Wegańskie dania jednogarnkowe – 3 super przepisy!
Dania jednogarnkowe to szybki i prosty sposób na posiłek dla osób zabieganych. Szukając pomysłu na zdrowy i szybki obiad często skupiamy się na tym, aby było w nim jak najmniej składników. Nie trzeba ograniczać się, by spędzić w kuchni mało czasu, a przygotowane danie zadawalało nasze kubki smakowe. Dania jednogarnkowe mogą być zróżnicowane pod względem składników wedle naszych preferencji. Największą zaletą potraw tego typu jest to, że do ich wykonania jak sama nazwa wskazuje potrzebujemy jednego garnka lub patelni. Zaoszczędzamy w ten sposób czas spędzony na sprzątaniu.
Kolejnym plusem jest możliwość eksperymentowania. Do tego rodzaju posiłków możemy dodać składniki, które na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie. Stanowi to okazję do poznania nowych smaków, ale także można wykorzystać produkty, których termin ważności dobiega końca. Podsumowując posiłki jednogarnkowe mogą być podróżą w nieznane nam dotąd smaki, są tanie, pożywne i zdrowe. W zależności od pojemności naczynia porcje można rozdzielić na kilka dni. Oto kilka propozycji łatwych i szybkich w przygotowaniu dań jednogarnkowych:
Curry dyniowe z ciecierzycą
Składniki na 3 porcje:
Dynia – około 3-4 garście pokrojonej dyni (500 g)
Ziemniaki – 5 średnich sztuk (400 g)
Woda- 1,5 –2 szklanki
Cebula – 1 szt. (100 g)
Czosnek – 2 ząbki (10 g)
Mleczko kokosowe – 2/3 puszki
Przecier pomidorowy – 6 łyżek
Ciecierzyca (ugotowana lub z puszki) -(200-240 g)
Przyprawy: Dużo curry, słodkiej i wędzonej papryki, bazylia, zioła prowansalskie.
Wykonanie:
Kroimy dynię i ziemniaki w kostkę, następnie kroimy drobno czosnek i cebulę. Wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy do momentu, gdy warzywa zmiękną (jeśli jest dużo wody, to należy trochę jej odlać – curry ma być gęste, dzięki temu będzie bardziej sycące). Dodajemy resztkę składników i gotujemy jeszcze kilka minut. Curry gotowe!
Spaghetti z tofu
Składniki:
Makaron spaghetti (najlepiej pełnoziarnisty) – 80 g
Tofu wędzone – ok 1/2 kostki (100 g) lub naturalne (dla wyrazistego smaku można wcześniej zamarynować je w sosie sojowym z dodatkiem papryki wędzonej lub słodkiej.
Pomidorki koktajlowe – ok 7-8 szt. (150 g)
Cebula – 1/3 szt. (30 g)
Oliwki czarne – ok 10 szt. (25 g)
Bazylia świeża – kilka listków (10 g)
Rukola – kilka listków
Olej rzepakowy – 1 łyżeczka (5 g)
1,5 szklanki wody
Przyprawy: sól, pieprz, czosnek granulowany, oregano, zioła prowansalskie, płatki drożdżowe.
Sposób wykonania:
Kroimy cebulę oraz tofu w kostkę. Dodajemy przyprawy, mieszamy. Wrzucamy na rozgrzaną patelnię z dodatkiem kilku kropel oleju. Podpiekamy na złoty kolor. Dodajemy pomidorki koktajlowe. Składniki zalewamy około 1,5 szklanki wody. Wrzucamy makaron. W razie potrzeby dolewamy wody. Gotujemy aż makaron zmięknie. Danie dekorujemy kilkoma listkami bazylii oraz rukoli.
Kaszotto jaglane z jarmużem i pomidorami
Składniki:
Na jedną porcję potrzebujemy:
Kasza jaglana (sucha) – 4-5 łyżek (70 g)
Mleczko kokosowe – 5-6 łyżek (60 g)
Pomidorki koktajlowe – 2 duże sztuki (170 g)
Jarmuż- 1 garść (20 g)
Czosnek – 1 ząbek (4 g)
Fasola biała (gotowana lub z puszki) – 5 łyżek (100 g)
Przyprawy: pieprz, sól, oregano, majeranek, bazylia, papryka ostra i wędzona.
Wykonanie:
Na głęboką patelnie lub do garnka wsypujemy suchą kaszę jaglaną, pokrojony czosnek i pomidory. Dodajemy przyprawy. Zalewamy to mleczkiem kokosowym. Dodajemy około 1,5 szklanki wody. Całość mieszamy co kilka minut. Gotujemy aż kasza zmięknie w razie potrzeby dolewając wody. Na koniec gotowania dodajemy stopniowo fasolę. W razie potrzeby doprawiamy (wedle uznania).