„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – recenzja

16 marca 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Anna Czerwińska-Rydel: „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – seria: „Mistrzowie wyobraźni”

To ciekawa propozycja dla młodych ludzi, zafascynowanych tajemnicami, które skrywa w sobie horyzont nieba. Otrzymujemy tu fascynującą dźwiękowa biografię wybitnego, choć nieco zapomnianego astronoma Jana Heweliusza, żyjącego w XVII wieku.

Na dwóch płytach, pięknie wydanych w stylowej obwolucie, zostały zawarte najważniejsze szczegóły z życia tego nieprzeciętnego badacza sfer niebieskich, pochodzącego z Gdańska, z szanowanej rodziny piwowarów. Już w dzieciństwie Jan zdradzał naukowe zainteresowania, czym wyróżniał się spośród rówieśników i budził obawy w rodzicach, że zostanie „magikiem”. Marzył wówczas m.in. o tym, by wejść p drabinie na księżyc. Jego studia w Królewcu, podróż po Europie i upór w dążeniu do wiedzy sprawiły, że wreszcie zgłębił tajniki astronomii, a jego odkrycia zostały docenione przez samego króla Jana Kazimierza.

Nie zostały też pominięte szczegóły z jego życia osobistego – wielka miłość do Katarzyny i długoletnie małżeństwo z nią. Poznajemy więc nie tylko wielkiego naukowca, ale też zwykłego człowieka, przeżywającego radości i dramaty takie same jak wielu z nas. Tłem dla opisywanych wydarzeń sprzed wieków jest niepowtarzalny urok Wolnego Miasta Gdańska, które wydało tak znakomitego naukowca, znanego i uznanego jako autorytet w dziedzinie astronomii w całej Europie.

O atrakcyjności tego wydawnictwa decyduje również fakt, że tekst czyta wybitny aktor Jan Englert, a odpowiedni podkład muzyczny współgra z atmosferą całej opowieści. Załączony „Słownik astronoma” jest znakomitym uzupełnieniem całości – pozwala bowiem zrozumieć młodym słuchaczom przekaz dźwiękowy. Poza objaśnieniem fachowych terminów związanych z kosmosem, zawiera też ilustracje obrazujące zawiłości astronomii – nauki, która odpowiada na pytania nurtujące ludzkość od wieków. Poznajemy tu również innych wybitnych astronomów wszechczasów, m.in. Ptolemeusza, Galileusza czy żyjącego współcześnie Aleksandra Wolszczana – odkrywcę pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.

Dzięki tej publikacji mamy również niepowtarzalną okazję zajrzeć za kulisy gdańskiego obserwatorium – czyli „dostrzegalni” Jana Heweliusza, poznać ówczesne przyrządy służące do obserwacji nieba i sposoby pomiarów matematycznych umożliwiające analizę wzajemnego położenia planet wobec siebie i Ziemi. Może dzięki tej ciekawej formie poznawania ciekawych stron otaczającego nas świata i nauki również Twoje dziecko odkryje w sobie nową pasję?

Karolina D.

Książkę poleca Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA – można ją kupić tutaj:

http://www.buka.com.pl/index.php?s=karta&id=29

Dziękujemy Wydawnictwu za przekazania egzemplarza recenzyjnego –

Redakcja

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...