„Wędrówki w krainę filozofów” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Wędrówki w krainę filozofów” – recenzja

2 października 2017, dodał: zofya
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Rodzimy się bez planu na życie i bez wiedzy, jak je postrzegać w kontekście przytrafiających się nam zdarzeń. Tego uczy filozofia – a znalezienie właściwego przewodnika, który rozświetli mroki refleksji na temat naszej egzystencji jest dość trudno – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, dających sprzeczne wskazówki choćby na temat sensu życia…

Ks. Józef Tischner ujmuje tu refleksję filozoficzną wielu wieków i nurtów w formę gawędziarską, mówiąc o wartościach i rozmaitych przejawach ludzkiej aktywności. W przystępny sposób opowiada o przemyśleniach dawnych mistrzów, prowadząc nas przez stulecia ku dzisiejszej myśli filozoficznej. Poznajemy tajniki odwiecznej dychotomii dobra i zła, zagłębiamy się w słowa największych myślicieli starożytności i wieków bardziej nam bliskich – a wszystko po to, by w gąszczu wielu sentencji i odwiecznych prawd o życiu znaleźć tę własną, skrojoną na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.

Filozofia w tym wymiarze przestaje być dziedziną oderwaną od naszej rzeczywistości – staje się częścią codzienności i szybko uświadamiamy sobie, jak blisko niej jesteśmy, dokonując mniejszych lub większych życiowych wyborów. Ks. Józef Tischner jak nikt inny potrafi zaciekawić i skłonić do przemyśleń. Poważne tematy ubiera w atrakcyjną formę, by dać słuchaczom pole do własnych rozważań. Konfrontuje filozofię z wiarą i kulturą, mówi o przeznaczeniu i nadziei. Wiele miejsca poświęca też myśli Mistrza Eckharta – druga część tej książki jest refleksją na temat posłuszeństwa, cierpienia, woli i grzechu – w ujęciu tego filozofa i mistyka, wyznającego „religię serca”.

„Wędrówki w krainę filozofów” to zapis audycji emitowanych niemal 30 lat temu w radiowej „Trójce” i Polskim Radiu Kraków. Uderza w nich to, że nie straciły na aktualności i dziś – a nawet zyskały na kontekście interpretacyjnym dzięki upływowi czasu. Zmiany polityczne i społeczne wpłynęły przecież na zmianę w odbiorze myśli Sokratesa czy Kartezjusza, wszechobecność Internetu w naszym życiu również ma tu duże znaczenie. Tym bardziej taka książka jest potrzebna nam dziś, gdy nierzadko mylimy prawdę ze złudzeniem, bo zalewają nas informacje zniekształcone, przekłamane lub po prostu niesprawdzone. Wszystkich, którzy znają już „Historię filozofii po góralsku”, nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po tę książkę i dołączoną do niej płytę MP3 z audycjami – a tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z niezwykłym sposobem, w jaki ks. Tischner mówił o filozofii, gorąco polecam tę niezwykłą lekturę.

Książka jest dostępna TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki –
Redakcja

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czyżby remont?
Uwielbiam remonty,prawdziwą demolkę w domu,by móc później sobie posprzątać i delektować się pięknem wnętrza.
Dom spokojnej starości
Na starość to tylko dom spokojniej starości, przynajmniej będę miała towarzystwo, odpowiednią opiekę medyczną....
Zmarszczki i bruzdy
Zmarszczki i bruzdy to efekt starzenia się skóry. Możemy podzielić je na dwa rodzaje:...