Weselne, najmodniejsze kreacje – klasyka czy kolor?

5 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ślub i wesele to niezwykle ważny dzień w życiu niemalże każdej, zakochanej pary. Ogrom wzruszających chwil uzupełnia ekscytacja, spowodowana zabawą, rozmowami z najbliższymi i… możliwością wystąpienia w najpiękniejszej kreacji. W tym dniu – oprócz wsparcia i empatii dla przyszłych małżonków – chcemy wpisać się w standardy uroczystości, wznosząc toast w eleganckim garniturze i uczestnicząc w oczepinach w modnej, eleganckiej sukience. Nic więc dziwnego, że perspektywa stworzenia weselnej kreacji jest jedną z najtrudniejszych – zwłaszcza, że trendy lubią płatać figla, zmieniając się niczym w kalejdoskopie. Jak to w końcu jest – czy granat i biel jest lepszym wyborem niż fuksja i burgund? Co na to mówi modowy savoir-vivre? Co z przesądami, które również dotyczą kolorów?

tort wweselny

Kolorowe przesądy

Świat podzielił się w kwestii weselnych kolorów, a obok trendów znaczenie ma także kultura, wiara i symbolika. Tak oto w Japonii – czerwień, będąca oznaką miłości – zarezerwowana jest wyłącznie dla przyszłej żony. Goście nie mogą więc przywdziewać tego koloru, bowiem w ten sposób “zabierają” siłę, która potrzebna jest podczas ceremonii. Na drugim końcu świata – w Szwecji – bordowy jest symbolem nieszczęścia, pecha i zdrady. Przesąd głosi, że gość, który ubierze czerwoną kreację, chce w ten sposób podkreślić swoje namiętne uczucia do Pana Młodego.

Wśród kontrowersji pojawiła się biel, która w polskich kręgach zarezerwowana jest wyłącznie dla Panny Młodej. Dziś dress-code nieco zelżał, przez co białe kreacje pojawiają się wśród druhen czy najbliższej rodziny. Podobnie zresztą jak czerń, która zwiastować miała nieszczęście, żałobę i rychły rozwód. Na nic zdawały się argumenty o kreacjach z lat dwudziestych XX wieku, kiedy do czerń pojawiała się w magazynach Vogue. Dopiero w ostatnim dziesięcioleciu upadł mit o pechowych, ciemnych kolorach.

Klasyka vs. kolor

Wspomniana już biel pojawiła się pierwszy raz za czasów Królowej Wiktorii. Kontrowersyjna władczyni zaproponowała w ten sposób alternatywę dla czerni, zdumiewając niemalże wszystkich gości. Od tamtego czasu biel zarezerwowana była wyłącznie dla przyszłej Małżonki, podkreślając w ten sposób duchowe uniesienie, istotną rolę podczas ceremonii i czystość, którą miała zachować. Chrześcijańskie zwyczaje przypisują bieli niewinność i naturalność, co szło w parze z kolorem aniołów i całego duchowieństwa.

Ze względu więc na skojarzenia – biel i czerń była wykreślona z weselnej palety barw. Naturalnym więc było, że goście przywdziewali kolorowe kreacje, bazując głównie na zieleni, granacie czy purpurze. Im mniej klasycznych kolorów gościło w ich stylizacjach, tym większy hołd oddawali zakochanej parze. Przekonanie to spotęgowało fakt, iż Coco Chanel, tworząc słynną little black dress, kierowała się żałobą i smutkiem, po stracie swojego ukochanego, który zginął tragicznie w wypadku.

Współcześnie branża fashion i branża ślubna przeszła prawdziwą transformację, przez co skojarzenia te nie są już tak jednoznaczne. Przełamanie tych konwenansów pozwoliło nam wrócić do klasycznych barw – nie tylko bieli i czerni, ale także karmelu, beżu czy granatu.

Tak oto nadal niezwykle popularne są pastelowe i wzorzyste garsonki w stylu Jackie Kennedy, coraz chętniej wybieramy eleganckie sukienki na wesele z ciekawym printem lub asymetrycznym cięciem i wdzięcznie inspirujemy się karnawałowymi kreacjami z pokazów Versace czy Dior. Nie boimy się też łączyć sukienek do pracy z bogatymi dodatkami, powielając w ten sposób propozycje z katalogów największych domów mody. Wśród zdecydowanie najmodniejszych barw znajdziesz więc zarówno odważne żółcie, purpurę czy pomarańcz, ale także stonowaną klasykę – odcienie beżowe, wpisujące się w trend Safari i nieśmiertelną czerń.

 

 

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Witamina C
Witaminę C znaleźć można m.in. w dzikiej róży, natce pietruszki, cytrynie, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach,...
Nawracające zapalenie dróg moczowyc…
W przypadku nawracającego i częstego zapalenia warto stosować profilaktycznie żurawinę w tabletkach oraz...
Alergia na pleśń
Osobom uczulonym na pleśń zaleca się oczyszczacze powietrza. To bardzo skuteczne narzędzie...
samobadanie piersi
Samobadanie warto robić regularnie, dzięki czemu wyczujemy ewentualną różnicę między badaniami. Badamy...