Wieloetapowe oczyszczanie twarzy – jakich kosmetyków będziemy potrzebować?
Oczyszczanie jest najważniejszym etapem pielęgnacji. Wieloetapowe oczyszczanie skóry wywodzi się z azjatyckiej filozofii dotyczącej dbania o skórę. Oczyszczanie twarzy to klucz do pięknej, promiennej i zdrowej cery, a więc i lepszego samopoczucia.
Wiele kobiet ogranicza się do użycia jednego kosmetyku myjącego – najczęściej żelu o wodnej bazie. Pozwala to jednak tylko na usunięcie zanieczyszczeń na powierzchni naskórka. Pory natomiast pozostają zatkane, co może prowadzić do powstawania zaskórników i wyprysków. Oczyszczanie dwuetapowe to podstawa właściwej pielęgnacji, bowiem jednoetapowe mycie twarzy zazwyczaj tego nie gwarantuje, oczyszczając skórę tylko powierzchniowo. Prawidłowo wykonany zabieg oczyszczania twarzy to trzy-cztery kolejne kroki, wykonywane po sobie. Obejmuje olejowanie, oczyszczanie właściwe, złuszczanie i tonizowanie. Najlepszym sposobem na domowe oczyszczanie jest systematyczne korzystanie z odpowiednio dobranych do skóry kosmetyków.
Olejowanie czyli proces rozpuszczenia makijażu jest pierwszym etapem skutecznego oczyszczania. Zgodnie z zasadą tłuszcz rozpuszcza się w tłuszczu, oleje usuwają nawet wodoodporny makijaż oraz resztki łoju i brud, który osadza się w ciągu dnia na naszej skórze. Nie wysuszają skóry oraz nie zaburzają równowagi hydrolipidowej, a jednocześnie zapewniają dokładne rozpuszczenie wszelkich zanieczyszczeń. Z takim wstępnym oczyszczaniem doskonale radzą sobie naturalne oleje oraz płyny i mleczka bogate w pęcherzyki liposomowe, które wychwytują i ułatwiają usunięcie wszelkich zanieczyszczeń rozpuszczalnych zarówno w tłuszczach jak i wodzie. Oczyszczanie skóry olejami nie zaburza funkcjonowania naturalnego płaszcza hydro-lipidowego naskórka. Zaletą metody jest również wyeliminowanie ryzyka ściągnięcia, czy podrażnienia skóry. Ponadto oleje pielęgnują skórę i przeciwdziałają jej suchości. Olej powinien być delikatnie wmasowywany w cerę, dzięki czemu skóra ogrzeje się, a pod wpływem ciepła pory otwierają się, a produkt dogłębnie oczyszcza skórę. Po oczyszczaniu twarzy olejem należy delikatnie zetrzeć kosmetyk przy pomocy zwilżonej ciepłą wodą ścierki. Można też zastosować gąbkę konjac. Do pielęgnacji skóry dojrzałej najlepiej stosować oleje o działaniu nawilżającym, regenerującym, antyoksydacyjnym, wygładzającym, natomiast skóra sucha potrzebuje pielęgnacji olejami o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Skóra pozbawiona tłustego pancerza jest gotowa do oczyszczania. Ten zabieg wymaga użycia produktu do mycia twarzy na bazie wody dostosowanego do typu cery. Do wyboru mamy produkty typu: płyn, żel, pianka lub mleczko, które usuwają zanieczyszczenia wodne i wnikają w głębsze warstwy skóry, oczyszczając pory. Płyn pomaga usunąć pozostałości oleju i rozpuszczonych przez niego kosmetyków. Zarówno żel, jak i pianka to wodne roztwory środków powierzchniowo czynnych, które różnią się między sobą konsystencją. Przy użyciu produktu do oczyszczania zaleca się używanie gąbeczek lub specjalnych szczoteczek przeznaczonych do tego typu zabiegów. Możemy używać szczoteczki sonicznej do twarzy. Resztki pianki czy żelu zmywamy wodą, najlepiej chłodną w celu zamknięcia porów i pobudzenia gwarantującego świeżość i promienność.
Złuszczanie jest etapem bardzo ważnym, lecz nieobowiązkowym codziennie. Usuwamy w ten sposób zrogowaciały, martwy naskórek, odkrywamy nową, jasną skórę oraz zwiększamy wchłanianie składników aktywnych. Według azjatyckiej filozofii złuszczanie powinno wykonywać się przed etapem oczyszczenia, w celu rozszerzenia porów i dzięki temu efektywniejszemu usunięciu zanieczyszczeń. Peeling jest zabiegiem, który pozwala pozbyć się martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Skóra po peelingu staje się bardziej gładka, rozjaśniona, promienna. Usunięcie martwych komórek naskórka sprzyja także lepszemu przenikaniu w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kremach. Dobrze dobrany produkt do złuszczania twarzy to podstawa, bowiem zbyt mocny peeling może podrażnić skórę. Do skóry wrażliwej i naczyniowej należy wybierać peeling enzymatyczny, natomiast peelingi ziarniste dedykowane są skórom odpornym, są do zazwyczaj cery tłuste. Peelingi enzymatyczne działają łagodniej niż peelingi z kwasami AHA i nie wymagają tarcia skóry jak peelingi mechaniczne. Peelingi chemiczne na bazie kwasów AHA i BHA sprawdzają się doskonale przy cerze trądzikowej i tłustej.
Tonizowanie przywraca odpowiednie PH skóry oraz jest końcowym, bardzo ważnym etapem codziennego oczyszczania. Warto pamiętać, że alkohol w składzie jest niemile widziany, bowiem powoduje wysuszenie i zaburzenie fizjologicznej bariery naskórkowej. Tonik usuwa zanieczyszczenia i resztki z poprzednich etapów, co ostatecznie przygotowuje skórę do etapu pielęgnacji. Kwaśne pH skóry jest bardzo ważnym parametrem dla prawidłowego działania skóry jako bariery ochronnej zapobiegającej wnikaniu szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego (zanieczyszczenia, pyły, alergeny, drobnoustroje itd.) do wnętrza skóry. Kwaśne pH jest niezbędne również do prawidłowego funkcjonowania mikrobiomu skóry. Tonik dopasowujemy już do typu skóry jaki posiadamy. Możemy wybrać także wariant w formie sprayu, który wystarczy rozpylić na twarzy. Hydrolaty również dobieramy adekwatnie do potrzeb danego typu cery.
Pełny rytuał wieloetapowego oczyszczania warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Peeling jest etapem, którego nie należy wykonywać codziennie, pozostałe etapy należy powtarzać każdego wieczoru. Dobierając kosmetyki do oczyszczania twarzy należy kierować się przede wszystkim potrzebami oraz rodzajem skóry, a także poziomem zanieczyszczenia. Szeroki wybór kosmetyków do wieloetapowego oczyszczania skóry znajdziemy na stronie internetowej www.apo-discounter.pl