną torbę jak oni. Ryzyko „zdublowania” z kimś innym z klasy jest mniejsze np. w przypadku marki Coocazoo, która umożliwia dostosowanie wersji kolorystycznej plecaka oraz indywidualnego doboru dodatków do własnych potrzeb. Co więcej, w razie zgubienia, ich uszkodzenia lub gdy zwyczajnie znudzą się obecne kolory dodatków, można je spokojnie dokupić w nowej odsłonie. Do wyboru jest aż szesnaście kolorów!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wielofunkcyjnego plecaka?
Po pierwsze, usztywnienie. Im bardziej usztywniony plecak, tym bardziej wygodny i zdrowszy dla kręgosłupa do noszenia, ponieważ wówczas ciężar załadowanej torby rozkłada się na całą powierzchnię pleców, a nie tylko na wybrany ich fragment. Po drugie, wytrzymałość i nieprzemakalność – tylko plecak, który zniesie zarówno ciężar wielu książek i zeszytów, a jednocześnie nie przemoknie w deszczu na szkolnej wycieczce, zda egzamin na piątkę! Po trzecie, nie mniej ważna będzie optymalna pojemność plecaka posiadającego praktyczne kieszenie np. na przedmioty, które warto mieć zawsze pod ręką oraz odblaski, które uczynią nam dobrze widocznymi zarówno na drodze jak i leśnej ścieżce. I wreszcie na koniec – szelki. Powinny być dostatecznie szerokie, najlepiej przynajmniej 4 cm, oraz miękkie. Są takie? Świetnie, w takim razie koniec z nieprzyjemnym „wpijaniem” się materiału w ramiona w trakcie noszenia torby!
Zakup odpowiedniego plecaka to ważna sprawa – decyzja o jego ostatecznym wyborze powinna być wspólną decyzją rodzica i dziecka. Obu stronom bowiem zależy, aby był on jak najwygodniejszy, najtrwalszy, a jednocześnie modny i wielofunkcyjny.